Teknoloji

WhatsApp Web Nasıl Açılır ve Kullanılır?

Whatsapp web, akıllı telefonlarda oldukça yaygın bir şekilde kullanılan sohbet, sesli arama ve görüntülü arama uygulaması Whatsapp’ın bilgisayarlarda da açılmasını sağlayan hizmettir. 2015’ten itibaren daha önce yalnızca telefonlardan erişim sağlanabilen Whatsapp uygulaması, tarayıcı aracılığı ile kullanılan Whatsapp Web uygulaması ile artık bilgisayarlardan da kullanıma açılmıştır. Whatsapp Web kullanıcılarına hem sohbetleri daha geniş ekranda görüntüleyebilmek, hem yazıları çok daha rahat yazabilmek hem de bilgisayardaki dosyaların Whatsapp’a aktarımını daha sürede ve daha kolayca yapabilmek açısından oldukça büyük bir kullanım kolaylığı sağlamıştır.

Whatsapp Web Nasıl Kullanılır?

whatsapp web nasil kullanilir

Whatsapp Web’i tarayıcınızda açarak kullanıma hazır hale getirmek için yapılması gerekenler aşağıdaki gibidir:

 • Bilgisayarınızda tarayıcıya giriş yaparak web.whatsapp.com’u açın.
 • Telefonunuzdan Whatsapp uygulamasına giriş yapın.
 • Android işletim sistemli telefonlarda ana ekranın sol üst köşesinde bulunan menüye girerek Whatsapp Web seçeneğine tıklayın.
 • IOS işletim sistemli telefonlarda Ayarlar kısmından Whatsapp Web seçeneğine dokunun.
 • Windows Phone’da ve Nokia S60 telefonlarda Menü kısmından Whatsapp Web seçeneğine girin.
 • Telefonunuzu, bilgisayarda açtığınız Whatsapp Web ekranına tutarak ekranda bulunan QR kodu okuyana kadar bekleyin.
 • Telefonunuz, QR kodu okuduğu anda telefonunuz Whatsapp ana ekranına dönerken QR kodunu okuttuğunuz cihazda da senkronize bir şekilde Whatsapp’ın bulunduğu cihazda ana sohbet ekranı açılacaktır.
》》  Turkcell Süperonline Abonelik İptali Nasıl Yapılır?

Bu adımları izledikten sonra artık cihazınızda Whatsapp Web’i kullanmaya başlayabilirsiniz. Çıkış yapmadığınız sürece cihazda Whatsapp Web’in açık kalacağını ve bilgisayara erişimi olan bir başka kişinin sizin Whatsapp uygulamanıza da erişimi olacağını unutmamalısınız.

Whatsapp Web Oturumu Nasıl Sonlandırılır?

Whatsapp Web üzerinden oturum sonlandırmak için Whatsapp Web’i açtığınız tarayıcıyı ya da cihazı kapatmak yeterli olmayabilir. Telefonunuz, cihazdan yeterince uzaklaştığında bağlantınız kesilir fakat yine de daha güvenli bir yol olarak direkt uygulama içinden oturumu sonlandırmayı tercih edebilirsiniz. Bunun için ise Whatsapp Web ekranındaki sol sütunda profil fotoğrafının yanında yer alan üst üste üç nokta imgesinden çıkış yapabiirsiniz. Giriş yaptığınız tüm tarayıcıları telefonunuzdaki Whatsapp uygulamasının Whatsapp Web kısmından da görüntüleyebilirsiniz. Dolayısıyla bilgisayara erişiminiz olmadığı durumlarda telefonunuzdaki uygulama üzerinden de oturum kapatmak mümkündür.

Whatsapp Web’de Karanlık Mod Özelliği Nasıl Açılır?

whatsapp karanlik mod nasil acilir

Whatsapp Web kullanırken karanlık mod özelliğini etkinleştirmek için Whatsapp Web’e cihazınız üzerinden giriş yaptıktan sonra izlenecek adımlar aşağıdaki gibidir:

 • Telefonunuzdan QR kod taratarak Whatsapp oturumunuzu açın.
 • Whatsapp Web ekranında sohbet kısmı dışında herhangi bir yere sağ tıklayın.
 • Ekrana gelen menüde İncele yazısına tıklayın.
 • Ekranın sağında çıkan kod bölümünden satırların üst kısmında yer alan “body class=web” yazısını bulun.
 • Web kısmını web dark olarak değiştirin.
》》  Sanal Para Nedir? Nasıl Kullanılır?

Whatsapp tarafından bu özellik resmi olarak açıklanmamış olup, çıkış yapıp geri girdiğiniz takdirde karanlık mod kaybolup eski haline dönecektir.

Whatsapp Web’e Aynı Anda İki Cihazdan Giriş Yapılabilir Mi?

Whatsapp Web’e aynı hesap üzerinden iki cihazdan giriş yapılamaz. Telefonlardaki Whatsapp uygulamasında yalnızca bir numara ile tek bir cihazda doğrulama yapılabilmektedir. Çift SIM kartlı bir telefonda bile Whatsapp uygulaması için tek numara girilmesi gerekir. İki telefon numarasıyla tek bir Whatsapp hesabı ya da tek telefon numarası ile birden fazla Whatsapp hesabı açılamamaktadır.

Aynı durum Whatsapp Web için de geçerlidir. Whatsapp Web’i iki ayrı cihazda ya da iki ayrı sekmede açtığınız takdirde Whatsapp Web size “Hesabınız iki farklı yerde kullanılıyor. Burada kullanılmaya devam etsin mi?” şeklinde bir uyarı verir ve bu uyarıya evet dediğiniz takdirde diğer sekmedeki oturumu kapatır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu