Hukuk

Yakalama Kararı Bulunan Aracı İcradan Kaçırma – Kurtarma

Yakalama kararı bulunan aracı icradan kaçırma, hakında icra takibi başlatılan kişilerin mallarını korumak için başvurduğu yollardan biridir. Hakkında icra takibi başlatılan ve ödeme yapmayan kişiler icra yoluyla mallarının alınmasını engellemeye çalışır. Taşınmaz malların icra dairesinden saklanması pek mümkün olmasa da araba gibi taşınabilir malları icradan kurtarmaya yönelik eylemler icra takip süreçlerinde sık görülmektedir. Yakalama kararı bulunan aracı icradan kaçırma da taşınabilir malın icradan kurtarılmasına yönelik bir eylemdir.

Araç İçin Yakalama Kararı Neden Çıkarılır?

arac icin yakalama karari neden cikarilir

Borçlu kişinin sahip olduğu araç hakkında yakalama kararı çıkarılması, alacaklıya olan borcun araç satılarak karşılanmasına yöneliktir. Alacaklı kişi borcun tahsilini yapmak için mahkemeye icra takbi için başvurur. Borçlu kişinin taşınır mal sahibi olduğu biliniyorsa alacaklı yakalama kararı talep edebilir. Yakalama kararı borçlu kişiye tebliğ edilir. Tebliğ edilen yakalama kararında belirtilen süre içerisinde borç ödenmediği takdirde araca el konulacağı ve satışının yapılarak alacaklıya olan ödemenin yapılacağı borçlu kişiye bildirilir. Borçlu kişi tebliğ edilen belgeyi aldıktan sonra borcu ödeyebilir ya da ödemediği takdirde arabasına haciz uygulanmaması adına aracı icradan kaçırmayı tercih edebilir. Bu durumda arabanın trafikte yakalanması gibi durumlarda borçlu kişinin ödeme yapacağı miktarın belli sebeplerden artacaktır. Hakkında yakalama kararı çıkarılan araca bulunduğu yerde el konulur.

İcradan Kaçırılan Aracın Bulunması Durumunda Ne Olur?

Yakalama kararı bulunan ve icradan kaçırılan araç, sabit olarak bulunduğu yerde ya da trafikte yakalandığı takdirde araca el konulur. Araç el koyulduğu andan itibaren icra süreciyle ilgilenen icra dairesinin sorumluluğuna girmiş olur. Yakalama kararı olan araçlar yediemin otoparkında tutulmaktadır. Borçlu kişinin aracı otoparktan geri alabilmesi için borcu ödemesi şarttır. borcu ödemediği takdir de aracı geri alması söz konusu olamaz. Borçlu kişi alacaklıya olan borcunu ödediği takdirde, yakalama kararının kaldırılması için başvuru yapar ve olumlu sonuç alması durumunda yakalama kararının kaldırıldığına dair verilen belgeyle beraber aracını otoparktan alabilir. Burada borçlu kişinin dezavantajı günlük 20 lira olan otopark ücretini de ödemek durumunda olmasıdır. Sürecin başında borcu kapatmak, yakalama kararı bulunan aracı icradan kaçırma seçeneğine göre daha az maliyetli olmaktadır.

Hacizli Aracın İhale Yoluyla Satılması Hangi Durumda Gerçekleşir?

hacizli aracin ihale yoluyla satilmasi

Borçlu kişinin yediemin otoparkına koyulan ve icra dairesi denetimine giren aracı geri alamaması durumu söz konusudur. Borçlu kişi kendisine verilen sürede borcu ödemediği takdir de hacizli araç ihale yoluyla satışa çıkacaktır. İhale yoluyla satılan araç için ödenen miktardan otopark masrafları düşülerek alacaklının borcu kapatılır. Kalan para borçluya verilir. Ancak ihale yoluyla satılan araçlar genellikle değerinin daha altında satıldığı için borçlu yine zararda çıkacaktır. Yakalama kararı bulunan aracı icradan kaçırma seçeneği her durumda borçlu kişi için kötü bir seçenek olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu