Kredi

Yaşı Tutmayan Kişi Kredi Çekebilir Mi? Kredi ve Kredi Kartı Yaş Sınırı Nedir?

Acil nakit gereksinimi için bankaya kredi müracaatında bulunmak istemiş olan tüketiciler, bankaların kredi ürünleri olan ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi ve konut kredilerinden faydalanmak için kesinlikle bankaların kendi mevzuatlarına bakılarak belirlemiş olduğu koşulları yerine getirmelidir. Bankalar kendi mevzuatlarına göre belirlemiş olduğu koşullar bireysel tüketici kredilerin ve ticari kredi ürünleri için  değişiklik gösterse de gerçek kimseler için kullandıracakları bireysel tüketici kredilerinden faydalanmak istemiş olan tüketicilerden ilk olarak kimlik numaralarını gösteren nüfus cüzdanını istemektedir. Çoğu banka kredi almak istemiş olan şahısın ilk olarak nüfus cüzdanından T.C. kimlik numarasından şahıs hakkında bilgilere ulaşmaktadır ve ilk koşul olan yaş sınırına bakılarak değerlendirmektedir.

Kredi Kullanma Alt ve Üst Yaş Sınırı Nedir?

Bankalardan kredi alabilmenin ilk koşulu tüketicilerin bankaların istemiş olduğu yaş limitinin üzerinde olması koşulunu sağlamalıdır. Bu yaş sınırı ise her bankada 18 ‘dir. 18 yaşını doldurmuş olan her tüketici bankalara müracaat yaparak kredi isteğinde bulunabilir. 18 yaşın altındaki kimseler için kredi kartı veren bankalar tüketicinin ebeveyni kredi puanına bakarak kredi kartı çıkardığından burada vaziyet değişik olarak algılanabilir. Yalnız kredi ürünleri için geçerli olan bu yaş sınırlaması koşulunu sağlayan her bir tüketici bankalara kredi müracaatında bulunarak kredi alabilir ve kredi ürünlerinin geri ödemesini yapabilmesi için de belli bir gelirinin bulunduğunu gösteren gelir belgesini de bankaya ibraz etmek mecburiyetindedir. Bankalar şahısın gelir durumuna bakılarak belirlenmiş olan limitlerde kredi verileceğinden ihtiyaç kredisi yararlanmak istemiş olan 18 yaşın üstündeki her tüketici gelir belgesini bankaya vermeli, gelir durumuna bakılarak belirlenmiş olan kredi limiti ile geri ödemeyi güvence altına alan bankalardan kolay bir şekilde kredi alarak acil nakit gereksinimlerini bu krediler ile giderebilirler.

Kredi alma yaş koşulu üst sınırlamasının da bir takım bankalardan değişiklik gösterse de yaş sınırı averajı 65 ile 80 yaş olarak değişmektedir. Bir takım bankalar 65 yaşına kadar kredi verebilirken PTT Aktifbank ortaklığındaki kredi sisteminde 80 yaşına kadar kredi kullanabilme şansı bulunmaktadır.

Bankaların kredi ürünlerinden faydalanmak için zaruri olan yaş limiti koşulunu sağlayan tüketicilerden istenen gelir belgesinin yanında şahısın kredi notuna göre kredi ürünlerinden yararlandırılır. Geçmişte bankalar ile olan ilişkisinde problem yaşamış, ödemelerinin geciktirmiş, vaktinde ve eksik yatırmış olan bireylerin kredi notları bankalar tarafınca aşağıya çekilerek düşülür. Bu yüzden kredi puanı bankaların şahısa ilişkin referans  aldıkları bir değerlendirme sürecinde yararlandıkları en mühim kriter olduğundan bireyler kesinlikle bankalardan kredi almadan öncesinde kredi notları düşük ise bunu yukarıya çekmek için ve yükseltmek için lazım olan ve üstüne düşen ödemeleri vaktinde yaparak zaman içinde kredi notlarını yükselterek bankalardan ancak bu biçimde daha kolay bir şekilde kredi ürünlerinden faydalanabilir.

Öğrencilere kredi kartı veren bankalarda da vaziyet aynıdır. 18 yaşını geçmiş üniversite talebelerine kredi kartı verilmektedir. Ama öğrenciler gelir belgesi olmayan bireyler olmadığı için kredi kartı limitleri de az olacaktır. Bu limit çoğu bankada 500 Türk lirası iken play kart almanız halinde 1300 Türk lirası‘ na varmaktadır. Play kart veren banka adı Yapı Kredi‘ dir. Ama banka gerekli görmüş olduğu durumlarda yaş sorun olmasa bile ebeveynlerin kefil olarak gösterilmesini isteyebilmektedir. Bu durum tamamıyla bankaların insiyatifine bağlıdır.

Bütün bu koşullar bütün bankaların kredi alabilmek için müracaat yapan tüketicilere kredi çıkartmak için öncelikli olarak kriter olarak baz aldıkları koşullardır. Bu koşulları taşıyan ve yerine getiren her tüketici bankalardan istediği tutarda ve vadelerde kredi alabilirler. Acil nakit gereksinimlerini finansmanında müracaat yapacak oldukları bankalardan ilk önce 18 yaş sınırlamasının üstünde kalan kimseler müracaat yaparak kredi alabilir. 18 yaşın altındaki tüketicilerin ebeveyni kendi adına kendi gelir belgesini ve kredi puanını kullanarak şahıs için referans olabilir ve kefil olarak onun adına kredi alabilir.

Hatta 18 yaş altındaki kimselere kredi kartı veren bankalar da bulunmaktadır. Genel anlamda üniversite öğrencilerine yönelik olarak verilmiş olan bu kartlar öğrenci ebeveynleri adına çıkarılır. Veya veliler kendi kredi kartlarının limitlerine bağlı olacak biçimde ek kart çıkarabilirler. Yine ebeveyn veya vasilerin hesaplarına bağlı olacak biçimde vadeli hesap da açılabilmektedir. Ama bu bireylerin kredi almaları olanaklı değildir. Çoğu vakit düzenli kazancı olan bireylerin bile kredi almaları zor olmaktadır. Zira gelir sunabilen bireylerin bile 6 aylık sigortalarının olması gerekmektedir.

Acil nakit gereksinimleriniz için 18 yaş altındaysanız kredi kartlarından nakit avans veya taksitli avans kullanabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu