Banka

Varlık Yönetim Şirketlerine Devredilen Banka Borçları

Banka borcunun varlık yönetim şirketlerine devredilmesi, birçok borçlu için aslında avantajlı bir durum olarak nitelendirilebilir. Varlık yönetim şirketlerine devredilen banka borçları için birçok ödeme seçeneği sunulur ve ödeme konusunda işler daha da kolay bir hal alabilir. Bankalar, uzun süredir ödenmeyen ve icra takibine düşmüş borçları, varlık yönetim şirketlerine satarlar ve borçlu artık bu şirketlere borç ödemek durumundadır. Böyle bir durumda varlık yönetim şirketi alacaklı olarak borçluyla iletişim kurar.

Banka Borçları Neden Varlık Yönetim Şirketine Satar?

banka borclari varlik yonetimi

Borçların varlık yönetim şirketine satılmasının nedeni tamamen bankanın bu borçla daha fazla uğraşmamak istememesiyle alakalıdır. Ayrıca bankanın borcu avukata vermesi, aynı zamanda avukat masrafları ile uğraşması anlamına gelmektedir. Bu masrafın altına girmek istemeyen bankalar, borçluların borcunu varlık yönetim şirketlerine satarak işlerini kolaylaştırabilirler.

Varlık Yönetim Şirketine Devredilen Borç İçin Ne Yapılmalı?

Borç varlık yönetim şirketine devredildikten sonra borçlunun yapması gereken bir şey yok. Öncelikle varlık yönetim şirketinin aranması beklenmeli. Şirket borçluya birtakım ödeme seçenekleri sunar ve ortak bir noktada buluşmaya çalışır. Bu noktada yapmanız gereken şey, şirketten banka ile olan sözleşmenizin bir kopyasını size yollamasını istemeniz olmalıdır. Şirket bunu size sağladıktan sonra varlık yönetim şirketlerine devredilen banka borçları için ödeme kolaylıklarını değerlendirebilirsiniz.

Gelir ve Mal Mülk Olmaması Halinde Ne Yapabilirler?

gelir ve mulk olmamasi

Banka borçlarında gelir ve mal olmadığında sizden alacak bir şeyleri olmayacak demektir. Fakat bankalar gibi varlık yönetim şirketleri de borcunuzu silmez. Geliriniz, malınız ve mülkünüz olmasa dahi, borcunuz bekletilir ve yıllar sonra bile olsa bir işe girmeniz halinde sizinle iletişim kurarlar. Bu süreç içerisinde de hiçbir şeyiniz olmasa da sizinle iletişimi kesmezler.

Varlık Yönetim Şirketleri Borcu Taksitlendirir mi?

Varlık yönetim şirketine devredilen borçlarda taksit yapılabilmektedir. Varlık yönetim şirketinden arandığınız zaman, bankayla olan sözleşmenizin bir kopyasını aldıktan sonra taksitlendirmeyi konuşabilirsiniz. Onlar da size ödeme yapmanız için bazı teklifler sunacaklardır. Böylece varlık yönetim şirketlerine devredilen banka borçları için bir ödeme imkanı yaratılır ve kara listeden çıkmayı da bu şekilde sağlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu