Hukuk

Yoksulluk ve İştirak Nafakası Nedir?

Yoksulluk ve iştirak nafakaları, boşanma davalarının sonucunda ortaya çıkan ve aile mahkemelerince kararı verilen nafakalardır. Yoksulluk nafakası, boşanma yüzünden yoksullaşacak olan tarafın diğer eşten talep edebileceği nafakadır. İştirak nafakası ise boşanması gerçekleştirilen evlilik içinde dünyaya gelmiş çocukların lehine olan nafakadır. Yoksulluk ve iştirak nafakası, ödemenin yapılacağı aile fertlerinin ve amaçlarının farklılığı ile birbirinden ayrılmaktadır.

Yoksulluk Nafakası Hangi Durumda Nasıl Alınır ?

yoksulluk nafakasi hangi durumlarda alinir

Yoksulluk nafakasının alınabilmesi için boşanma sürecinde ele alınan belli durum ve şartlar vardır. Yoksulluk nafakasını talep etmek için gerekli şartlar aşağıdaki gibidir.

  • Yoksulluğun boşanma sonucunda ortaya çıkacak olması gerekir.
  • Yoksulluk nafakası talep eden taraf evlilikte kusursuz olmalı ya da karşı taraftan daha az kusurlu olmalıdır. Boşanan taraflardan ikisinin de aynı derecede kusurlu olması durumunda hakim yoksulluk nafakasının verilmesine karar verebilir. Ancak nafakayı talep eden tarafın daha kusurlu olması durumunda talep reddedilecektir.
  • Nafaka alacaklısının mutlaka talepte bulunması gerekmektedir. Hakim kendi insiyatifiyle yoksulluk nafakasına yönelik karar çıkartamaz.
  • Yoksulluk nafakası boşanma davası esnasında talep edilebileceği gibi boşanma gerçekleştikten sonra da talep edilebilir. Bu durum iştirak ve yoksulluk nafakası için sonradan dava açılabileceğini gö

İştirak Nafakası Hangi Durumlarda Alınır ?

İştirak Nafakası, çocukların velayetinin alan tarafa yöneltilen ve çocukların çıkarlarına korumaya yönelik olan nafakadır. 18 yaşından küçük olan çocuklara verilen iştirak nafakası, talep olmasa dahi hakim tarafından verilmektedir.İştirak nafakası verilirken tarafların ekonomik durumları ve ülkenin genel mali durumu, paranın o dönemki alım gücü göz önünde bulundurulmaktadır.

İştirak ve Yoksulluk Nafakası Arasındaki Farklar Nelerdir?

istirak ve yoksulluk nafakasi farklari nelerdir

İştirak ve yoksulluk nafakaları arasındaki farklar aşağıdaki gibidir.

  • İştirak nafakası, boşanma sonucu velayeti alamayan eş ile çocuklar arasındaki mecburi nafaka biç Yoksulluk nafakası ise eşler arasında, boşanmanın sebeplerine göre verilip verilemeyeceğine karar verilen nafaka türüdür.
  • İştirak nafakası talep olmasa dahi hakim insiyatifiyle verilebilir. Ancak yoksulluk nafakasında talep edilmemesi durumunda söz konusu değildir.
  • İştirak nafakası yetişkin olmayan her çocuğa verilirken, yoksulluk nafakası alınması için yoksulluğun boşanmanın bir sonucu olması gerekir.

İştirak ve yoksulluk nafakası aynı mahkemede görülebilen, ikisi de boşanma sonucunda ortaya çıkan nafaka türleri olmakla beraber aralarında ciddi farklılıklar vardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu