Sağlık

Yetişkinlerde Geniz Eti Belirtileri Nelerdir?

Yetişkinlerde geniz eti hastalığı ameliyat ile tedavi edilmesi gereken bir hastalık türüdür. Belirtileri arasında da kulak, burun ve boğaz rahatsızlıkları görünür. Bu rahatsızlıklar geniz eti hastalığı başladığında kendini belli eder ve hastalar böyle bir durumla karşı karşıya kaldıklarında doktora görünmelidir. Aynı zamanda geniz eti rahatsızlığı daha çok çocuklarda görülen bir hastalıktır. Yaş ilerledikçe kaybolma ihtimali çok yüksektir. Fakat yetişkinlerde görüldüğünde genellikle ameliyat ile sonuçlanır.

Geniz Eti Hastalığı Nedir?

geniz eti hastaligi nedir

Geniz eti hastalığı; geniz bölgesi, üst solunum yolunun burundan sonra gelen, burunun hemen arkasında yer alan alanıdır. Bu bölge soluk alıp verme sırasında sürekli olarak hava yolu ile karşılaşılan mikroorganizmalarla temas halindedir. Genizde mukozanın hemen altında, mikroorganizmalarla mücadele eden bağışıklık sistemi yani lenfoid dokuları mevcuttur. Pasif sigara içiciliği, yani anne ve babanın çocuğun yanında sigara içmesi, alerji ve özellikle mikroorganizmaların tekrarlayan temaslarına maruz kalma yani enfeksiyonlar neticesinde bu lenfoid oluşumlar büyür. Bu duruma geniz eti büyümesi adı verilir. Geniz eti 4-7 yaş civarında maksimum büyüklüğüne erişir ve bu yaştan sonra genellikle küçülmeye başlar. Kreşe ya da anaokuluna giden çocuklar, enfeksiyonlarla daha sık karşılaştıklarından geniz etine ikincil sorunlar yaşama olasılıkları da artmaktadır. Ancak yetişkinlerde de sıkça görülebilmektedir.

》》  Böbrekte Kum Dökme Belirtileri Nelerdir?

Yetişkinlerde Geniz Eti Rahatsızlığı Belirtileri

Yetişkinlerde geniz eti belirtileri çocuklarda görülen belirtiler ile hemen hemen aynıdır. Bu belirtiler ile karşılaşıldığında Kulak-Burun-Boğaz (KBB) uzmanına görünmek gerekir. Geniz eti rahatsızlığı belirtileri şu şekildedir:

  • Burundan nefes almakta güçlük çekmek.
  • Sürekli ağızdan nefes almak.
  • Burun tıkalıyken olduğu gibi genizden konuşmak.
  • Nefes alırken ses çıkması.
  • Uyku esnasında horlamak.
  • Uyku sırasında birkaç saniye süreyle farkında olmadan nefesini tutmak. (Uyku apnesi)
  • Boğazın ağrıması.
  • Çeşitli kulak enfeksiyonları geçirmek.
  • Yutkunmada zorluk yaşamak.
  • Orta kulakta tekrarlayan kulak enfeksiyonlarının kalıcı işitme kaybına sebep olması.

Yetişkinlerde Geniz Eti Rahatsızlığı Tedavisi

yetiskinlerde geniz eti rahatsizligi tedavisi

Yetişkinlerde geniz eti tedavisinde hekimle genellikle ameliyat durumunu söyler. Geniz eti küçük çocuklarda yaş ilerledikçe küçülüp kaybolabilir. Yetişkinlerde ise birkaç ilaç tedavisinin ardından belirtilerin devam etmesi durumunda ameliyata başvurulur. Operasyonlarda genellikle yaş sıkıntısı yoktur fakat anestezi ile uyumsuz hastalıklara sahip olan kişilere haliyle uygulanamaz. Bu gibi durumlarda geniz etini tamamen almak yerine küçülme operasyonlarına gidilebilir. Ameliyat erişkinlerde narkoz yoluyla veya lokal anestezi ile yapılabilmektedir. Operasyonlar genellikle 15 dakika kadar sürmektedir. Geniz eti ameliyatlarında ağız, özel bir aletle açılır ve alınacak parçalar çevredeki dokulardan sıyrılarak bağlantı yerlerinden makas veya bistüri ile çıkarılıp alınır. Elektrokoter, radyofrekans gibi dokuyu elektrikle yakma yöntemleri ve lazerle kesim yöntemi de mevcuttur. Ancak lazer yöntemleri normal ameliyat yöntemlerine göre biraz daha pahalı bir tedavi biçimidir. Buna rağmen avantajlarına göre bu yöntemlere doktorlar karar verir ve hasta kendisine en uygun tedaviyi görmüş olur.

》》  İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır?

Geniz Eti Ameliyatı Sonrası

Geniz eti hastalığının ameliyatından sonra ilk 24 saat kanama kontrolü yapılarak kanın içeri kaçması engellenir. Narkozun ve verilen ilaçların etkisiyle refleks kaybı yaşanacağından ve uykulu bir halde olunacağından taburcu olur olmaz araç kullanmak, ağır ve tehlikeli işlerde çalışmak uygun görülmez ve hekimler genellikle rapor vererek hastanın 48 saat dinlenmesini uygun görür. Yapılan gözlemlere göre, operasyon sonrası erişkinlerin iyileşme süresinin çocuklara göre daha geç ve daha ağrılı olduğu bilinmektedir. Boğaz ağrısı, yutma güçlüğü, burundan konuşma, huzursuzluk, uykulu hal, ses değişikliği, tat almada kayıp ve çene ağrısı gibi belirtiler yaşanabilir. Bu ağrılı süreç 10 gün kadar sürmektedir. Bu süre zarfında da yine ağır işlerden, sportif faaliyetlerden uzak durulurken kuvvet verici gıdalar alınmalı, koyu kahve, alkol ve gazlı içeceklerden uzak durulmalıdır. Ayrıca ılık su ile banyo yapılmalı, ilaçlar düzenli kullanılmalı ve 1,5 ay boyunca herhangi bir aşı uygulaması yapılmamalıdır. Ayrıca sigara içen kişilerin tamamen iyileşene kadar sigara içmesi uygun görülmez. Geniz eti ameliyatı sonrası tam olarak iyileşmeden sigara içenlerde kronik faranjit rahatsızlığı görülebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu