Teknoloji

YouTube Premium Nedir?

YouTube Premium 2015’te oluşturulmuş bir uygulama olup yaklaşık 50 ülkeden sonra Türkiye’de de kullanılmaya başlanmıştır. YouTube’un kullanım özelliklerini bir üst noktaya taşıyan YouTube Premium kullanıcılarına çeşitli avantajlara sahip paketler sunmaktadır. Reklamsız video izleme, video indirme ve YouTube müzik özellikleri sunan Youtube Premium ücretli bir uygulamadır.

YouTube Premium Özellikleri Nedir?

youtube premium ozellikleri nedir

YouTube Premiun çeşitli özelliklere ve donanıma sahip bir uygulamadır. Öne çıkan özellikleri şu şekilde sıralanabilir.

 • YouTube Premium sayesinde videolar reklamsız izlenebilmektedir.
 • YouTube Premium beğenilen videoları indirme seçeneği sunmaktadır.
 • YouTube Premium içerisinde YouTube Music uygulamasını da barındırmaktadır. Böylece YouTube Premium Spotify gibi uygulamalar için rakip haline gelecektir.
 • YouTube Premiun kullanıcıları, bu uygulama sayesinde YouTube tarafından hazırlanan orijinal içerikleri ve özel yapımları da takip edebilecek.
 • YouTube Premium sayesinde internetin olmadığı ortamalarda video izlemek mümkün hale gelecek.
 • YouTube Premium kullanıcıları başka hiçbir dijital mecrada olmayan özel içeriklere ulaşabilecekler.
 • YouTube Premium ile arka planda video oynatma sorunu son bulacak.

YouTube Premium Ödeme Seçenekleri Nedir?

YouTube Premium üye olmak isteyen kişilere çeşitli paketler sunmaktadır. YouTube Premium ödeme seçenekleri ve ücretler, seçilen pakete göre değişmektedir. YouTube Premium’un sunduğu paketler ve ücretleri şu şekilde sıralanabilir.

 • Standart paket, YouTube Premium ve YouTube Müzik’ten oluşuyor ve 18 TL ödemesi bulunuyor.
 • Sadece YouTube Müzik üyesi olmak isteniyorsa 14 TL ödeme yeterli olmaktadır.
 • YouTube Premium ve YouTube Müzik paketlerinin ikisini de kapsayan, 5 kişilik aile paketi almak isteniyorsa üyelik için ödenecek miktar 26 TL’dir.
 • Aile üyeliğini sadece YouTube Müzik için kullanmak isteyen kişiler 21 TL ödeyerek üye olabilir.
 • Bahsedilen paketlerden herhangibirine iOS uygulaması üzerinden üye olunmak istenirse fiyatlar değişecektir. iOS uygulaması üzerinden yapılan abonlik işlemlerinde, üyelik ücreti minumum 5 TL artacaktır.

YouTube Premium Deneme Süresi Var Mıdır?

YouTube Premium için deneme süresi mevcuttur. Ancak deneme süresi 3 ay olarak belirlenmiştir. 3 aylık deneme sonrası kullanmak isteyen kişilerin mevcut paketlerden birini seçmesi gerekmektedir. YouTube Premium deneme süresinde bir takım kısıtlamalar söz konusudur. Deneme için kullanan kişiler, normal üyelerin ulaştığı tüm içeriklere ulaşamamaktadır.

YouTube Premium’a Nasıl Üye Olunabilir?

youtube premium uye nasil olunur

YouTube Premium’a üye olmak için web sitesi kullanılabilir. Web sitesinin yanı sıra YouTube uygulamasından da YouTube Premium üyeliği başlatmak mümkündür. Youtube Premium Türkiye’de kullanımı başladığı zamandan beri YouTube üzerinden reklam vermekte ve üyelik şartlarına dair bilgilendirme yapmaktadır. YouTube videolarının altında YouTube Premium üyelik seçenekleri bulunabilir.

YouTube Premium İçerikleri Nasıl Olacak?

YouTube Premium’da birçok kişi tarafından ulaşılamayan içeriklere ulaşma şansı bulunmaktadır. Birçok dijital platformda olduğu gibi YouTube Premium’da da özel içerikler bulunmaktadır. Başka platformlarda bulunamayan belgeseller ya da sadece YouTube Premium düzenlenen program ya da videolar bu platformda olacak. Bunun dışında dijital televizyonculukla aynı kalitede olmasa da YouTube Premium’a özel dizi, film vb. içerikler bulunabilecek.

YouTube Premium’la aynı paket içinde sunulan YouTube Müzik ise Spotify, Apple Müsik vb. platformlarla aynı işlevde düşünülebilir. YouTube Premium’la beraber müzikal anlamda da daha kaliteli ve özel içeriklere ulaşılabilecek.

YouTube Premium Nasıl İptal Edilir?

YouTube Premium’u kişisel üye hesabı üzerinden iptal etmek mümkündür. YouTube Premium’a üye olunduğu ancak içeriklerin sevilmediği durumda, profil fotoğrafında çıkan seçeneklerden olan ücretli üyelik seçilir. Burada çıkan üyeliklerden iptal edilmek istenen üyelik seçilir ve tek tuşla iptal işlemi gerçekleşir. Youtube Premium üyeliği, deneme sürecinde iptal ediliyorsa deneme süresi bittiğinde normal üyelik başlamaz. Deneme amaçlı kullanan kişiden ücret talep edilemez.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu