Banka

Vakıfbank Tarım Kart Nedir?

Vakıfbank tarım kart, Vakıfbank tarafından tarımsal faaliyetlere finansal destek sağlamak amacıyla verilen bir kartdır. Çiftçilerin hasat dönemine kadar nakit sıkıntısı çekmemesi, üretimin sağlıklı şekilde ilerlemesi için verilen Vakıfbank tarım kart çeşitli özellikleriyle tarımsal faaliyetlerle uğraşan vatandaşların rahat nefes almasını sağlamıştır. Bir devlet bankası olan Vakıfbank’ın çıkarttığı tarım kart sahip olduğu özelliklerle tam bir çiftçi kartıdır. Çiftçilerin tarımsal üretim ve hayvan yetiştirmek için gerek duydukları malzeme ve ekipmalara ulaşmak tarım kart ile artık daha kolay olmaktadır. Tarım kart kullanan çiftçilerin hasat dönemine kadar yaşadıkları nakit sıkıntısı sonlanmıştır.

Vakıfbank Tarım Kartın Özellikleri Nelerdir?

vakifbank tarim kart ozellikleri nelerdir

Vakıfbank tarım kart çiftçiye özel çıkartılan bir kart olduğundan, birçok avantajlı özelliği bulunmaktadır. Tarım kartın özellikleri şu şekilde sıralanabilir.

 • Vakıfbank çiftçilere esnek ödeme imkanı sunmuştur. Çiftçilerin yılda bir kere, hasat zamanı dışında geliri olmamasını göz önünde bulunduran Vakıfbank çiftçilerden yılda 1 defa ödeme talep eder. Çiftçilerin ilgilendiği tarımsal faaliyete göre hasat dönemi değişmektedir, buna bağlı olarak Vakıfbank çiftçilere ödeme yapacakları tarihi belirleme imkanı da sunmaktadır.
 • Vakıfbank tarım kart, Vakıfbank üye işyerlerinin hepsinde kullanılabilmektedir. Bu noktada Vakıfbank üye işyerlerinin sayılamayacak kadar çok olduğu bilinmelidir.
 • Vakıfbank’ın çiftçilere sunduğu tarım kart, çiftçilerin hasata kadar olan dönemde gübre, mazot, yem vb. tüm tarımsal faaliyet malzeme ve ekipmalarını alma kolaylığı sağlamaktadır.
 • Vakıfbank tarım kart çiftçilere tarımsal faaliyet dışındaki alışverişlerinde de kolaylık sağlamkatadır.
 • Vakıfbank tarım kart çiftçilere 6 ay faizsiz olarak sunulmaktadır.
 • Vakıfbank çiftilere SSK, fatura vb. ödemeleri hasat zamanında ödeme imkanı da sunmaktadır. Tarım karta verilecek otomatik ödeme talimatı ile tüm sigorta vb. ödemeler hasat zamanı yapılabilmektedir.
 • Tarım kartın bir diğer avantajı ise nakit kredi sağlamasıdır. Hasata kadar nakit sıkıntısı çeken çiftçiler tarım karttaki limitlerini nakite ç
 • Vakıfbank, çiftçi ailelerinde özellikle toprak işlerinin ailecek yapıldığını göz önünde bulundurmaktadır. Buna bağlı olarak tarım kart için ek kart hizmeti sunmaktadır.
 • Tarım kartın çiftçiler için sağladığı bir diğer avantaj ise asgari ödeme imkanıdır. Hasat döneminde çiftçinin beklediğinden daha düşük gelir elde etmesi durumunda, tarım kartın asgarisini ödeyerek kartı kullanmaya devam etmesi mümkündü

Vakıfbak Tarım Kart Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Vakıfbank tarım kart çiftçilere özel olarak çıkarılan bir kart olmasından kaynaklı, kart için başvuru yapabilecek kesim sınırlı olmkatadır. Tarım kart aşağıda verilen kesimler için geçerlidir.

 • Tarımsal faaliyet yapan çiftçiler
 • Hayvancılık yapan kişiler ya da hayvancılık üzerine çalışan işletmeler
 • Bitkisel üretim yapan kişiler ya da kurumlar

Vakıfbank tarım kart başvurusu yapabilecek bu kesimlerin sahip olması gereken kredi notu net değildir. Ancak çok düşük olması durumunda tarım kart alma ihtimali düşebilir. Banka iç politikasına göre kredi notunun yanında farklı teminatlar isteyebilir. Bununla beraber kredi notu düşük olsa dahi başvuru yapılabilmektedir. Başvuru yapan çiftçiler finansal durumuna göre tarım kart sahibi olabilirler.

Vakıfbank Tarım Kart Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Vakıfbank tarım kart sahibi olmak için, nüfus cüzdanı ve çiftçilikle uğraşıldığına dair ÇKS belgesi gerekmektedir. Bankaların T.C. kimlik numarası üzerinden vatandaşlar hakkında birçok bilgiye ulaşmaları mümkün olduğundan, kredi ya da kart başvuruları için nüfus cüzdanı fotokopisi, bankanın değerlendirme yapması için yeterli olmaktadır. Ancak tarım kart sadece çiftçilere verilen bir kart olduğundan dolayı artı olarak ÇKS belgesi talep edilmektedir. Çiftçilik yaptığına dair belge sahibi olmayan kişilerin tarım karttan faydalanmaları mümkün değildir.

Vakıfbank Tarım Karta Nasıl Başvuru Yapılmaktadır?

Vakıfbank tarım kart başvurusu birçok yoldan yapılabilmektedir. Vakıfbank sunduğu başvuru seçenekleriyle diğer bankalardan ayrılmaktadır. Tarım kart başvurusu şubeye giderek, sms yoluyla ya da internet bankacılığı üzerinden yapılabilmektedir. Çiftçiye yönelik kart çıkaran bankalar arasında internet üzerinden başvuru imkanı sağlayan tek banka Vakıfbank’tır.

Şubeye giderek başvuru yapmak isteyen kişilerin yanlarında çiftçilikle uğraştıklarına dair belgeyi götürmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde başvuru yapılması mümkün değildir. Sms yoluyla başvuru yapmak için “TARIM” yazdıktan sonra T.C. kimlik numarası yazarak 5724’e  göndermek yeterli olacaktır. İnternet bankacılığı başvuruları ise Vakıfbank resmi internet sitesi üzerinden yapılabilmektedir.

Vakıfbank Tarım Kart Borç Sorgulama Nasıl Yapılmaktadır?

Vakıfbank tarım kart kullanan çiftçilerin ödeme dönemi gelmeden borç sorgulaması yapmaları mümkündür. Hasat dönemine kadar çiftçilerin finansal durumlarının takipçisi olmalarını kolaylaştıran bu uygulama çeşitli şekillerde yapılabilmektedir. Bütçelerini ayarlamak için borç sorgulaması yapmak isteyen çiftçiler şu yöntemleri kullanabilmektedir.

 • Vakıfbank şubelerine giderek borç sorgulaması yapılabilir.
 • Vakıfbank mobil uygulamasından sorgulanabilir.
 • Vakıfbank’ın internet sitesi üzerinde kişisel bilgilerle sorgulama yapılabilir.
 • Vakıfbank ATM’leri kullanılarak kart üzerinden borç takibi yapılabilir.
 • Sms yolu kullanılarak borç sorgulaması yapılabilir.
 • Vakıfbank müşteri hizmetleriyle görüşülerek borç durumu öğrenilebilmektedir.

Vakıfbank Tarım Kart Borç Ödeme Nasıl Yapılmaktadır?

vakifbank tarim kart borc odeme nasil yapilmaktadir

Borç sorgulamasında olduğu gibi Vakıfbank müşterilerinin tarım kart borçlarını ödemeleri de çeşitli yollardan yapılabilmektedir. Tarım kart için çiftçiler ödeme dönemlerini kendileri belirler. Ancak bu dönem dışında da ödeme yapmaları mümkündür. Tarım kart sahipleri aşağıda sıralanan seçeneklerden herhangi biriyle ödeme yapabilirler.

 • Mobil bankacılık ya da internet bankacılığı ile
 • Müşteri hizmetlerini arayarak
 • ATM’den nakit para yatırarak
 • Vakıfbank şubelerinden en yakın olana giderek
 • PTT’nin internet sitesini kullanarak
 • Otomatik ödeme talimatı vererek
 • EFT ya da havale yaparak

Vakıfbank Tarım Kartın Verilme Amacı Nedir?

Vakıfbank çiftçilere finansal olarak kolaylık sağlayacak bu kartı çeşitli sebepleri göz önünde bulundurarak vermeye başlamıştır. Birçok banka için olduğu gibi Vakıfbank için de çiftçiye özel kart yeni bir uygulama sayılmaktadır. Tarım kartın verilme sebepleri aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Ülke ekonomisine bağlı olarak çiftçilerin üretim faaliyetlerinde kullandıkları malzeme ve ekipmaların maliyeti yükselmiştir.
 • Hasat dönemiyle beraber piyasaya çıkan tarımsal faaliyetlerin ürünlerine talep azalmaktadır.
 • Bütün yıl üretim ve yetiştirme yapan çiftçiler emeğinin karşılığını alamaz hale gelmiştir.
 • Çiftçiler hasata kadar zamanda çeşitli bankalarla çalışsa da yılda 1 defa hasat dönemi olduğu için banka borçlarını ödeyemez duruma gelmişlerdir.
 • Bir devlet bankası olan Vakıfbank çiftçilerin ekonomik durumlarını göz önünde bulundururak tarım kart vermeye başlamıştır.
 • Bununla birlikte birçok banka çiftçiye yönelik kart çıkarmakta olduğu için rekabet ortamı söz konusudur. Müşteri potansiyelini arttırmak ve mevcut durumdaki çiftçi müşterileri kaybetmemek için tarım kart verilmeye başlanmıştır.
 • Vakıfbank devlet bankası olmasından dolayı, ülke ekonomisinin refahı ve piyasanın hareketlenmesine yönelik politikalar izlmektedir.

Son dönmelerde çiftçilerin mevcut şartlarının ülke ekonomisiyle bağlantılı olarak kötüye gitmesi, birçok bankanın çiftçiye özel çeşitli kampanya, kredi seçenekleri ve kartlar vermesini sağlamıştır. Birçok bankada böyle uygulamalar olamsına rağmen bir devlet bankası olan Vakıfbank çeşitli özellikleri ve imkanlarıyla diğer bankalardan ayrılmaktadır. Vakıfbank çiftçilere başta başvuru olanaklarının çeşitliliği olmak üzere ek kart, borcun asgarisini ödeyebilme vb. imkanlar sunmasından kaynaklı diğer bankalara oranla daha çok tercih edilmektedir. Çiftçiler arasında tarımsal faaliyetlerin geliştirilmesi, üretim etkinliklerinin desteklenmesine yönelik çıkarılan kartlar için de en çok tarım kart tercih edilmektedir. Vakıfbank tarım kart, tüm çiftçilere hasat dönemine rahat girme imkanı sunmuştur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu