Banka

Yapı Kredi Bankası’ndan Satılık 2. El Araçlar

Yapı Kredi Bankası’nın satışını gerçekleştirdiği 2.El araçlar normal yollarla satın alınan 2.El araçlara göre sahiplerine belirli konularda birçok avantaj sağlar. Normal şartlar altında Türkiye’deki 2.el araç piyasasında çeşitlik hasar gizleme; kullanım sıklığını daha az gösterme gibi çeşitli aldatmacaların araç satışı yapan bazı kimseler tarafından sık sık yapıldığı hayli bilinen bir gerçektir. Öte yandan Yapı Kredi gibi köklü ve güvenilir bir kurum kendisi için çalışan araç ekspertizleri tarafından satışını gerçekleştirdikleri araçların ayrıntılı bir inceleme raporunu araçları satın almak isteyenlere sunarlar. Bu durum hali hazırda normal satış fiyatının neredeyse yarı fiyatına satılan araçların; yeni sahipleri için yukarıda bahsi geçen gibi bir aldatmanın sebep olabileceği bir yatırım kaybının da önüne geçmiş olur. Yapı Kredi Bankası için çalışan araç ekspertizleri satılacak olan aracın kaza/hasar raporu, aracın kaç km kullanıldığı gibi raporları ayrıntılı bir biçimde satış öncesinde hazır olacak şekilde düzenlerler.

Yapı Kredi Bankası’ndan İhale Yolu ile 2. El Araçlar Satışı Nasıl Olur?

yapi kredi bankasi ihale ile ikinci el arac satisi

Yapı Kredi’nin açık arttırma yolu ile 2.El araç satışı çeşitli nedenler ile kendisine ödenmeyen borçlar sebebi ile resmi icra yöntemlerini kullanarak müşterilerinin ipotek ettikleri araçların banka mülkiyetine geçmesi ile oluşan araçların satış işlemleridir. Birçok banka gibi Yapı Kredi de icra yolları ile elde ettikleri 2.El araçların satış işlemleri sürecini ihale yöntemi kullanarak yönetmektedir. Kullanılan bu ihale yöntemi Kişilerin Yapı Kredi tarafından satılan araçlara sahip olabilmek için gerekli şartları yerine getirerek ihale sürecine katılmaları şeklinde gerçekleşmektedir.

Yapı Kredi Bankası’ndan 2. El Araçlar İhalelerini Nasıl Takip Edilir?

Yapı Kredi tarafından satışa çıkarılmış 2.El Araç ihalelerinin takibi; Yapı Kredi Bankası’nın bu tarz satış işlemlerini gerçekleştirmek için oluşturmuş olduğu internet sitelerinden ve yetkili icra dairesi müdürlüklerinden yapılabilir. Bu tip bir ihaleye katılmak isteyen kişilerin satın almak istedikleri araç ile ilgili Yapı Kredi veya yetkili icra dairesi müdürlüklerince oluşturmuş ilanları takip etmesi gerekir. Satın alma işlemine karar verildikten sonra aşağıdaki adımlar izlenerek satın alma işlemi gerçekleştirilebilir.

  • Yapı Kredi tarafından oluşturulmuş internet sitesine girilmelidir.
  • Siteye girildikten sonra Gayrimenkul Teklif Formu doldurulmalıdır.
  • Sonrasında Yapı Kredi Bankası’ndan satılık olarak işleme girmiş El araç için belirlemiş olduğu teminat tutarının gerekli birimlere peşin olarak ya da bankacılık işlemleri kullanılarak yatırılması gerekir.
  • Gerekli teminat tutarı yatırıldığında satın alım yapacak kişi satın alımı yapılacak araç ile ilgili şartnameyi okuyup imzalamalıdır.
  • Son adım olarak Yapı Kredi Bankası tarafından oluşturulan sisteme girerek araç için belirlenmiş olan minimum ihaleye katılım miktarı kadar teklif verilmelidir.

Kişilerin Katılmış Olduğu 2.El İhale Süreci Nasıl İşler?

2. el ihale sureci

Yapı Kredi Bankası’nın 2.El araçlar için yaptığı ihale süreci diğer birçok banka ile bazı konularda farklılık göstermektedir. Birçok banka satışı yapılacak menkul, gayrimenkul ya da araçlar ile ilgili standart kredi prosedürleri uyarınca kredi hizmeti sağlamazken; Yapı Kredi Bankası bu şekilde bir satın alım gerçekleştirmek isteyen bireylere standart kredi prosedürleri uyarınca kredi hizmeti sağlamaktadır. Öte yandan ihale süreci yapılan ilk tekli ile başlamakta olup dört gün içerisinde son bulan ihale süreci; katılan her yeni katılımcı içen otuz dakika uzatılır. Son otuz dakika içerisinde yeni teklif gelmemesi durumunda en son güncel teklif sahip yaptığı teklif tutarı ile Yapı Kredi Bankası’ndan satılık 2.El araç sahibi olmuş olur. İhale süreci son bulduğunda; Yapı Kredi son teklif yapan kullanıcıyı resmi olarak ihale kazananı olarak belgeler ve araç devir işlemleri başlar. Bu süreçte resmi işlemler sırasında oluşabilecek her türlü masraf aracın yeni sahibi tarafından karşılanır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu