Sağlık

Uçuk Nedir? Neden Ortaya Çıkar?

Uçuk bir virüsün etkisi altında ortaya çıkan bir enfeksiyon türüdür. Bu virüs deri yoluyla insanlara bulaşarak ciddi yaralara neden olabilir. Uçuk vücudun herhangi bir yerinde yaşam koşullarını zorlaştırıcı bir takım etkilere sahip olabilir. Virüsün ömrü ve ortaya çıkması tamamen kişiler vücut dirençlerine bağlıdır. Viral enfeksiyon olan uçuk göz, beyin gibi herpes enfeksiyonunda belirtilerinden olabilir. Uçuk vücudun farklı noktalarında görülebilir.

Uçuk Nasıl Geçer?

Uçuk iyileşmesi kişiden kişiye farklı zaman aralarında gerçekleşerek genellikle 1 hafta içerisinde ortadan kalkmaktadır. Uçuk kişilerin vücut dirençleri ile ilgili bir durumun ortaya koyduğu sonuçlardır. Vücut direnci müsait olan kişiler uçuk ile daha uzun süreler mücadele edebilir. Genel ortalama 1 hafta ile sınırlandırılabilir. Daha uzun süreli uçuk gözlemlendiğinde kişiler vakit kaybetmeden bir uzmana görünmelidir.

Uçuk Belirtileri Nelerdir?

ucuk belirtileri nelerdir

Uçuk belirtileri kişiden kişiye değişkenlik gösteriyor olsa da genel olarak vücudun herhangi bölgesinde (dudak, genital bölge, göz vb. bölgelerde) görülebilir. Bu belirtiler yine kişinin bağışıklık sistemi ile ilgili olarak ağrılı ve kaşıntılı bir durum ile gerçekleşebilir. Uçuk genellikle ilk dudak kenarı veya dudağın iç kısmında görülse de genital bölgede görülen uçuklar kadınlara oranla erkeklerde daha fazla görülmektedir.

Uçuk Tedavisi Nasıl Yapılır?

Uçuk tedavisi sırasında uzman doktor gerekli incelemelerini yaparak ihtiyaç halinde örnek alır ve ilaç tedavisine başlar. Krem şeklinde ilaçlar ile uçuk kurutulmaya çalışılır. Virüsün ciddi boyutlar seyretmesi kişilerin antiviral tedaviye başlamasını gerektirebilir. Bu durumda uzman doktor belirleyici olan etmenleri göz önünde bulundurarak hastalık için izlenecek tedaviyi belirlemektedir.

Uçuk Virüsü Kaç Farklı Şekilde Görülür?

Uçuk virüsü iki tip şeklinde görülmektedir. Tip-1 uçuk virüsü dudak ve burun çevresi gibi yerlerde görülürken, Tip-2 uçuk virüsü ise genital bölgede ve anal bölgede görülmektedir. Bu virüsler uzman kontörlünde anında ortaya çıkarak hangi tedavinin izlenmesi gerektiğine ışık tutmaktadır. Tip-1 virüsü çocukluk dönemlerinde sıklıkla görülse de genç bireyler de bir hayli yüksek oranda görülmektedir. Direkt temas ile bulaşan virüs, havludan, tokalaşmadan veya ortak eşya kullanımından kısaca damlacık yolundan rahatlıkla bulaşabilir. Tip-2 virüsü cinsel ilişki sırasında kişiden kişiye bulaşarak yine gençlik dönemlerinde daha sık görülmektedir.

Uçuk Virüsü Kaç Güne Etkisini Gösterir?

ucuk virusu kac gune etkisini gosterir

Uçuk virüsü kişilerde genellikle 2 veya 20 gün içerisinde belirtilerini göstermeye başlar. Virüsün tipi ve bulaşma şekli, virüsün etkisini kaç gün içerisinde göstereceğinin belirleyicisi olabilir. Virüs kişilerin bağışıklık sistemleri ile ilgili olarak ortalama süreler içerisinde hemen ya da gecikmeli olarak kendini gösterebilir. Bağışıklık sistemi güçlü olan bireylerde bu virüs vücuda alınsa bile belirti göstermeyebilir. Kişiler belirtileri görmeye başladıklarında ağrı veya kaşıntıda görebilir. Dudak ve yüz bölgesinde çıkan uçuklar kişiler için görsel anlamda sorun yaratırken, genital bölgede oluşan uçuklar ciddi sorunlara sebebiyet verebilir. Genital bölgede çıkan ve cinsel yolla bulaşan virüs kişilerin hayatlarını olumsuz yönde etkileyebilir.

Uçuk Virüsünden Nasıl Korunmak Gereklidir?

Uçuk virüsünden korunmak için kişisel temizlik kurallarına gereken özen gösterilmelidir. Ev içinde veya misafirlikte bir başkasının kullandığı kişisel eşyalar kullanılmamalıdır. Korunarak cinsel ilişkiye girmek Tip-2 uçuk virüsünden korunmak için yeterli olabilmektedir. Damlacık yolu ile bulaşan bir virüs olduğundan dolayı kişiler kendilerine özgü eşyaları kimse ile paylaşmamalı ve bir başkasının kişisel eşyasını kullanmamalıdır. Yemek yerken evde veya dışarda gereken hijyen gösterilmeli ve uçuk virüsünden kurtulmak için gereken önlemler alınmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu