Banka

Yanlış Hesaba Yatırılan Para Nasıl Geri Alınır?

Yanlış yatırılan para geri alınması bankayla iletişime geçilmesi sonucu bankanın uygulayabileceği bir işlemdir. Teknolojinin gelişmesine bağlı olarak banka işlemleri online olrak yapılabilmeye başlanmıştır. Özellikle son dönemlerde bankalardan yürütülen işlemlerin artması ve şube kapasitelerinden çok daha yüksek miktarda müşteri sayısının olmasına bağlı olarak bankacılık işlemlerinin büyük bir çoğunluğu internet üzerinden yürütülebilir bir hale gelmiştir.

Bankacılık işlemlerinin internet bankacılığı üzerinden ya da mobil olarak yapılması müşteriler için bu işlemleri basitleştirmiştir. Bununla beraber internet üzerinden yapılan işlemlerde bir takım aksaklıklar da çıkabilmektedir. Özellikle mobil uygulamalar ya da internet bankacılığı üzerinden para gönderme işlemi için yanlış hesaba para yatırma durumu söz konusu olmaya başlamıştır.

Yanlış hesaba yatırılan paranın geri alınması işlemi paranın hangi gün ve saatlerde yatırıldığına, gönderim işleminin gerçekleştiği hesapların aynı bankanın bünyesinde olup olmadığına vb. etmenlere göre çeşitli şekillerde gerçekleşebilmektedir.

Yanlış Hesaba Yatırılan Para Durumu Nasıl Oluşmaktadır?

yanlis hesaba para nasil aktarilir

Teknolojinin gelişmesine bağlı olarak bankacılık işlemleri için mobil uygulamaların kullanılmasıyla ya da internet bankacılığının kullanılması durumunda, para gönderilecek hesap numarasının yanlış girilmesi söz konusu olmaya başlamıştır. Gönderici konumundaki kişinin hesap numarasını ya da IBAN numarasının yanlış girmesi durumunda söz konusu para başka bir hesaba geçebilmektedir. ATMlerden gönderildiğinde de yanlış gönderme olasılığı bulunmakla beraber internet bankacılığı kullanıldığı durumlarda yanlış hesaba para yatırılma olasılığı artmaktadır.

Yanlış Hesaba Para Yatırıldığında İade Süreci Nasıl Gerçekleşmektedir?

Yanlış hesaba para yatırıldığı durumlarda iade işleminin gerçekleşmesi için kullanılan bankanın müşteri hizmetleri aranarak durumun açıklanması gerekmektedir. Paranın yanlış gönderildiği hesap aynı bankaya aitse, iade işlemi banka tarafından kolayca halledilebilmektedir. Ancak para başka bir bankanın hesabına yatırıldıysa işlemin gerçekleşmesi daha uzun sürebilmektedir. Müşteri hizmetlerini aramak için erken davranılması oldukça önemlidir. Yanlış hesaba yatırılan paranın bakiyesinden harcanması durumunda, paranın alıcısı kişi bu miktarı geri ödemek durumunda değildir. Aynı banka üzerinden transfer işlemi gerçekleştirildiği durumda, gönderilen paranın miktarının yüksek olması durumunda gönderen kişi yanlış alıcının hesabına bloke koyulmasını talep edebilir. Bu durumda yanlış hesaba gönderilen paranın harcanması mümkün olmayacaktır. Yanlış hesaba yatırılan paranın geri alınması, işlemin tek banka üzerinden gerçekleştiği durumlarda kolayca halledilebilen bir işlem olduğu bilinmelidir.

Yanlış Hesaba Yatırılan Para İade Edilmezse Ne Olur?

Yanlış hesaba para yatırılması durumunda, yatırılan parayı iade edip etmemek alıcı konumundaki kişinin insiyatifine bağlı olmaktadır. Alıcı olan kişinin bankanın talebi üzerine parayı iade etme zorunluluğu bulunmamaktadır. Bununla birlikte yanlış hesaba para yatıran kişi bu konuda mahkemeye başvurabilir. Mahkemenin yanlış hesaba para yatıran kişiyi haklı bulması sonucu para geri alınabilmektedir. Mahkemeye başvuru yapacak kişi alıcıya sebepsiz zenginleşme davası açabilmektedir. Yanlış hesaba para yatıran kişinin mahkemeyi kazanma olasılığı yüksek olmakla beraber, alıcı mahkemeyi kaybettiği durumda mahkeme masraflarını da ödemek zorundadır.

Yanlış Hesaba Para Yatırmamak İçin En Güvenli Para Gönderme Seçeneği Nedir?

yanlis hesaba para yatirmamak icin guvenli para odeme

Yanlış hesaba para yatırma işlemi genellikle internet bankacılığının kullanıldığı durumlarda gerçekleşmektedir. Bununla beraber internet bankacılığı üzerinden yapılan işlemlerde hesap numarasına para yatırma ile IBAN numarasına para yatırma arasında bir takım farklılılar bulunmaktadır. Hesap numarasına göre İBAN numarasına para yatırmak daha güvenli bir yol olmaktadır. Birçok bankanın IBAN numarası için şifreleme sistemi bulunmaktadır. Bu sebeple IBAN aracılığı ile para gönderme işlemlerinde alıcıya dair çeşitli bilgilerin onaylanması istenmektedir. Şifreleme sistemine bağlı olarak gerçekleşen bu işlem IBAN ile para gönderme işlemini daha güvenli bir hale getirmektedir.

Mesai Saatleri Dışında Yanlış Hesaba Para Gönderilmesi Durumunda Ne Olur?

Mesai saatleri dışında yapılan EFT işlemlerinde paranın iadesini sağlamak daha kolay olmaktadır. Mesai saatleri dışında ya da hafta sonu gönderilen paralar iş günü içinde ve mesai başladığında hesaba geçeceğinden hesaba geçmeden işlemi iptal etmek mümkündür. Bununla beraber yapılan işlemin havale oması durumunda banka aynı olduğundan para gönderme işlemi anında gerçekleşecektir. EFT yapılması durumunda mesai başlayana kadar işlem iptal edilebilirken, havale yapılması durumunda işlemin iptali söz konusu değildir. Yanlış hesaba gönderilen paranın geri alınması EFT durumda basit bir işlem haline gelmekte olup yine de dikkat edilmesi gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu