Genel

Yurtdışı (Avrupa) Oturma İzni Nasıl Alınır?

Yurtdışında oturma izni almak istemek daha konforlu bir yaşamı daha rahat idame ettirmeyi kapsar. Yurtdışı oturma izni yatırım, eğitim ve daha birçok sebep için tercih edilmektedir.

Oturma İzninin Yararları

Oturma izninin faydaları izni alan kişinin izin süresi dolana kadar devam eden bir süreci kapsar. Ancak bu süreç içerisinde birçok faydadan yararlanma imkanı da sunulur. Bu faydalar şu şekilde sıralanabilir;

  • Vize uygulaması olmadan Avrupa ‘da sınırsız seyahat etme özgürlüğü tanınır.
  • Avrupa’da oturma izni alan kişiler izin sürelerinin dolması ile beraber tam olarak vatandaşlığa kabul edilebilirler. Böylece oturma izni alanların tam vatandaşlığa geçmek için önleri de açılmış olur.
  • Oturma izni ile beraber yurtdışında yaşamak, okumak ve çalışmak haklarından faydalanılabilir.
  • Oturum iznine sahip olan kişi daha sonradan evlenirse evli olduğu kişi de bu izinden yararlanabilir. Hiçbir kuruma müracaat edilmesine gerek duyulmadan işlem süreci başlatılır.
  • Oturma iznine sahip olan birey o ülkede oturmak zorunda değildir. Başka bir ülkede de bulunabilir. Herhangi bir sınırlama mevcut değildir.

Yurtdışı Oturma İzni İçin Gereken Masraflar

yurtdisi oturma izni icin gereken masraflar

Oturma iznine yönelik oluşan masraflar ülkeden ülkeye değişebilir. Ancak genel ücretler standart bir şekilde belirlenir. Özellikle Avrupa ülkelerinde başvuru masrafları daha fazladır. Avrupa Ülkelerinin vermiş olduğu avantajlar kapsamında masraflar daha fazladır. Avrupa’ya yönelik başvuru işlemleri anında giden masraflar en az 10.000 Euro’yu geçebilir. Bu bedelin bir kısmı resmi evraklar için harcanırken diğer kısmı ise kurumlara verilir. Ayrıca Avrupa ülkeleri oturma izni talebi sırasında tüm bu giderlere ek olarak banka hesabında 6 aylık geçimini sağlayacak paranın olmasını da talep olarak isterler. Tüm bu masraflar değerlendirildiğinde banka hesabında yaklaşık olarak 30.000 Euro para miktarının olması gerekir. Bu paranın olması oturma iznini almak için oldukça önemlidir.

Almanya’da Oturma İzni Almak

Oturma iznini Almanya’dan almak için gerekli bir takım şartların yerine getirilmesi gerekir. Almanya’da oturma izni alım sırasında ilk olarak mesleğe bakılır. Mesleğin Alman ekonomisine getiri sağlayıp sağlamayacağı değerlendirilir. Bu meslek kapsamında Almanya’da eğer bir şirket kurulacaksa bu şirkete 3 yıllık bir süre tanınır. 3 yıllık süreç içinde şirket eğer Almanya’ya yönelik kar elde edebilirse oturma izni alınabilir. Ancak başvuru esnasında kurulacak şirketin tüm plan ve programlarının yapılmış olması ve organizasyonuna yer verilmesi önem taşır. Tüm bu şartlar sağlandığı taktirde Almanya’da oturma izni anında alınabilir. Oturma izni başvuruları ise 5 ile 9 ay içinde sonuçlanır.

Yunanistan’da Oturma İzni Almak

Yunanistan’dan alınan oturma izni birçok Avrupa ülkesine göre kolay bir şekilde ilerler. Eğer Yunanistan aracılığı ile Avrupa’dan oturma izni alınacaksa 250.000 Euro değerinde bir gayrimenkule sahip olmak gerekir. Yurtdışı oturma izni kapsamında Yunanistan Avrupa’ya yönelik de oldukça kolaylık sağlar. Yunanistan’da gayrimenkul alım satımı ile oturma iznine sahip olunabilir. Oturma izninin süresi 5 yıldır. Bu sürenin bitiminde eğer gayrimenkul sahibi olunmaya devam edilirse oturma izni süresi 5 yıl daha uzar.

Makedonya’dan Oturma İzni Almak

Makedonya’dan oturma iznine sahip olmak için cüzi miktarda bir yatırıma ihtiyaç duyulur. Makedonya Türk kültürüne yakınlığı ile bilinir. Bu yüzden Türkler daha fazla tercih eder. Makedonya’da oturum izni alabilmek için 40 bin Euro tutarında bir yatırım yapılması gerekir. Makedonya hükümeti 40 bin ve üstü tutarında gayrimenkul alım ve satım yapan yatırımcılara yönelik kolay bir şekilde oturma izni vermektedir. Ayrıca 400 bin Euro’nun üzerinde yatırım yapan kişilere ise doğrudan Makedonya vatandaşlığı verilmektedir.

İrlanda’dan Oturma İzni Almak

İrlanda için oturma izni almak ileride yapılacak yatırımlar için önem taşır. İrlanda küçük ve güzel ülkeler arasında yer alır. Yaşanılabilir ülkeler arasındadır. İrlanda’da oturum izni alabilmek için 400 bin Euro ve üzerinde yatırım yapılması şartı mevcuttur. Sadece bu şart ile birlikte oturma izni almak mümkün.

Letonya’dan Oturma İzni Almak

Letonya’ya yönelik oturma izni almak için birkaç prosedürü gerçekleştirmek yeterli olacaktır. Letonya bir baltık ülkesidir. Yabacı kişilere yönelik yatırım karşılığında oturum izni veren ülkelerdendir. Letonya köylerinden birinde 71 bin Euro, Büyük şehirlerinde 143 bin Euro ve üzerinde mülkiyeti bulunan yabancı kişilere yönelik oturma izni başlatılır. Avrupa’ya yönelik oturma izni almak isteyenler için Letonya büyük bir fırsattır.

Portekiz’den Oturma İzni Almak

portekizden oturma izni almak

Portekiz’e yönelik oturma izni almak için yüklü miktarda yatırım yapılması gerekir. Portekiz, ekonomik durumu kötü olan Avrupa ülkelerindendir. Ülke içinde 500 bin Euro ve üzerinde mülk sahibi olanlara yönelik oturma izni verilir. Ayrıca bunlar ek olarak Portekiz’de iş kuranlara ise tam vatandaşlık statüsü de verilmektedir. Ülke ekonomisi kötü olan Portekiz, yatırımcılara daha fazla ihtiyaç duyan ülkelerin başında gelir.

İspanya’dan Oturma İzni Almak

Oturma iznini İspanya’dan almak için belirli şartlar mevcuttur. İspanya işsizlik ile mücadele eden bir ülkedir. Bu yüzden yatırıma çok fazla ihtiyaç duyulur. İspanya Hükümeti, 160 bin Euro ve üzerinde yatırım yapacak kişilere yönelik oturma izni verir. Ayrıca İspanya’da oturma iznine sahip olarak Avrupa’da iş kurabilme ve seyahat edebilme imkanı da sunulur.

Ukrayna’dan Oturma İzni Almak

Ukrayna’ya yönelik oturma izni almak Ukrayna açısından önem taşır. Çünkü Ukrayna savaştan yeni çıkmış bir ülkedir. Ayrıca kırılgan bir ekonomiye sahiptir. Ukrayna Türk vatandaşlarına yönelik vizesiz girebilme imkanını da sunan bir ülkedir. Yurtdışı oturma izni kapsamında Ukrayna ülkesine yönelik yatırım yapılması ülke açısından önem taşır. Ülke içinde 100 bin Euro sermaye ile şirket kuran herkese sınırsız bir şekilde oturma izni verilir. Sermayesi büyük olanlara yönelik tam vatandaşlık hakkı da sunulur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu