İş FikirleriKredi

Yeni Esnafa Devlet Desteği ve Banka Kredileri

Esnaf olmak elbet basit değil. Ancak esnaf ve sanatkarlarımıza devlet tarafınca destek kullandırılmaktadır. Bu faizsiz krediler bankalar vasıtasıyla ile sunulmaktadır. Sizler için esnaflarımıza yönelik olarak devlet ve bankalar tarafınca verilecek olan kredileri araştırdık.

Esnaf Olma Süreci ve Öncesi

Kursa katıldınız ya da katılmadınız. İşyerinizi yeni açtınız ve işler iyi gitmiyor. Şayet sertifikanız var ise derhal kosgeb başvuru yapabilirsiniz. Bundan sonra bir kobisiniz. Kosgeb size de destek veriyor. Kurulu faaliyetine devam etmekte olan bir işletmesi olan Kobi iş yerlerinin ise iş yerlerinin geliştirip büyütülmesi isteğinde bulunarak Kosgeb faizsiz krediler ile işletmelerinin yapılan masraflarını devlet yardımı ile karşılayabilirler. İlk olarak yeni girişimcilerin izlemesi gereken yöntemlerİ anlatalım daha sonrasında işletme sahibi Kobi’lerin destek başvurularında izlemesi gereken yöntemlere izah edelim.

Esnaf Olmak Doğru Bir Tercih mi?

Küçük esnaflığa başlamak, faaliyetine devam etmekte olan bir iş yerini devralmak, kendi işini yapmak istemekte olan ve yeni iş kurmak isteyen kişilerin başvurduğu devlet kredileri ile yeni iş kuran kişilere can suyu sunulmaktadır. Yeni bir projeye adım atmayı düşünmekte olan vatandaşımız için Devlet sermayesi bulunmayanlar gözeterek, sosyal Devlet ilkesi gereğince ekonomik refahın sağlanmasını amaçlanıyor ve esnafın ayakta kalmasını sağlamak için finansman yaratmaktadır.  Devlet tarafınca iş kuracak yurttaşlarımız için kredi, hibe ve teşvikler verilmeye devam etmektedir.

Çok mu Basit?

Her şey bir tarafa sabah 8’de dükkanı açıp, gece 11’e kadar işyerinizde beklemek mecburiyetinde kalabilirsiniz. 8-5 çalışan bir işçiye bakılırsa,  19 Mayıs, 23 Nisan, Bayram tatili, kar tatili, hava tatili, canım istemedi tatili gibi özel zevkleriniz olmayacağı gibi, bayram seyran demeden en sevdiğiniz arkadaşınızın düğününe katılmadan hayatınızı devam ettirebilirsiniz. Emin misiniz? Esnaflık size göre bir iş mi?

Devlet kurumları tarafınca yeni bir işletme açmak, dükkan açmak, dükkanını geliştirip büyütmek, işyeri satın alabilmek, bayilik alabilmek ve dükkan tadilatı yapmak amacıyla girişimcilere destekleme paketi ve hibe kredi paketleri sunmaktadır. Dükkan açmak isteyen kişiler için devlet destekli kredi veren kurumlar;

 • Devlet Bankaları (Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halkbank)
 • TKDK tarım ve hayvancılık devlet desteği,
 • Ticaret odası,
 • Kaymakamlık (işletme açılış desteği),
 • Esnaf ve sanatkarlar kooperatifi,
 • Kosgeb,
 • Vakıf ve Dernekler,

KOSGEB Kimdir, Nedir, Nedendir, Niye Var?

Ticarete atılacak ve iyi bir iş fikri olan yeni girişimciler önceliği devletin de size öncelik vermiş olduğu gibi bizde size verelim. Kendine ait iş yeri açmak istemekte olan ve iş yeri kuruluş giderlerinin masraflarını devletten karşılamak kim istemez ki  şayet sizde bizim gibi düşünüyorsanız Kosgeb hibe tam size göre. Kosgeb’e yeni girişimci desteğinden faydalanmak isterim diye müracaat yapan oldukça fazla kişiye bugüne dek Kosgeb hibe krediler ile destek oldu. Size niye olmasın. Elbette bunun için Kosgeb sizden kurulacak iş yerinin alışılmışın haricinde yenilikçi ve büyümeyi hedefleyen bir iş düşüncesinin plan ve projesini talep edecektir.

 

Şayet bu mevzuda kendinize ve iş fikrinize güveniyorsanız Kosgeb hibe krediler tam size göredir. Bunun için yapmanız ihtiyaç duyulan ilk iş bulunduğunuz bölgelerdeki Kosgeb birimlerine ve İş-Kur’a müracaat yapmaktır. Hibe alabilmek için Kosgeb birimlerine yaptığınız başvurularda Girişimcilik destek programı için müracaat yaptığınızın altını çizerek memura söyleyiniz. Kaydınız alınırken ve alakalı devlet memurunun formaliteden de olsa ufak bir yeterlilik testi yapılacaktır. Bu testten başarı göstermiş şekilde geçmelisiniz. Ön mülakat yapan memurdan yetersiz damgasını yememek ve kaydınızın yapılmasını istiyorsanız kesinlikle ciddiyetle sorulan sorulara yanıt vermelisiniz. Yeterlilik sınavından yeterli göründüğünüz de kaydınız alındıktan sonrasında  bundan sonra Kosgeb tarafınca düzenlenen ve yürütülen Kosgeb uygulamalı girişimcilik eğitimini beklemelisiniz. Yeterli talebin olduğu  ve bu istekler doğrultusunda düzenlenen Kursların tarihleri sizin gibi yeni girişimcilere iletilir. Yapılmış olan eğitimlere devamlılık gösterip, başarılı bir biçimde geçmenizden sonrasında Yeni girişimci adaylarına verilecek olan Girişimci sertifikasına sahip olacaksınız. Bu sertifika ömrünüz boyu geçerli olduğu için istediğiniz vakit iş yeri açabilir,

İşyeri açma kredisi alarak açmak istediğiniz dükkanın  tüm harcamalarını devlet destekli hibe ve faizsiz kredi ile karşılayabilirsiniz. KOSGEB Başkanlığı tarafınca dükkan açmak istemekte olan girişimcilere hibe desteği 50.000 Türk lirası dir. Faizsiz kredisi ise 100.000 Türk lirası’dir Kendi dükkanını açmak isteyen kişilerin kosgeb tarafınca düzenlenen uygulamalı girişimcilik kursuna katılmaları gerekiyor. Kosgeb’in bununla beraber özel ve devlet bankaları da işyeri kredileri vermektedirler.

İş yeri Açtım Ancak Yine Param Yok

Kosgeb başvurusunu yaparak iş projesini hayata geçirmek için Hayalinizdeki iş yerini açtınız diyelim. Bundan sonra devletten masrafların geri alınması için ne yapmanız gerektiği mevzusunda bilgi almak istiyorsunuz. Bunun için yapmanız ihtiyaç duyulan ilk adım veri tabanına kayıt olmaktır. Sonrasında ise Kobi beyannamesi doldurarak Kobi bilgi dokümanı yazıcıdan çıktısını almalısınız ve son işlem olarak iş planı projesi oluşturup ve bu iş projesinin yetkililerinden onay alabilmesi için iyi şekilde sunum yapmalı ve tüm detayla hakim olarak hakikaten iş projenize güvendiğinizi belirterek kosgeb ten kabul görmesini sağlamalısınız.

Anlatmış olduğumuz bütün aşamaları başarılı bir şekilde bitirdikten sonrasında ise işletme kuruluşundaki lazım araç gereç ekipman ve demirbaş alımı masraf faturaları ve işyeri açılış evrakları ile müracaat yaparak Yeni girişimci destek programı dahilinde verilecek olan hibe kredinizi alabilirsiniz.

Bankaların Kapısını İlk Çalışınız

İster 3 aylık esnaf olun, dilerseniz 10 senelik, bankaların ticari KOBİ bankacılığına tabisiniz. İşletmeler bankalara senelik olarak ciro beyannamesi vermektedirler. Banka KOBİ’lere şirket hesabı açar ve gelir giderleri bu hesap altında toplar. Bankalar işletmenin senelik vermiş olduğu beyana bakarak esnaf kredisi verirler. Şayet KOBİ’nin daha geliri ve beyannamesi yok ise, bu sebeple KOBİ kredilerinden faydalanması zorlaşacaktır. Ticari kredilerde, banka ile işletmenin arasında ki ticari ilişki önemlidir.

Türkiye’de yeni esnafa kredi veren bankalara başvurabilirsiniz. Bu bankalar şunlardır.

 1. Vakıfbank KOBİ
 2. Ziraat KOBİ
 3. Halk Bankası,
 4. TEB,
 5. HSBC,
 6. İş Bankası
 7. Akbank
 8. Yapı ve Kredi Bankası
 9. Garanti KOBİ Bankacılığı

Bu bankaların herhangi birine müracaat yapan yeni esnafımız, bireysel ihtiyaç ve başka KOBİ kredilerinden işletmesine makul olan için müracaat yapabilir.

Halk Bankası Doğru Seçim!

Halkbank tarafınca esnaflara 3 değişik program içerisinde faizsiz kredi olanağı sunulur. Bu krediden ustalık belgesi sahipleri, eskimiş meslekleri yapanlar ve KOSGEB kredisi alma hakkına sahip olan kişiler yararlanmaktadır. Müracaatlar gerekli evraklar ve evraklar ile beraber bizzat Halkbank şubelerine yapılmaktadır. İnternet sayfasından yapılmakta olan esnafa faizsiz kredi müracaatları kabul edilmemektedir.

Ziraat Bankası Sende Olmasan Yandık

Ziraat bankası işyeri kredisi ile yatırım amaçlı iş yeri ofis, dükkân, ofis muayanehane, mağaza ve. almak isteyen kişilere 120 aya kadar vade olanağı ile kredi kullandırılmaktadır. Satın alınmak istenen iş yerinin ekspertiz değerinin en fazla %75’i kadar kredi kullandırılmaktadır. Krediye konu gayrimenkul üstüne ipotek tesis edilmektedir.  Lazım görüldüğü hallerde ek teminatlar istenebilir.

Gerekli belgeler ve belgeler şunlardır;

 1. İşletme sahibinin ve ortakların kimleri,
 2. Ticaret sicil gazetesi ve imza sirküleri,
 3. Oda kayıt belgeleri,
 4. Vergi levhası,
 5. Son döneme ilişkin gelir durumu ve bilanço raporları

Yatırım amaçlı hissedar işyeri almak istemekte olan kişilere gereken finansmanı sağlayan ziraat bankası hissedar işyeri kredisi ile 120 aya kadar vade olanağı sağlamaktadır. Kira kazancı elde etmek vb. nedenlerle hissedar işyeri almak isteyen kişiler Ziraat bankasının hissedar işyeri kredisinden yararlanabilirler. Düzenli kazancı bulunan en düşük 2, en fazla 5 şahısın bir araya gelerek işyeri alımlarında satın alınacak olan işyerinin ekspertiz değerinin en fazla %75 ‘ine kadar kredi kullandırılmaktadır. Bu kredi ortaklaran bir tanesi, birkaçı veya tümüne kullandırılabilir. Lazım görüldüğü hallerde banka ek teminat isteyebilir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu