BankaKredi

Yapılandırma Yapmayan Bankaları Şikayet Etme Dilekçesi Güncel

Konut kredisi borcu olan yurttaşlarımız yapacak oldukları yapılandırma işlemi ile beraber düşük faiz oranları ile tekrardan hesaplatabilir veya birden fazla bankaya olan borçlarını tek çatı altında toplayabilir. Ayrıca bu anlamda bankaların geliştirmiş olduğu borç kapatma kredileri de bulunmaktadır. Ama bir takım durumlarda bankalar müşterilerinin bu taleplerini onaylamayabilir. Yazacağınız bir dilekçe ile bu vaziyeti çözebilirsiniz. Yazımızda dilekçe örneği yardımı ile bankalara borç yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz.

Konut Kredisi Yapılandırma İtirazı

Bankaların kredi faiz oranlarını düşürmelerine karşın kimi bankaların henüz daha öncesinde verdikleri krediler için yapılandırmaya onay vermedikleri bildirilmektedir. Bu sebeple düşen müşteriler, kanun yoluna ve hakem heyetlerine müracaat yapacakları gibi, tüketicinin ilk çekmiş olduğu krediye ilişkin sözleşmede, daha sonrasında yapılandırma kredisi çekilmesine dair herhangi bir madde olmaması sebebiyle ret cevabı almaları ihtimaller içindedir.

%0,99 – %1,05 oranında ev kredisi kullanan müşteriler ile %0,85 faiz oranı ile konut kredisi kullanan esnaf arasında belirgin faiz farkı olacaktır. Bu sebeple öteki faiz oranlarının daha da düşmesini ve yapılandırma kredilerinin açılmasını beklemek durumundasınız.

Şayet yeterli düzeyde kamuoyu oluşturulursa, Hükumet tarafınca daha öncesinde kredi çekenlerin borçlarının yapılandırılması yönünde bir işlem yapılabilir.

İtiraz ve Şikayet Dilekçesi

Siz yinede bankaya talebinizi bildirmek isterseniz aşağıda yazılan biçimde bir dilekçe yazarak, bu dilekçe ile başvurabilirsiniz.

.. BANKASI MÜDÜRLÜĞÜNE

              Bankanızdan … tarihinde konut kredisi çektim. Bu kredininin miktarı : …. dır. Ben kredimi %1,.. faiz oranı ile kullandım. Ama şuan itibariyle faiz oranlarıınn düşmesinden bahisle çekmiş olduğum banka kredisini yapılandırmak isterim.

Gereğini arz ederim.

Ad soyad imza

Yukarıda ki Konut kredisi yapılandırma itiraz ve şikayet dilekçesi örneği ile yapılandırma ve borç kapatma kredisi vermeyen bankalara müracaatta bulunabilirsiniz. Diğer en makul yapılandırma kredisi veren bankalara müracaat da bulunabilirsiniz.

Kredi Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Kredi yapılandırmak istiyorsanız kredinizi aldığınız bankada yeniden yapılandırma yapabileceğiniz gibi başka bir bankayı da tercih edebilirsiniz. Ama burada dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan nokta şudur; eğer yapılandırma işlemini başka bir bankada yapacaksanız anapara üstünden ilk bankaya erken kapatma cezası ödemeniz gerekmektedir. Bu işlemden sonrasında aktarma işlemini istediğiniz bankaya yapabilirsiniz. Lakin size en makul ödeme planını veren banka ile anlaşmanız faydanıza olacaktır. Bankalar krediyi erken kapatmak istemeniz halinde %0.20 oranında ek komisyon talep etmektedirler. Bu nedenle başka bir bankada borç yapılandırmanız durumunda dosya harcı, kredi tahsis parası, komisyon oranı ve faiz gibi bütün bilgileri hesaplamanız gerekmektedir. Eğer var olan bankadan başka bir bankaya geçiş daha maliyetli olacaksa borcunuzu kredi çektiğiniz bankada yapılandırmanız faydanıza olur. Makul teklifler veren bankaların ise tekliflerini değerlendirin. Daha az taksit ve daha düşük faiz oranı veren banka ile anlaşabilirsiniz.

 

Kredi Yapılandırmanın Avantajları

Kredi yapılandırmanın birçok pozitif yanları bulunmaktadır. Bu avantajlar şunlardır;

  • İlk olarak maliyet mevzusunda bir zarara uğramanızın önüne geçilir. Bu şu anlama gelmektedir; yapılandırmayı en makul faiz oranı veren bankada yapmanız halinde borcunuz için daha az tutarda ödeme yaparsınız. Ama burada dikkat edilmesi gereken bu işin daha masraflı olmaması için makul bankanın bulunmasıdır. Kimi zaman borcun erken kapanması halinde sizden kapatma parası isteyebilirler. Sigorta harcı vb. mevzuları da göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.
  • İlla ki kredi borcunuzun olduğu bankada yapılandırma işlemi yapmak mecburiyetinde değilsiniz. Birden fazla bankaya borcunuz bile olsa bunları borç transferi seçeneği ile tek bir bankada birleştirebilirsiniz.
  • Yapılandırma işlemi bir nebze de olsun faiz yükünden kurtulmanıza olanak tanımaktadır. Bu sayede başka bankalara ödeyeceğiniz miktarlar cebinize kalır. Hem de bu sayede daha az borç ödemiş ve borcunuzu kapatmış olursunuz.
  • Borcunuz ödendiği için kredi puanınız da yükselmiş olacaktır. Bu sayede başka bir dönemde kredi ihtiyacınız olduğunda kolaylıkla bankaların kapılarını çalabileceksiniz. Ama icraya gittiyseniz bu vaziyet pek olanaklı olmaz. Sicilinizin düzelmesi 5 senesi bulacaktır.

Kredi yapılandırmasında bulunmak hem borçlarınızdan kurtulmanızı hem de ilerleyen zamanlarda kredi talebi ile bankaların kapısını çalmanızı kolaylaştıracaktır. Yapılandırma talebinizi onaylamamış olan bankaları bir dilekçe yardımı ile şikayet edebilirsiniz. Hatta 2020 senesinde Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafınca mevcut kredi kartı borçlarının kapatılması amacı ile makul faiz oranları ile borç kapatma kredileri verilmektedir. Bu kampanya çeşitleri inceleyerek borçlarınızdan kurtulabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu