Genel

Küçük Meblağ İcralarda Vekalet Ücretine İtiraz Limiti Nedir?

Küçük meblağ icralarda vekalet ücretine itiraz limiti, her yıl TÜFE’ye göre belirlenmektedir. Küçük meblağların söz konusu olduğu durumlarda itiraz hakkının olması, İcra mahkemelerinin işini kolaylaştırmak ve küçük meblağlı borçtan dolayı, borçlunun vekalet ücreti ve mahkeme masraflarıyla beraber borç miktarından çok daha fazla ödeme yapmasına engel olmaktır. Borçlu kişi icra sürecinin sonunda haksız olması durumunda, vekalet ücretini ve mahkemeden çıkacak tüm masrafları ödemekle yükümlüdür. Vekalet ücretine itiraza hak borçlunun mağdur olmasını engellemek için yargıtay tarafından verilen bir kararla ortaya çıkmıştır. Vekalet ücretine itiraz limiti her yıl değişmektedir.

Küçük Meblağ İcralarda Vekalet Ücretine İtiraz Ne Demek?

vekalet ucretine itiraz ne demek

Küçük meblağlı icralarda vekalet ücretine itiraz, küçük borçlar için icra takiplerinin başlatılması durumunda mahkemelerin iş yükünün artması ve borçluların küçük meblağlar yüzünden mağdur olması sonucu yargıyat kararıyla 2015 yılından beri mümkündür. Yargıtay kararına göre her yıl TÜFE’ye göre belirlenen miktarın altında kalan borçlar için direkt olarak icra takibi başlatılamayacak. Tüketici işlemlerinin sonucu ortaya çıkan ve TÜFE’ye göre belirlenen meblağın altında kalan borçlar için Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuru yapılması gerekmektedir. Alacaklının aleyhine bir sonuç çıkması durumunda icra takibi için başvuru yapılabilir. Yani küçük meblağ için icra takibi başlatılmadan önce Tüketici Hakem Heyeti’nde borç durumunun çözülememesi durumunda icra takibi başlatılabilecektir. Bu uygulama genellikle internet satan firmaların, küçük meblağlar için icra takibi başlatması durumunun önüne geçmiştir. Küçük meblağlar için icra takibi Tüketici Hakem Heyetine başvurulmadan yapılırsa, borçlu kişiler vekalet ücretine itiraza hak sahip olabiliyorlar.

》》  İcra Takibinde Olan Borcum E-Devlette Gözükmüyor

Küçük Meblağ İcralarda Vekalet Ücretine Kimler İtiraz Edebilir?

Küçük meblağ icra takiplerinde vekalet ücretine itiraz edebilmek için, tüketici tanımına girmek şartı bulunmaktadır. Tüketici tanımına giren kişilerin mal ve hizmetleri ticari bir işlem için almaması gerekmektedir. Ticari ya da mesleki bir amaçla borca girilmesi durumunda kişi tüketici olarak değerlendirilmez ve vekalet ücretine itiraz hakkı yoktur. Tüketici tanımına uymayan kişiler için yargıtayın bu kararı geçerli değildir.

Vekalet Ücreti İtiraz Limiti Nasıl Belirlenir ve Miktarın Önemi Nedir?

vekalet ucreti itiraz limiti

Küçük meblağ icralarda vekalet ücretinin itiraz limiti her yıl TÜFE’ye göre belirlenmekte olup, değişmektedir. 2020 itibariyle icra takibinde alt limit 5 bin 650 TL’dir.  Yani 2020 yılında tüketici borcu 5 bin 650 TL’den daha az miktardaysa alacaklı direk icra takibi başlatamaz. Öncelikle Tüketici Hakem Heyetine gitmek durumundadır. Vekalet ücreti TÜFE’ye bağlı olarak değiştiği için 2015 yılında 3 bin 300 TL iken 2020de bu miktarlara ulaşmıştır. Vekalet ücretine itirazı edebilmek için belirlenen miktarın üstünde borcun olmaması önemli şartlardan biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu