Memur

2021 Vhki Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir ?

2021 senesinde Vhki olma şartları KPSS puanlarına bakarak belirlenmektedir. Vhki; veri hazırlama ve denetim işletmeni olarak görev almaktadır. Çoğu kamu kurumu, bu alanda görev yapacak çalışanlara ihtiyaç duymaktadır. Vhki atama puanları oldukça yüksek olmaktadır. Bundan dolayı da bu alanda görev almak istemekte olan kişilerin KPSS puanları yeterli düzeye ulaşması önem teşkil etmektedir. Veri hazırlama ve kontrol işletmeni olmak için yapılabilecekler aşağıdaki gibi:

 

 • Kamuya atama usulü ile Vhki olunabilmektedir. Buna göre KPSS sınavı ile alınmış puan ile Vhki alımı için müracaatta bulunabilir. Bu şekilde göreve başlayabilirler.
 • Bunun dışında kamuda devlet memuru olarak çalışmakta olan kişiler, hizmetler arası geçiş usulü ile vhki kadrosuna da atanabilmektedir.

 

Vhki Olma Şartları Nelerdir?

Vhki olma koşulları KPSS puanı ve hizmetler arası geçiş ile belirlenmiştir. Buna göre il atama usulü ile vhki olarak atanmak için ilk önce KPSS sınavına girmek gerekiyor. Vhki alımı için açılmış olan ilanlarda lisans, ön lisans veya orta öğretim KPSS taban alt puanları ehemmiyet teşkil etmektedir. Eğer KPSS puanı yeterli ise talep edilmiş olan okul ve bölümlerden mezunsanız, Vhki olmak için atama müracaat yapabilirsiniz. Bunun ötesinde vhki kadrosu kapsamında özel olarak bir takım koşullar da aranmaktadır. Buna göre kadroda devlet memuru olarak görev alabilmek için 657 sayılı devlet memurları kanunu kapsamında belirlenmiş koşullar geçerli olmaktadır:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekiyor,
 • Kamu haklarından mahrum kalmamış olmak gerekiyor,
 • Kadro için aranan öğrenim koşullarını taşımak gerekiyor,
 • Erkek adayların askerlikle ilişiği olmaması gerekiyor.
 • Kamu görevlerinin devamlı yapılmasına engel teşkil edebilecek akıl sağlığı hastalığı olmaması gerekiyor.
 • Alım meydana getiren kurumun özel kanun veya mevzuatında aranan şartları karşılaması gerekiyor.
 • Af bile olsa güvenliğe karşı suç işlenmemiş olması gerekiyor.
 • Paraya çevrilmiş, ertelenmiş veya sabıkaya işlenmiş hiçbir suçun olmaması gerekiyor.

 

 

Hizmetler Arası Geçiş ile Vhki Olma Şartları Nelerdir?

 

Hizmetler arası geçiş ile Vhki olma şartları ile bu göreve başlanabilmektedir. Hali hazırda devlet memuru olarak görev alan kimseler, hizmetler arası geçiş ile Vhki olabilmektedir. Yapılmış olan düzenlemeler dahilinde yazılı ve uygulamalı sınava girmeden, vhki kadrosuna atanma başarılı personelin taltifi ve ödüllenmesi söz konusu olmaktadır. Buna bakılarak hizmetler arası geçiş ile vhki olmak için:

 • En az 2 senelik yüksekokuldan mezun olmak gerekli
 • Bilgisayar işletmen sertifikasına sahip olmak gerekli
 • Şoför kadrosunda yer alan çalışan için en az 3 yıl hizmet süresinin olması gerekli
 • Koruma ve güvenlik grevlileri kadrosunda görev alan kimseler için en az 5 yıl hizmet süresi gerekiyor.

Hizmetler arası geçiş ile bu bölümde görev alamayacak olan kimseler ise: devlet memuru, veznedar, tahsildar, ambar memuru, santral memuru ve sekreterler olmaktadır. Aday memurları dışında görevden uzaklaştırılmış olan bireylerin de müracaat yapması söz konusu değildir.

 

Vhki Olmak için Okunması Gereken Bölümler

Vhki olmak için mezun olmak gereken bölüm ise lise mezunları, ön lisans mezunları ve lisans mezunları için başka olmaktadır. Buna göre:

 • Lise mezunu olan bireylerin büro yönetimi alanından mezun olması ve Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onaylı bilgisayar işletme sertifikası almak gerekiyor.
 • Ön lisans mezunları için büro yönetimi ve sekreterlik mezunu olmak gerekiyor. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onaylı bilgisayar işletmesinin olması gerekiyor.
 • Lisans mezunları ise maliye, muhasebe, iletişim ve eğitim iletişimi planlaması yapılması gerekiyor.

Vhki İş İmkanları Nedir?

 

Vhki iş imkanları özellikle aylık maaş ve çalışma şartları kapsamında avantajlı olmaktadır. Vhki maaşları bireyin bulunmuş olduğu derecesine, kademesine göre değişkenlik göstermektedir. Buna göre düz devlet memuru maaşlarından ortalama olarak 50 Türk lirası daha fazla olmaktadır. Özellikle vhki emekli maaşları düz emekli devlet memuru maaşlarından daha yüksek olmaktadır. Vhki olmanın en büyük pozitif yanları ise yeşil pasaport olmaktadır. Özellikle Vhki olmak; iş şartları ve istihdam anlamında oldukça avantajlı olmaktadır. Özellikle iş yoğunluğu bireyin görev almış olduğu il ve şehirlere göre değişkenlik göstermektedir. Özellikle Vhki maddi imkan ve sosyal imkanlar yönünden tercih edilebilir meslekler arasında yer almıştır. Kamu kurumlarında alınmış olan Vhki görevi özellikle kişiye yeşil pasaport sağlaması ile kazançlı olmaktadır.

 

Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni Görevleri Nedir?

Veri hazırlama ve denetim işletmeni iş tanımı özellikle sorumlulukları ve çalışma imkanlarına nazaran belirlenmektedir. Veri hazırlama ve kontrol işletmenin görevleri kurumlara göre değişkenlik göstermektedir. Fakat veri hazırlama ve kontrol işletmenin görevleri genel olarak işleri yürütmek ve kayıt tutmakla alakalı olmaktadır. Evrakların bilgisayar ortamında hazırlanması, imzalanması ve arşive eklenmesi veri hazırlama ve kontrol işletmelerinin görevi oluyor. Veri hazırlama ve kontrol işletmeni, bilgisayara, çevre birimlerine ve ofis programlarını derecede bilmesi gerekmektedir.

Düz Memurluk ve Vhki Arasındaki Farklar Nedir?

Vhki ve düz memurluk arasındaki farklar görev tanımlarına bakılarak belirlenmiştir. Veri hazırlama ve kontrol işletmeni mali yönden değişik olmaktadır. Vhki memurlar, düz memurlardan daha yüksek aylık maaş almaktadır. Veri hazırlama ve kontrol işletmeni özellikle masa başı iş yapmaktadır. İşlerini bilgisayar ortamında yapabilmektedir. Fakat düz devlet memurların masa başı veya bilgisayar ortamında çalışma mecburiyeti bulunmamaktadır.

Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni Olmak için Gerekenler

Vhki olmak için koşullar kamu kurum ve kuruluşlarına bakılarak değişkenlik göstermektedir. Ortaöğretim mezunu, ön lisans mezunu ve lisans mezunların görev alabileceği bir iş koludur. Fakat işe alımlar için KPSS koşulu da aranmaktadır. KPSS sınavına katıldıktan sonrasında gerekli puanların alınması ve daha sonrasında ilgili kamu ilanlarına müracaatta bulunmak gerekiyor. Bunun haricinde:

 • Bu alanda görev almak istemekte olan bireylerin bilgisayar ve enformasyon sistemleri, bilişim sistemleri ve teknolojileri, bilgisayar teknolojileri ve yönetimi, bilgisayar teknolojisi ve bilgisayar donanımı bölümlerinden mezun olması gerekiyor.
 • Bilgisayar teknolojileri ve bilişim sistemleri ön lisans programlarının birinden mezun olması gerekmektedir.
 • Bilgisayar programcılığı, bilgisayar programcılığı, bilgisayar programlama, bilgisayar teknolojisi ve programlama mezunu olması gerekmektedir.
 • Programlama ön lisans programlarından mezun olması gerekiyor.

 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafınca istihdam edilen Vhki kadrosu genel olarak ön lisans mezunları ile sağlanmaktadır. Bu bölümlerden mezun olan kimseler, KPSS’ye girmeli ve atamalara katılmalıdır. Buna bakılarak aday tercihlerini de tamamlamalıdır.

 

Vhki Nerede Çalışır?

Vhki çalışma imkanı ve şartları kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilmektedir. Valiliklerde, belediyelerde, kaymakamlıklarda ve bakanlıklarda iş yapmaktadır. Bunun yanı sıra val hazırlama ve kontrol işletmenleri 3 bin Türk lirası aylık maaş almaktadır. Ancak Vhki olarak işe başlamak için bir takım şartlar aranmaktadır. Bu şartlar ise:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • Kamu haklarından yoksun olmamak
 • Türk Ceza Kanunu kapsamında belirtilmiş olan sürelerin geçmesi halinde dahi kasten işlenmiş olan suçlardan ötürü bir yıl ve daha uzun süreli hapis cezası almış olan kimseler bu görevi yapamayacaktır.
 • 657 sayılı devlet memurları kanununun 48. Maddesinin 6. Fıkrasına bakılarak askerlik koşullarını yerine getirmiş olmak veya askerlikten muaf olmak gerekiyor.
 • Görevin yapılmasına engel teşkil edebilecek akıl veya fiziksel hastalığın olmaması gerekiyor.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu