Tarım - Hayvancılık

2021 Yılı Arıcılık Hibe ve Destekleri Nelerdir, Nasıl Alınır?

Arılı kovan destekleri T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından uzun yıllardır verilmeye devam eden önemli hibe ve destek programları arasında yer almaktadır. Arıcılık hibe ve destekleri bakanlık tarafından iki şekilde verilmektedir. Bunlar şu şekildedir:

  • Kovan başına verilen destekler
  • Bombus Arısı kullanımı için ödenen destekler
  • Genç Çiftçi Hibe programı aracılığı ile verilen destekler

Bakanlığın sunmuş olduğu bu finansal desteklerin yanında arı sağlığı ve arı yetiştiriciliği gibi mesleki eğitimler de bağlı bulunan birimler tarafından çiftçilere verilmektedir.

Köye ev yapmak için kredi veren bankaları yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Arılı Kovan Destekleri Nasıl Alınır?

aricilik kovan destekleri nedir

Kovan başına desteklerden üreticilerin yararlanabilmesi için yapılması geren sorumluluklar bulunmaktadır. Bu sorumluluklar dahilinde üreticilerin Türkiye Arıcılar Birliği (TAB)’ne üyeliğinin bulunması gerekmektedir. Üreticilerin Türkiye Arıcılar Birliği vasıtasıyla bulunduğu yerdeki bakanlığın il ve ilçe müdürlüklerine müracaat etmeleri gerekir. Yapılan başvuru sonucunda ilgililerin tespitine bağlı olarak arılı kovan destekleri alınmaktadır.

Üreticilerle ilgili ayrıntılı bilgilerin yer aldığı Arıcılık Kayıt Sistemi’ne bakanlığın ilgili yetkilileri desteklenecek kovanların ayrıntılı bilgilerini girmeleri sonucu desteler kesinleşmektedir.

Genel Müdürlüğün bilgisi dahilinde TAB’ a ulaştırılan destek ücretleri üreticilerin ilgili banka hesaplarına aktarılır.

Bombus Arısı İçin Destekler Nasıl Alınır?

Bombus arısı desteklermeleri örtüaltı üretim yapan çiftçilere verilen destek kapsamında geçmektedir. Üreticilerin bombus arası kullanımı için destek alınabilmesinin temel şartlarından önemlisi, serecılık ile uğraşan çiftçilerin bombus arılarını üretim belgesine sahip yerlerden temin etmiş olmaları gerekmektedir.

İlgili bilgilerin bağlı bulunan bakanlığın il ve ilce müdürlükleri vasıtasıyla Örtüaltı Kayıt Sistemine girilerek Genel Müdürlüğün onayı dahilinde destekler üreticilerin banka hesaplarına yatırılmaktadır.

Deprem kredisi bilgilerine yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Genç Çiftçi Hibe Desteklemesi Nasıl Alınır?

Proje bazlı hibe destekleri üreticiler tarafından T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı’na sunulan ayrıntılı proje metninin kabul edilmesi sonucu 30 bin TL’ye kadar genç üreticilere verilen hibelerdir. Geçmiş yıllarda proje bazlı hibeden yararlanan üreticiler daha sonraki yıllarda ilana çıkan arıcılık hibe ve destekleri kapsamındaki bir destek paketine başvuru yapamazlar. Bununla ilgili ayrıntılı bilgiye “gencciftci.tarim” adresinden ulaşılabilmektedir.

Arıcılık Desteği İçin Başvuru Şartları Nelerdir?

Arıcılık destek başvurusu yapmak isteyenlerin yerine getirmesi gereken sorumluluklar şu şekildedir;

  • Öncelikle destek taleplerini ilgili birimlere iletmeleri gerekiyor (TAB, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı İl ve İlçe Müdürlükleri)
  • Üreticilerin sahip olduğu kovan sayısının istenildiği düzeyde olması (En az 30 kovan, en fazla 1000 kovan)
  • Üreticilerin ayrıntılı bilgilerinin yer aldığı kayıt sistemine üye olması (Arıcılık Bilgi Sistemi)

Bu şartları yerine getiren üreticiler destekleme kapsamında değerlendirilmeye alınarak ön elemeyi geçmiş olmaktadırlar.

Arıcılar İçin Verilen Kovan Desteği Ne Kadar?

Arılı kovan destekleri bakanlığın bu yıl aldığı karar ile önceki yıla oranla %50 artarak kovan başına 15 TL olarak açıklanmıştır.

Bombus arısı kullanımı için ödenen ücret koloni başına 60 TL olarak bakanlık tarafından duyurulmuştur. Bu desteklerin üreticiler tarafından memnuniyet verici olduğu üreticiler tarafından bildirilmiştir.

Ayrıca KOSGEB kredi alma şartları bilgilerine de bakabilirsiniz.

Destek Ödemeleri Hangi Tarihlerde Gerçekleşiyor?

Desteklerin üreticilere verilmesi genellikle her yıl Şubat-Mart ayları içerisinde yapılmaktadır. Bakanlığın yapmış olduğu açıklamada Arılı Kovan Desteklerinin 6 Mart tarihi ile üreticilerin hesabına yatırıldığı duyurulmuştur.

Türkiye’deki Arıcılık Potansiyeli Ne Ölçüdedir?

Türkiye’nin arıcılık kapasitesi incelendiğinde memnun edici rakamlar ortaya çıkmaktadır. Bu bilgiler şu şekildedir:

  • Türkiye’de faaliyet gösteren arıcılık işletmelerinin sayısı TÜİK tarafından 83.210 olarak belirlenmiştir.
  • Ton bazında düşünüldüğünde Türkiye’nin yıllık üretimi 114.471 olarak kayıtlara yansımıştır.
  • Mevcut toplam arı kovanı sayısı 7.991.072’dir.

Bu veriler ışığında bakıldığında sektörün önemli bir paya sahip olduğu görülmektedir. Yetkililer tarafından her yıl artarak verilen arıcılık hibe ve destekleri bundan sonrada verilmeye devam edileceği plan dahilinde olduğu göstergelerle açıktır.

Sağlık Ocağı tahlil sonuçları ve sorgulama bilgilerini de yazımızdan inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu