Banka

Ziraat Bankasından Satılık Gayrimenkuller

Ziraat Bankası’ndan satın alınabilecek gayrimenkuller, Türkiye’nin neredeyse tamamı da dahil olmak üzere birçok şehir kapsamında ihale usulleri doğrultusunda icralık satılık daire, villa ya da müstakil gayrimenkullerdir. Ziraat Bankası, banka kredisi alan ve çeşitli sebepler ile mal sahipleri tarafından kredisi ödenmemiş olan gayrimenkullere el koyarak belirli bir süre sonra bu gayrimenkulleri satışa çıkarır. İhale aracılığı ile satışı yapılacak olan satılık gayrimenkullerin hangileri olduğu internet üzerinden takip edilebilir ve kişi, ihaleye katılarak sahip olmak istediği gayrimenkul için teklifler verebilir. İhalelere 18 yaşını doldurmuş tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları katılabilir.

Ziraat Bankası’ndan Satılık Gayrimenkullere Nasıl Başvurulur?

Ziraat Bankası’ndan gayrimenkul satın almak için başvuru yapmak isteyenlerin öncelikle katılmak istedikleri ihalenin tarihini ve ihale yerini internet üzerinden dikkatli bir şekilde takip etmeleri gerekmektedir. İhalede her katılımcıdan belirli bir teminat tutarı istenir ve bu teminat tutarı yatırılabildiği gibi, ihaleye giderken nakit olarak da götürülebilir. Her gayrimenkul için ayrı ayrı teminat tutarı belirlenir.

İhaleye katılacak kişinin teklif mektubu ile satış şartnamesi belgelerini doldurarak en geç ihaleden bir gün öncesine kadar ihale komisyonuna teslim etmeleri gerekir. İhalenin kazanılması durumunda gayrimenkul satışları peşin ya da taksitli olarak yapılabilir. Satılık gayrimenkullerin taksitli olarak satın alınması durumunda tapu tescili, ödemenin tamamı bittiğinde gerçekleştirilir.

Ziraat Bankası’ndan Gayrimenkul Alırken İstenilen Belgeler

Ziraat Bankası gayrimenkul satışından faydalanmak için gerekli evraklar ihalenin kazanılması durumunda gayrimenkul için Ziraat Bankası ya da başka bir bankadan kredi alacaklar için talep edilir. Bu evrakların en önemlisi gelir belgesidir. Gelir belgesi yerine bazen bankalar tarafından e-devlet kontrolü de yapılabilmektedir. Bu kontrolün sebebi kişinin çalışıp çalışmadığında dair Sosyal Güvenlik Kurumu döküman çıktısı alabilmektir. Gelir belgesine ek olarak eş geliri ya da kira gibi gelirler de eklenilerek kredi alabilme şansı yükseltilebilir. Tüm belgelerin gerekli tarihlerde teslim edildiği takdirde kredi notu değerinde bir sıkıntı görülmezse gayrimenkule sahip olunabilir.

Ziraat Bankası’ndan Alınan Satılık Gayrimenkuller İçin Kredi Kullanımı Nasıl Olur?

Ziraat Bankası tarafından satışı gerçekleştirilen gayrimenkuller için kredi kullandırma şartları ihalesi kazanılan gayrimenkul için kredi kullanacakların dikkat etmesi gereken şartlardır. Ziraat Bankası, satılık gayrimenkullerin ihalelerinin kazanılması durumunda 180 ay vadeye kadar kredi kullanılabiliyor. Banka güncel konut kredisi faiz oranları ve vade olanaklarından aynı şekilde gayrimenkul ihalesini kazanan kişiye de kullandırır. Fakat icradan satın alınan gayrimenkul için en az %25 oranda bir peşin ödeme talep edilir. Kişi isterse bu ödeme başka bankaların gayrimenkul kredileri kullanılarak da yapılabilir.

Ziraat Bankası’nın konut kredisi kullanmak isteyenlere uyguladığı faiz oranı ise 180 aya kadar olan bütün vadelerde aylık %0,94 uygulanmaktadır. Konut kredileri için ön başvurular ise Ziraat Bankası’nın kendi resmi internet sitesi üzerinden kabul edilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu