Hukuk

Veraset İlamı Nedir, Nasıl Çıkartılır?

Veraset ilanı bir kişinin ölmesi durumunda, mirasın kime ya da kimlere kaldığını gösteren belgedir. Mirasçılık belgesi olarak da bilinen veraset ilamı mirastan kimlerin ne kadar pay alacağını göstermektedir. Bu belge miras paylaşımı için önemli bir noktada durmaktadır.

Veraset İlamını Almak İçin Nereye Başvuru Yapılmalıdır?

veraset ilamini almak icin basvuru

Veraset ilamını almak için noter ya da mahkemelere başvurmak gerekmektedir. Normal şartlarda veraset ilamını vermek için sulh mahkemeleriyle beraber noterler de görevlendirilmiş olsalar da mal paylaşımı ile ilgili sorun çıkması durumunda murislerin miras üzerindeki haklarını mahkemede kanıtlamaları gerekmektedir. Veraset ilamı için Sulh Hukuk Mahkeme’lerinin tümü görevli olmakla beraber, ölen kişinin en son ikametgah ettiği adresteki mahkemeye başvuru yapılması işlemlerin daha hızlı ilerlemesini sağlayacaktır. Mahkemelerden veraset ilamının alınması ya da mira hakkında dava açılması için murislerden birinin talepte bulunması yeterli olacaktır.

Veraset İlamını Almak İçin Başvuruda Hangi Belgeler Gereklidir?

Veraset ilamının alınması için yapılacak başvurularda notere ya da mahkemeye verilmesi gereken bir takım belgeler bulunmaktadır. Veraset ilamını almak isteyen kişinin nüfus cüzdanı ve ölüm belgesini bulundurması zorunludur. Bu belgelerin dışında veraset ilemı talebine dair dilekçe yazılması gerekmektedir. Başvuru için gerekli olan belgelerle veraset ilamını almak için başvuru yapılır ve noterde söz konusu kişinin kayıtlarının incelenmesi sonucu muris olduğu doğrulanırsa verset ilamı çıkartılır. Murislerden birinin veraset ilamı için başvuru yapması yeterli olacaktır.

Veraset İlamı Çıkartılmazsa Ne Olur?

veraset ilami cikartilmazsa ne olur

Veraset ilamı alınmazsa bile söz konusu mirasçıların payları devlet tarafından verilmektedir. İlgili kanuna göre ölen kişinin söz konusu malları otomatik olarak paylaştırılır. Ancak murisler paylarıyla ilgili yanlışlık olduğunu düşünüyorsa ya da reddi miras yapmak istiyorlarsa veraset ilamı çıkartmak zorundadırlar. Varis konumundaki kişi öldükten sonraki 3 ay içerisinde reddi miras davası açılmazsa otomatik olarak miras kabul edilmiş sayılmaktadır. Söz konusu mirasla ilgili bir anlaşmazlığın olmadığı durumlarda ve reddi miras yapılmak istenmiyorsa veraset ilamını çıkartmak çok önemli değildir. Ancak mirasla ilgili herhangi bir davanın açılmasının söz konusu olduğu durumlarda veraset ilamının bulunması çok önemlidir. Varis öldükten sonraki 3 ay içinde veraset ilamının çıkarılması gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu