Kredi

Ziraat Bankası Bedelli Askerlik Kredisi Hesaplama (35 Bin TL.)

Türkiye’ de 3 milyonun üzerinde bedelli bekleyen genç kesim var. Türkiye Büyük Millet Meclisi dilekçe komisyonuna verilmiş olan dilekçeler de bedelli askerliğin bir gereklilik olduğunu kanıtlar özellikte. Orduda profesyonelleşme çalışmaları ise hızla devam ediyor. Bedelli askerlik 2020 senesinin ilk 6 ayı için ödeyeceği tutar ilk 6 ay için 35 bin 54 Türk Lirası 64 kuruş oldu. İkinci 6 ayın masrafı 1 Temmuz-31 Aralık 2020 için geçerli bedelli askerlik tutarı daha sonrasında açıklanacak. Yurtdışında yaşayan türk vatandaşlarının bedelli parası ise 5.261,09 euro ya da karşılığı yabancı ülke ücreti olarak belirlendi. Ayrıntılar haberimizde.

Bedelli Askerlik Başvurusu

Bedelli Askerlik müracaatı e- devlet üzerinden basitçe yapılabilmektedir. Ama şahsen askerlik şubelerine yapılacak olan müracaatlar da kabul edilmektedir. Yurt dışındaki yurttaşlarımızın müracaatları ise konsolosluk binalarında yapılabilir. Askerlik şubesine giden veya e-devlet sitesinden giriş yapanlara yatırmaları gereken ücret bilgisi ve ödeme yapılacak IBAN numaraları verilir. Bu bilgilerin yer almış olduğu belge ile şahıslar banka şubelerine giderek verilmiş olan hesaplara ödeme gerçekleştirirler. Ödeme yapıldığını kanıtlayan belge ile beraber bir asıl, toplam olarak 3 nüsha müracaat yapılmış olan şubeye teslim edilir. Bu şekilde müracaat tamamlanmış olur

Bedelli askerlik ödemeleri peşin yapılmaktadır. Bu nedenle bankalar da bedelli askerlik kredileri ile alakalı düzenleme hayata geçirmeye başladılar. Zamanı geçen ödemeler var ise şahıs bedelli kapsamı haricinde tutulur ve yararlandırılmaz. Bir takım durumlarda ise ödeme yapılmaz veya yapılmış olan ödeme kabul edilmez.Bu durumlar;

  • Bedelli askerlikten faydalanan bireyin sonradan koşulları taşımadığının anlaşılması
  • Şahısın ödeme yapmaktan vazgeçmesi durumu
  • Ödeme süresinin geçmesi şeklinde durumlardır. Ödemelerini geri almak istemiş olan bireylerin başvuruları ise yine askerlik şubelerinde dilekçe yolu ile alınır. Geri almak için tanınan müracaat süresi 6 aydır. Bu sürenin geçmesi halinde taraflara ödeme yapılmaz. Bu dilekçeler 90 günlük zaman zarfından incelenir. İnceleme sonrasında eğer pozitif yönde karar verilirse bireylerin bütün dosyaları bakanlığa iletilir ve bundan sonra muhatap olarak askerlik şubesi değil bakanlık ile irtibat kurulur. Bakanlık bu ücreti 1 ay içerisinde bireyin hesabına yatırır.

Bedelli Düzenlemesi Bilgileri

Yapılmış olan açıklama sonucunda bedelli askerlik için detayların belli olmaya başladığından söz etmiştik. Bedelli askerlik başvurusunu 31 Aralık 1995 öncesinde doğan kimseler yapabilecek. Bedelin ise 35 bin Türk lirası olacağından söz ediliyor. Dilekçe komisyonuna verilmiş olan dilekçelerdeki yaş vaziyeti göz önünde bulundurularak 25 yaşta karar kılındı. Geçtiğimiz senelerde çıkan bedelli askerliğin kapsamı alanı 28 yaştı. Lakin 25 yaşındaki gençler bedelliden faydalanabilecek. Hatta hizmet süresinin 21 gün olması planlanıyor. Meclise giden yasa  Plan ve Bütçe Komisyonu tarafınca kabul edildikten sonrasında müracaatların alınmaya başlamış oldu.

Ziraat Bankası

Genel anlamda banka bedelli için ihtiyaç kredisi vermektedir. Bu sene daha resmi bir açıklama yapılmadı. Genel anlamda bankanın kredi çekmek için bir takım koşulları var. İlk olarak kredi çekmek isteyen bireyin sicili temiz olmalı ve kredi puanı düşük olmamalıdır. Bu şekilde bir durum olduğunda banka tarafınca kredi talebiniz negatif olarak karşılanacaktır. Kara listede olanlar için belli dönemlerde af çıkma vaziyeti söz bahsi oluyor. Lakin bankalar çoğu zaman aftan faydalanan kimselere bile kredi verirken çekimser davranabiliyor. Kredi isteğinde bulunduğunuzda Ziraat Bankası’ nın ilk yapacağı işlem şahısların kredi puanını sorgulamak oluyor. 1300 ve üstü kredi notuna kredi veriliyor. Bu notun altında kimseler net olarak krediden yararlandırılmıyor. Hatta kredi notunuzun pozitif yönde olması halinde banka sizden gelir belgesi isteğinde bulunuyor. Kısaca Ziraat Bankası’ ndan kredi çekebilmek için kredi puan ortalamanız ve gelirinizi gösteren belge yeterli oluyor.

Belirtmekte fayda var ki en makul faiz oranı ile bedelli askerlik kredisi veren banka Ziraat Bankası olduğu söylenmektedir. Banka tarafınca müşterilerine sunulan (ŞUAN İÇİN) faiz oranı % 1,05′ dir. Ziraat Bankası 60 ay vadeli olarak istediğiniz miktarda kredi vermektedir. Başvuruda bulunmak için tıklayınız. 

Ziraat Bankası krediye yaşam sigortası da yapmaktadır. Hatta Lazım görüldüğü durumlarda kefil veya güvence isteme vaziyeti söz bahsi olabilir. Ziraat Bankası bedelli askerlik kredisi bilgileri için tıklayınız.

Başvuru için Lazım belgeler;

  • Başvuru formu
  • Kimlik fotokopisi
  • Gelir durumu belgesi ile Ziraat Bankasına başvurmak yeterli olmaktadır.

Faiz Hesaplama

  • Ziraat Bankası’ndan 1,05 faiz oranlı 12 ay vadeli 35 bin Türk lirası kredi çekmek istemiş olan birinin geri ödeme yapacağı ücret 37.932,28 Türk lirası‘ dir. 945 Türk lirası faiz ödemesi yapılır. Hatta aylık taksit miktarı ise 3.161,02 Türk lirası‘ dir.
  • Ziraat Bankası’ndan 1,05 faiz oranlı  24 ay vadeli 35 bin Türk lirası kredi çekmek istemiş olan birinin geri ödeme yapacağı ücret 40.776,69 Türk lirası‘ dir. 78 Türk lirası fazladan masraflar için ihtiyaç edilir. Aylık taksit miktarı ise 1.699,03 Türk lirası‘ dir.
  • Ziraat Bankası’ndan 1,05 faiz oranlı 36 ay vadeli 35 bin Türk lirası kredi çekmek istemiş olan birinin geri ödeme yapacağı ücret  43.752,39 Türk lirası’ dir. 2.810  Türk lirası faiz ödemesi yapılır. Aylık taksit ücreti ise 1.215,34 Türk lirası‘ dir.
  • Ziraat Bankasından 1,05 faiz oranlı 48 ay vadeli 35 bin Türk lirası kredi çekmek istemiş olan birinin geri ödeme yapacağı ücret 46.857,91 Türk lirası’ dir. 3.800 Türk lirası faiz ödemesi yapılır. Aylık taksit ücreti ise 976,21 Türk lirası‘ dir.

Bu tutarlar hesaplanırken faiz oranı 1,05 olarak baz alınmıştır. Ziraat Bankası bedelli askerlik kredisi kampanya süresi dolmuştur. 2020 senesinde bedelli askerlik banka tarafınca verilmiş olan kredi aktif olacaktır.

Müracaatta bulunmanız halinde, talebiniz değerlendirilecek ve kredi notunuz ve siciliniz incelenerek size pozitif yönde veya negatif dönüş yapılacaktır. En kesin bilgiyi ve güncel faiz oranlarını banka şubesinden öğrenmelisiniz.

2020 senesinde askerlik ile alakalı yeni bir düzenlemenin başlamış olacağı konuşuluyor. Askerliğin mecburi olarak 3 ay olacağı ve toplamda 6 ay olacağı, kalan 6 aylık süreden ise bir bedel karşılığında muaf olunacağı şeklinde söylemler bulunmakta. Mevzu ile alakalı kesin bir açıklama ulaştığında sizlere bilgi vermeye devam edeceğiz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu