Genel

Uyku Nasıl Açılır? Uyku Açmak İçin Yöntemler

Uyku açma zaman zaman hayatın birçok alanında herkesin ihtiyaç duyduğu bir eylem olmaktadır. Yoğun tempolu işlerde çalışıldığı dönemlerde, işlerin yetişmediği ya da sarktığı zamanlarda birçok kişinin uykusundan feda etmesi gerekebilir. Böyle durumlarda uyanık kalmak için ya da az uykudan sonra güne başlayabilmek için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Uyku açmak için kafein almaktan spor yapmaya kadar birçok yöntem bulunmaktadır.

Kafein Alarak Uyku Açma

Uyku açmak söz konusu olduğunda akla ilk gelen yöntemlerden biri kafeindir. Uykuya zaman olmadığı durumlarda bedeni kafeinle ayakta tutmak mümkündür. Sabah uyanmakta zorlanılıyorsa kafein vücudu uyandırmakiçin etkili yöntemlerden biri olacaktır. Vücudunun uyanması için en az 2 porsiyon kahve içilmesi gerekli olmakla beraber, sürekli kahve tüketen bünyelerde bu miktar etkili olmayabilir.

Spor Yaparak Uyku Açma

spor yaparak uyku acma yontemleri nelerdir

Uyku açma için diğer bir alternatif ise spor yapmaktır. Sabah kalkmakta zorlanıldığı ya da yataktan kalkıldığı halde vücut kendine gelmediyse spor etkili bir seçenek olacaktır. Vücudun yorgun olması spora engel olmaz. Küçük egzersizlerle spora başlanması durumunda vücut açılır ve kişiyi daha dinç hissettirir. Yapılacak sporun içinde şınav hareketinin bulunması vücudun daha hızlı kendine gelmesine yardım edecektir. Nabız atışının hızlanması vücudu harekete geçirir.

Üşüyerek Uyku Açmak

Uykusunu açmak isteyen kişinin sıcak yatağından hızlıca uzaklaşması gerekir. Sıcak bünyeyi ne kadar uykuya çekerse soğuk da uykudan o kadar uzaklaştıracaktır. Zor uyanılan sabahlarda soğuk suyla yüz yıkamak uyku açmak için etkili olur. Bununla beraber yüz yıkamanın ötesinde soğuk duş almak vücutta direnç gereksinimi uyandırır ve uykunun açılmasını sağlar.

Üşüyerek uyku açmak sadece soğuk suyla değil, soğuk havayla da mümkün olabilmektedir. Özellikle kış aylarında soğuk havaya çıkılması vücudu uyandırır ve dinçleşmesini sağlar. Soğuk olmasa dahi açık hava uyanmak için iyi bir seçenektir.

Açık Havaya Çıkarak Uyku Açma

Açık havaya çıkmak ve burundan nefes almak uyku açmak için kullanılabilecek yöntemler arasındadır. Özellikle uzun saatlerdir çalışmak durumunda olan kişiler için açık havaya çıkmak dikkatin uykudan uzaklaşmasını sağlamaktadır. Açık havada burundan nefes almak ciğerlerde ve tende tazelik hissi yaratarak uyku açmaya yardımcı olacaktır. Açık hava aynı zamanda uykulu kişinin odak noktasının değişmesi açısından da uyku açmaya yardım eder.

Sohbet Ederek Uyku Açma

sohbet ederek uyku acma yontemleri

Uyku açmanın yollarından biri de sohbet etmektedir. Sabah zor uyanıldığı ve yataktan çıkmak istenmediği durumlarda biriyle sohbet etmek uyku açmak için kullanılabilecek etkili yöntemlerden biridir. Konuşmak beyin fonksiyonlarının daha aktif çalışmasını sağlayacağı için uykunun açılma süresi kısalacaktır.

Odak Noktasını Değiştirerek Uyku Açma

Uyku açmak için uykulu kişinin odak noktasını değiştirmesi de önemli bir etkendir. Uykulu kişinin sürekli aynı faaliyete odaklanması uykusunun artmasına neden olacaktır. Bu sebeple kişi farklı farklı faaliyetlerde bulunursa odak noktası değişecek, beyin farklı noktalara yönelecektir. Odak noktasının sürekli olarak değişmesi uyku açmak için kullanılabilecek yöntemlerden biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu