Hukuk

Veraset İlamı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Veraset ilamı için gereken evraklar noterler ve Sulh Hukuk Mahkemeleri tarafından istenilmektedir. Veraset ilamı sayesinde mirasçılar, mirastan kendilerine düşen payı net bir şekilde görebilme ve haklarını koruyabilme imkanına sahiptirler. Bu şekilde vefat eden kişinin çocukları arasında ortaya çıkan anlaşmazlıklara son verilmektedir. Veraset ilamı için istenilen belgeler ise aşağıda listelenmektedir:

  • Mirası bırakan kişiye ait ölüm belgesi
    • Mirasçıların adına kayıtlı nüfus kayıt örneği
    • Veraset ilamının ilgili noterden istenildiğini gösteren dilekçe

Yukarıdaki belgeleri tamamlayarak mirasçılık belgesi almak için Türkiye Cumhuriyeti noterlerine ve Sulh Hukuk Mahkemeleri’ne başvuruda bulunabilirsiniz.

Veraset İlamı Nedir?

veraset ilami nedir

Veraset ilamı, vefat eden bir kişi ardında kalan ve o kişinin mirasçıları olan insanların mirasçı olduğunu gösteren belgedir. Veraset ilamı yani bir diğer adıyla mirasçılık belgesi, vefat eden kişinin emeğinin ve diğer mirasçıların haklarının korunması açısından çok önem arz etmektedir. Hem yetkili mahkemeler tarafından hem de bazı noterler tarafından verilebilen yasal bir belgedir.

Veraset İlamı Nereden Alınır?

Veraset ilamı veren yerler noter ve yetkili mahkemelerdir. Belgeyi herhangi bir noterden vekalet vererek ya da bizzat giderek talep edebilirsiniz. Notere gitmeden önce konu hakkında bilgi sahibi olmanız açısından noteri arayarak hazırlıklı bir şekilde gidebilirsiniz. Mirasçı belgesini yalnız noterlerden değil, Sulh Hukuk Mahkemeleri aracılığıyla da talep edebilirsiniz. Veraset ilamı almak için notere veya yetkili mahkemeye gittiğinizde yanınızda veraset ilamı için gerekli belgeler hazır olmalıdır.

Veraset İlamı Harcı Ne Kadardır?

Veraset ilamı için ödenmesi gereken tutar, noter tarafından belirlenmektedir. Noterden veraset ilamı alabilmek için notere hizmet ücreti olarak bir harç ödemeniz gerekmektedir. Notere mirasçı belgesi almak için ödemeniz gereken tutar 2019 yılında 136 TL olarak belirlenmişti. Bu harç değeri 2020 yılı için de değişmemiş ve 136 TL olarak kalmıştır.

Veraset İlamının Süresi Ne Kadardır?

Veraset ilamı süresi son yapılan açıklamaya göre 3 aydır. Murisin vefatından sonra 3 ay içerisinde veraset ilamı çıkartılmak zorundadır. Eğer mirasçı belgesi kişinin vefatından 3 ay geçtikten sonra çıkartılırsa, kişilere vergi cezası uygulanmaktadır. Vergi cezası uygulanmasında sebep ise kişilerin vergi ödemeden taşınmaz malları kullanmasından kaynaklanmaktadır. Vergi kaçıran bir insan durumuna düşmemek için veraset ilamı vefattan sonra ilk 3 ay içerisinde çıkarılmalıdır.

Veraset İlamı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

veraset ilami sorgulama islemi

Veraset ilamı sorgulama işlemi ile adınıza kayıtlı olan veraset ilamlarını görebilirsiniz. Bunun için E-Devlet kullanılmaktadır. Eğer bir e devlet hesabınız yok ise en yakın PTT şubesine giderek bir e devlet şifresi edinmeli ve kimlik numaranız ile sisteme giriş yapmalısınız. Sorgulama işlemi için giriş yaptıktan sonra arama kutucuğuna “veraset ilamı sorgulama” yazıp çıkan hizmeti kullanmalısınız. Adınıza kayıtlı veraset ilamlarını görebilmek için murisin de kimlik numarası gereklidir.

Veraset İlamı Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Veraset ilamı alırken dikkat edilecek hususlar daha sonra başınızın ağrımasını engellemek açısından çok önemlidir. Eğer miras kalan şey gayrimenkul ise ölümün ardından ilk 3 ay içerisinde veraset ilamının çıkarılması gerekmektedir. Aksi taktirde vergi kaçırmaktan cezai işlem uygulanmaktadır. Bir diğer önemli nokta ise veraset ilamı için gerekli belgelerin eksiksiz ve okunaklı bir biçimde hazırlanmasıdır. Veraset ilamı için gerekli belgeler de hazırlandıktan sonra noterler ya da yetkili Sulh Hukuk Mahkemeleri aracılığıyla veraset ilamı çıkarılmaktadır. Ödenmesi gereken 136 TL’lik harç tutarı da göz ardı edilmemesi gereken önemli bir diğer noktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu