Sgk - Ssk - Bağkur

2021 Yurtdışı Emeklilik Şartları ve Emeklilik İşlemleri

Yurtdışı emeklilik şartları ve emeklilik işlemleri 2021 senesinde da büyük bir merak konusu oldu. Yurtdışından emekli olmak istemekte olan yurttaşlarımız için hazırlamış olduğumuz makalemizde aradığınız çoğu bilgiye ulaşabilirsiniz. Makalemizde yurtdışı emeklilik ile ilgili olarak

 

Yurtdışı Emeklilik Koşulları Ve İşlemleri Hakkında Yasada Neler Değişti?

Emeklilik her belli bir yaştan sonra her kişinin hayali haline geliyor. Yurtdışından emekli olmak istemekte olan kişiler, yurtdışı emeklilik borçlanması konusunu merak etmekte olan özellikle Almanya gibi çalışan vatandaşımızın fazlaca olduğu ülkelerde, koşulların ve işlemlerin nasıl olduğu mevzusunda bilgi almak isteyen kişiler oldukça sayısı arttı. Yapılmış olan düzenlemelerde emekli olmak isteyen vatandaşlar için şartların esnemesi, emeklilik konusunu göz odağı yaptı. Bunun yanında Sosyal Güvenlik Kurumu yurtdışı borçlanması günlük ne kadar gibi sorular artmaya başladı.

 

Bildiğimiz şeklinde yurtdışından emekli olmak istemekte olan Türk yurttaşlarımızın 5400 gün prim yatırması gerekiyordu. Şu demek oluyor ki yurtdışından emekli olmak istemekte olan yurttaşlarımızın yurtdışı borçlanma müracaatında 100 bin Türk lirası üstünde ödeme yapması gerekiyordu. Torba yasa da adı verilen yeni düzenlemeye göre bundan sonra yurtdışındaki emeklilik için ödenmesi gereken prim 3600 güne düşürüldü. Şu demek oluyor ki bundan sonra 58 yaşında yurtdışından emekli olmak olanaklı. Malulen emeklilik için yapılmış olan düzenlemede ise bildiğimiz gibi önce Sosyal Güvenlik Kurumu bizden 1800 gün üstünden belirli bir para alıyordu, daha sonrasında sağlık kurulunda maluliyet oranı belirleniyordu. Bu yasa değişikliğiyle birlikte para yatırmadan sağlık kurumunda maluliyet oranı belirlenebilecek, şu demek oluyor ki daha sonrasında ödeme yapılabilecek.

 

2021 Yurtdışı Emeklilik Borçlanma İşlemleri Ve Şartları

 

Yurtdışından emeklilik için borçlanma işlemleri ve şartlarına ilişkin Sosyal Güvenlik Kurumu şu şekilde der: “Ülkemiz ile Sosyal Güvenlik Antlaşması imzalanmış ülke olsun ya da olmasın yurtdışında çalışan Türk vatandaşları ve doğumla Türk vatandaşı olup da çıkma izni almak üzere Türk vatandaşlığını kaybedenler yurtdışında geçen hizmetlerini ve ev kadınlığı sürelerini ülkemiz sosyal güvenlik kanunlarına bakılarak emeklilik, malullük, yaşlılık ve ölüm durumlarında Türkiye’de geçmiş hizmet gibi değerlendirilmesini sağlamak için borçlanabilirler.”

Yurtdışı hizmet borçlanmasından yararlanabilmek için, borçlanma yapmak istenen müracaat tarihinde Türk vatandaşı olmak ve ev hanımlığında geçirmiş oldukları süreleri belgelendirip yazılı olarak istekte bulunmak gerekmektedir.

 

Yurtdışı borçlanması hesaplaması her sene asgari ücrete bağlı olarak farklılık gösterir. Yurtdışı emeklilik (hizmet) borçlanması için öncelikle Yurtdışı Hizmet Borçlanma Talep Dilekçesi doldurulmalıdır. Yurt Dışı Hizmet Borçlanma Talep Dilekçesi için tıklayabilirsiniz. Bu belge, Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri ve Sosyal Güvenlik Merkezlerinden de temin edilmektedir.

Yurtdışı emeklilik borçlanması konusunda unutulan ve problem olan şeylerden bir tanesi de yurtdışında geçen sürelerin borçlanma başvurusu esnasında belgelendirilmesidir. Yurtdışı emeklilik sorgulama işlemleriniz için e-devlet üstünden  T.C. kimlik no ve şifrenizle beraber emeklilik başvuru takibi yapabilirsiniz.

Yurtdışı Emeklilik Borçlanması Başvurusunda Sosyal Güvenlik Kurumuna Verilecek Belgeler Ve Evraklar 2021

Yurtdışı emeklilik müracaatında istenen belgelerin bir bölümü altta yazılı olan gibidir. Geri kalan belgelere aşağıda vermiş olduğumuz linkten ulaşabilirsiniz.

  • Nüfus cüzdanı ve pasaport belgesi fotokopisi gereklidir.
  • Yurtdışı borçlanma talep dilekçesi gereklidir
  • Sosyal güvenlik sözleşmesi akdedilmiş ülkelerde geçen sigortalılık süreleri ile alakalı belgeler gereklidir
  • Sosyal güvenlik sözleşmesi akdedilmemiş ülkelerde geçen sigortalılık süreleri ile alakalı belgeler gereklidir
  • Ev hanımı olarak geçen süreler, ev hanımlarının yurtdışında oturduklarına dair alacakları ikamet belgesi ile alakalı belgeler olmak suretiyle birçok belge istenir. Bu belgelerin bilgilerine SGK Yurtdışı işlemleri menüsünden ulaşabilirsiniz.

 

 

2021 Yurtdışı Emeklilik Ve Borçlanma İşlemlerinde Nereye Başvurulur?

Yurtdışı borçlanma ve emeklilik işlemlerinde müracaat yapmanız gereken yer Yurtdışı Borçlanma Talep Dilekçesi ile beraber Sosyal Güvenlik Kurumudur. Sosyal Güvenlik Kurumuna tabi çalışması olan kişilerin borçlanma işlemleri, müracaat sahibinin Türkiye’de ikametgahının bulunmuş olduğu yerdeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerince yapılacaktır. Türkiye’de ikametgah kaydı bulunmayan bireylerin emeklilik borçlanma işlemleri, nüfusa kayıtlı oldukları şehirdeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerince yapılır.

Türkiye’de herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna tabi çalışması bulunmayan kişilerin, sigortalılık süreleri ile ev hanımı olarak geçen sürelerine ilişkin borçlanma işlemleri adresinin bulunmuş olduğu yerdeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerince yapılır.

Kendilerine ya da hak sahiplerine sosyal güvenlik sözleşmesi uygulanmak suretiyle kısmi aylık maaş bağlanmış olan kişilerin borçlanma işlemleri hakkında Sosyal Güvenlik Kurumu şu şekilde der:

“Almanya hariç, son defa 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin (c) bendi dahilinde çalışanların borçlanma işlemleri Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü/Yurtdışı Sözleşmeler ve Emeklilik Daire Başkanlığı tarafınca gerçekleştirilecektir.”

Mavi Kart Sahipleri İçin Yapılmış Olan Düzenlemeler

Torba yasadan mavi kartlılar için de değişiklikler çıkmıştır. Hatırlarsak mavi kartı olan kişiler Türkiye’den çıktıktan sonrasında 15 senesi Türk vatandaşı olarak geçirmiyorsa gün eksikliğinden ötürü emekli olabiliyordu. Mavi kartlılara ilişkin yapılmış olan yurtdışı emeklilik için düzenlemede dört seneyi geçmemek koşuluyla vatandaşlık eksiğiniz mevcut ise isteğe bağlı şekilde bu eksiğinizi prim olarak yatırabilirsiniz ve vatandaşlıktan çıkmanıza gerek kalmamakta.

2021 Yurtdışı Emeklilik Müracaat İşlemleri Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Emeklilik başvurularınızı bir an önce bitirmek ve emekli olmak istiyorsanız müracaatınızı takip etmeniz büyük ehemmiyet taşımaktadır. Türkiye’de Sosyal Güvenlik Kurumu sizden bunun için birçok belge istiyor. Posta ile müracaat yapmanız halinde eksik bir belge gönderme ihtimaliniz yüksektir. Veya sizden ayrıca bir belge de istenebilir. Bundan ötürü müracaatınızı bizzat Sosyal Sigortalar Kurumuna gidip yapmanız size hız açısından büyük yarar sağlayacaktır. Müracaatınızı yapmadan önce gerekli belgeleri tam ve eksiksiz şekilde hazırlamış olduğunuza dikkat edin. Müracaatınızı doğru ve eksiksiz bir şekilde yaptıktan sonrasında herhangi bir engel yok ise 1 ay içinde maaşınız yatmaya başlar. Fakat yeniden de posta kanalıyla müracaat yapma hakkınız mevcuttur.

 

2021 Yurtdışı Borçlanması Ve Emeklilik Aylık Maaşı Ne Kadar?

Yurtdışı emeklilik müracaatı esnasında vereceğiniz bütün belgelerin güncel olmasına dikkat edin. Emeklilik işlemlerini hallettiniz ve aylık maaşınız yatmaya başladı diyelim. Pekâlâ, ne kadar aylık maaş alacağım? Sorusu her insanın aklına geliyor. Yurtdışı borçlanması emekli aylık maaşı ne kadar sorusunun yanıtını tam olarak vermek olanaklı değil. Çünkü statü, borçlanma tutarı şeklinde birçok etkiye bakılarak alacağınız aylık maaş farklılık gösterecektir.

Yurtdışı Emeklilik İçin Diğer Koşullar

Borçlanma ile emekli olabilmeniz için yurda net dönüş yapmanız şarttır. Şu demek oluyor ki, yurt dışında çalışmamanız, yurtdışından işsizlik aylık maaşı almamanız ve yurtdışından ikameye dayalı sosyal yardım almamanız gerekir.

Yurtdışından emeklilik, borçlanma koşulları ve işlemleri ile alakalı yazımızı okudunuz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu