Genel

Vatandaşlık Veren Ülkeler ve Şartlar

Türkiye’ye vatandaşlık veren ülkeler ve şartları oldukça geniş ölçeklidir. Vatandaşlık veren ülkeler ve şartları birçok ülkeyi içine almakla beraber çeşitli şartlar etrafında gelişim gösterir.

Yatırım Karşılığında ile Vatandaşlık Almak

avrupa vatandaslik nasil alinir

Yatırım karşılığı vatandaşlık almak maddi açıdan gerekli yeterliliğe sahip kişiler tarafından çokça tercih edilir. Bu yöntem vatandaşlık almak için oldukça kolay bir yöntemdir. Ayrıca para ile vatandaşlık almak yatırımı içeren bir olgudur. Zengin yatırımcılar bu yöntem ile vatandaşlığa kabul edilirler. Yatırım ve para karşılığında vatandaşlık veren ülkeler şu şekilde sıralanır.

Avrupa

Yatırım karşılığı Avrupa’dan vatandaşlık alma çok sık uygulanan bir vatandaşlık alma yöntemidir. Avrupa Birliğinin yatırım ve para kazanma konusunda çok cazip tekliflerinin bulunması birçok yatırımcıyı bu alana yöneltmiş bulunmaktadır. Ayrıca AB üyesi bir ülkede vatandaşlık hakkına sahip olan kişiler 150’den fazla ülkeye vizesiz seyahat edebilir.

Güney Kıbrıs

Yatırım ile Güney Kıbrıs vatandaşlığını alma gayrimenkul yatırımcılarına yönelik çok fazla tercihe edilir. Güney Kıbrıs’a 2 milyonda fazla dolar tutarı üzerinden gayrimenkul ya da yatırım yapılması şartı ile vatandaşlığa alım işlemi gerçekleştirilir

Malta

Malta ülkesine vatandaşlığın kabulü için 800 bin dolara yakın bir yatırım yapılması şartı mevcuttur. Malta bir ada ülkesidir. O yüzden gelişime açık bir ülkedir. Yatırımcılar açısından cazip bir konumdadır. Ayrıca vatandaşlık kabulü için 410 bin dolar tutarında ülkede mal varlığına sahip olmak gereklidir.

Bulgaristan

Bulgaristan’a çifte vatandaşlık için 585 bin dolar civarında bir ödenek oluşturmak gerekir. Ülkeye yapılacak bu yatırım ödeneği ile oturma izni alınabilir. Bu şekilde üç yıl üst üste alınan  oturum izni ile vatandaşlık kısa bir süre içinde sonuçlanır.

İngiltere

İngiltere ile yatırım karşılığında vatandaşlık alma gelişmiş ülkeler kapsamında cazip fırsatlar sunar. En az limiti 280 bin dolar yatırım yapma şartı ile oturum izni almak mümkün. Ayrıca 2 milyon 800 bin dolarlık hisse senedine ve işletme kredisine sahip olmak şartı yer alır. Bu şekilde en kısa sürede vizesiz seyahat edebilme olanağı tanınıyor.

Karayipler

Karayiplerden ucuz vatandaşlık almak oldukça kolaydır. Kazanılan pasaportlar arasında en ucuz olanıdır. Karayipler, sıcak bir iklime ve popüler turizme sahiptir. Diğer ülkelere kıyasla düşük yatırım etrafında hemen vatandaşlık almak mümkün. Zorunlu ikamet koşulu yoktur. Vizesiz seyahat imkanı sunulur.

Para ile Vatandaşlık Alınabilen Ülkeler

Yatırım dışında para karşılı ile vatandaşlık alma cazip vatandaşlık imkanı sunar. Para yatırma yöntemi ile yatırım dışında ülkede arazi, arsa ve konut almak için para yatırma ya da ülkedeki bir bankada belirli bir limit etrafında paraya sahip olmak gerekir. Bu ülkeler şu şekilde belirtilir.

Tayland

Para karşılığı Tayland vatandaşlığı alma turizm açısından önemlidir. Tayland bir turizm merkezidir. Yılda 3 bin ya da 4 bin dolarlık bir para tüketimde bulunmak şartı ile oturma izni verilebilir. Birçok kişiye de cazip gelen fırsatlar sunan bir ülkedir.

ABD

ABD’de para karşılığı vatandaşlık alma genellikle zengin Çinli iş adamları tarafından alınır. ABD vizesi birçok yerde geçerliliğe sahip bir vizedir. Bu yüzden ABD’de vatandaşlık almak daha avantajlıdır. Vatandaşlık için ilk şart 500 ile 1 milyon dolar arasında yatırım yapılması gerekir. İkinci önemli şart ise yeşil kart sahibi olmak gerekir. Yeşil karta sahip bir yatırımcı Amerikan pasaportu etrafında birçok ülkeye kolayca girebilme şansını yakalar.

Kanada

Para karşılığı Kanada’dan vatandaşlık alma hükümet tarafından belli prosedürler etrafında gelişir. İlk olarak girişimciye yönelik 617 bin dolarlık bir yatırım yapma ya da hisse senedi alma şartı gereklidir. Bu şartın yerine getirilmesi ile vatandaşlık kolayca verilebilir.

Avustralya

Avusturya’dan vatandaşlık alma işlemi için büyük miktarda yatırım yapılması gerekir. Vatandaşlık veren ülkeler ve şartlar arasında yatırım gücü en yüksek olanlardandır. Yatırım miktarı 1 milyon doları bulmaktadır. Ayrıca 2 milyon dolarlık da mal varlığına sahip olma gibi ikinci bir şart mevcuttur. Tüm bunlar sağlanması halinde vatandaşlık alma işlemi hızlı bir şekilde gerçekleşir.

Yeni Zelanda

Yeni Zelanda’dan vatandaşlık almak yine Avustralya’da olduğu gibi yüksek bir yatırım yapma şartı mevcuttur. Yatırım miktarı 6 milyon 500 bin dolar olarak belirlenmiştir. Bu limitin altında yapılan yatırımlar sonucu talep edilen vatandaşlık işlemleri kabul edilmemektedir.

Oturum İzni İle Vatandaşlık Veren Ülkeler

oturma izni ile vatandaslik veren ulkeler

Oturum izni karşılığında vatandaşlık veren ülkeler belirli ve standart şartların karşılanması dahilinde kolayca gerçekleşebilir. Bunun için en önemli koşul bir ev sahibi olmaktır. Ev alma yöntemi ile anında oturma izni verilmektedir. Oturma izni ile kişi vatandaşlık haklarından da yararlanabilir. Ancak alınan evin belli kurumlara tebliği yapılmalı ve onaylatılmalıdır. Daha sonra ise gerekli evrakların hazırlanıp resmi kurumlara gönderilmesi gereklidir. Tüm bu işlemlerden sonra oturma izni alınarak vatandaşlık haklarından yararlanmak mümkün olacaktır. Bu kapsamda oturma izni veren ülkeler şu şekilde yer alır.

Yunanistan’a Yönelik Oturma İzni

Yunanistan’da oturma izni almak için belli şartlar mevcuttur. Bunlar yerine getirildiği taktirde oturma izni alınabilir. İlk olarak alınan evin 250 bin EURO ve üstü olan bir değerden satın alınmalıdır. Bu sayede 5 yıllık oturma izni verilir. Ayrıca altın vize imkanı da sunulur. Altın vize ile kişi 5 yıl boyunca birçok ülkeye vizesiz şekilde hareket edebilir. Bu sayede kişi vatandaşlık alma konusunda yararlanılan tüm haklardan da yararlanmış olur.

Malta’da Oturma İzni ile Vatandaşlık Alma

Oturma izni ile Malta’da vatandaşlık almak birçok avantajı da beraberinde getirir. Malta bir Avrupa Birliği üyesidir. Bu yüzden alınan vatandaşlık ile AB ülkelerine yönelik yatırım yapabilme ve seyahat edebilme özgürlüğü de sunulur. Birçok eğitim fırsatı ve iş imkanından yararlanmak da mevcut. Bunun için yapılması gereken yatırımlar mevcuttur. Malta’da 4 ayrı yatırım programı mevcut. Bunlardan birine yapılan yatırımlar ile oturma iznine sahip olunabilir. Hükümete karşı en az 650 bin EURO değerinde yatırım yapılabilir. 350 bin EURO değerinde ev satın alınabilir. 5 yıllık taahhütlü konut kiralanabilir. 150 bin Euro değerinde Malta devletine tahvili yatırım yapılabilir. Bunlardan biri yapılarak oturma iznine sahip olunabilir.

Portekiz’den Oturma İzni ile Vatandaşlık Almak

Oturma izni ile Portekiz’den vatandaşlık almak için hükümet yatırımcılara yönelik iki farklı seçenek sunar. İlk olarak 500 Euro değerinde ev satın alarak vizesiz dolaşma hakkına sahip olunabilir. Ya da iş kurarak en az 10 Portekiz vatandaşına istihdam sağlama yolu ile oturma izni ve vatandaşlık verilebilir.

İspanya’da Oturma İzni ile Vatandaşlık Almak

Oturma izni ile İspanya’dan vatandaşlık almak hükümet tarafından belli bir kanun çerçevesine gelişim gösterir. Kanun çerçevesinde ilk şart 160 bin Euro değerinde gayrimenkul satın almaktır. Bu sayede oturum izni ile vizesiz seyahat edebilme özgürlüğü tanınır. Bunu yanında artı olarak yatırım yapan kişilere ise 10 yıla kadar oturma izni verilirken vatandaşlığa bağlı olan tüm hak ve avantalardan da yararlanma imkanı sunulur. İspanya Vatandaşlık veren ülkeler ve şartlar grubu içerisinde en avantajlı imkanlar sunan ülkelerden birini oluşturur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu