Sgk - Ssk - Bağkur

Trafik Sigortası Tavan Fiyat Farkı İadesi

Hazine Müsteşarlığınca Sigorta lehine atılan bütün iyi niyetli adımlara karşın Zorunlu Trafik sigortası primlerinin uygun ücretlere düşmemesi sebebiyle Trafik sigortasında tavan ücret uygulaması aldıklarının sonucu geçtiğimiz sene açıklanmıştı.

Buna bakılırsa; Mecburi  trafik sigortasında 2020 senesi  Tavan ücret uygulamasına geçilerek fiyatlar ucuzlayacak. Yeni yılda % 30 hesaplı olarak sigorta yaptıranlar ile yüksek fiyattan trafik sigortası yaptırıp prim yatıranlar içinde oluşan fark geri ödenecek mi? Trafik Sigortası Tavan Ücret Farkı Geri Alma Ayrıntılar haberimizde.

Trafik Sigortası Primleri Yeni Ücreti Ne Olacak?

Uygulama ile her bir vasıta gurubu için azami prim ücretleri tekrardan tespit edilecek. Yeni dönemde geçilecek uygulama ile otomobillerde mecburi trafik sigortası primlerinde averaj yüzde otuzluk indirim sağlanacak. Trafiğe yeni çıkacak otomobillerde ise var olan primlere bakılırsa averaj indirimin yüzde kırkı bulacağı öngörülüyor. Devlet tarafınca yapılmış olan incelemeler neticesinde sigorta firmalarının riski çok olan sigortalıları müşterileri arasına katmak istemediklerini bundan dolayı de yüksek riskli olarak görülen sigortalılardan yüksek primler talep edilerek sigorta yapmaktan kaçındıklarını açıklandı. Bu olayın sigorta primlerine olan güveni zedelediğini ve bu yüzden vatandaşın mağduriyetinin önlenmesi için primlerde tavan ücret uygulamasına 1 Nisan tarihi itibariyle geçileceği açıklandı.

Prim farkı İade Edilecek mi?

20 milyon vasıta sahibini alakadar efen zorunlu trafik sigortası tavan ücret uygulaması ile beraber bu tarihe kadar yüksek fiyattan sigorta yaptıranların aradaki oluşan prim farkı iade edilecek

1 Nisan tarihi itibariyle geçilecek yeni uygulama ile beraber sigortaya çıkarılacak tavan fiyatın üstünde kalan primlerin de iadesi yapılacak. Trafiğe yeni çıkmış olan 4 aşama olan ve 800 Türk Lirasına poliçe satın alarak hiç hasarı olmayan hasarsız problemsiz sürücüler için yeni dönemde tavan ücret uygulaması ile uygulanan ücret 600 lira olursa aradaki prim farkı sürücülere sigorta firması tarafınca sigorta yapılma geçmişine ve bitim geçmişine göre ödenen prim gün sayısına bakılarak hesaplanıp arada oluşan prim farkı sürücülere iade edilecek.

Zorunlu Trafik Sigortası Prim Sorgulama

E-devlet üstünden Trafik poliçe ve hasar bilgi sorgulaması yapılabilmektedir.

Tavan Fiyat Uygulaması ile Primleri Ne Kadar Olacak?

Geçtiğimiz sene 1 nisan tarihinden itibaren Zorunlu Trafik sigortasına üst tavan fiyat uygulamasıyla zorunlu trafik sigortası yaptırmış olanlar üst tavan fiyat uygulamasına geçerek 1 nisan tarihinden başlayarak 183 Türk Lirası daha düşük ödenmeye başlandı. Şuan 611 ortalamasında olan sigorta primleri %30 ucuzlayarak 183 lira gerileyip 428 olarak ödenecek. Tavan ücret uygulaması ile var olan uygulanmakta olan prim tutarlarına bakılarak indirim en riskli gruptaki otomobillerde ortalama yüzde yirmi sekiz, en az riskli vasıta gruplarında ise yüzde yirmi altı olacak.

Sürücülerin hasar basamaklarına göre tespit edilecek tavan ücret uygulaması ile mesela beşinci basamakta olup ta 4 ay öncesinde hasar kaydı olmayan ve ortalama prim ücreti üstünden mesela 600 lira yatıranlar 1 Nisan zamanı itibariyle tavan ücret uygulamasından sonrasında arada oluşan 200 lira farkı alabilecek. Yapılmış olan iadeden 4 aylık kesinti yapılacak ve kesintiden sonrasında kalan ücreti alabilecek.

Tavan Fiyatta Hasarsızlık İndirimine Göre Belirlenen Fiyatlar Ne Kadardır?

Hasarsızlık kademesi sistemine göre belirlenmiş olan basamaklar 7 ye kadar çıkıyor. Oldukça hasarlı sürücüler (1.2.3) aşama ile hasarsız sürücüler (5.6.7) aşama ile prim ödüyor.

Hasarsızlık indirimi tutarları

Trafik sigortasına giriş kademesi 4 aşama olarak belirleniyor ve ilk kez Mecburi trafik sigortası yaptıranlar ise 4. kademeden giriş yapıyor. Otomobil sahipleri hasarsız olarak geçirdikleri her sene kademeleri artarak yedinci kademeye kadar çıkabiliyor. Aksi taktirde hasar kaydı olduğunda aşama azalarak 1. kademeye kadar inebiliyor. 1. aşama en riskli olan aşama olarak en çok prim ödeyen grup oluyor.

Tavan fiyatta hasarsızlık indirimine bakılırsa belirlenen fiyatlar bugün ödenen ve uygulama ile düşecek tutarları altta yazılı olan gibidir.

  • 1. basamak bugün ödediği prim 2,939 Türk lirası iken tavan ücret uygulamasında  2.116 Türk lirası ödeyecek
  • 2. basamak  bugün ödediği prim 2,239 Türk lirası iken yeni tavan ücret uygulamasında 1.612 Türk lirası ödeyecek
  • 3. basamak  bugün ödediği prim 1.618 Türk lirası iken yeni tavan ücret uygulamasında 1.164 Türk lirası ödeyecek.
  • 4. basamak  bugün ödediği prim 800 Türk lirası iken yeni tavan ücret uygulamasında 480 Türk lirası ödeyecek.
  • 5. basamak bugün ödediği prim 646 Türk lirası iken yeni tavan ücret uygulamasında 478 Türk lirası ödeyecek.
  • 6. basamak bugün ödediği prim 603 Türk lirası iken yeni tavan ücret  uygulaması ile 446.22 Türk lirası ödeyecek.
  • 7. basamakta  bugün ödediği prim 499 Türk lirası iken yeni tavan ücret uygulaması ile 377, 84 Türk lirası ödeyecek.

Tavan ücret uygulamasında ortalama prim 438 Türk lirası olacak. En büyük indirim ise 1. basamaktaki oldukça hasarlı olan otomobil sahiplerine olacak. Hasar frekansı fazla olan otomobil sürücüleri şuan 4 bin lira prim yatırırken yapılmış olan en büyük indirim ile 1 Nisan tarihi itibariyle 2.880 Türk lirası prim ödeyecek.

Trafik Sigortası Yapan Bankalar

Altta yazılı olan bankalardan mecburi trafik sigortası hizmeti alabilirsiniz;

Bankaların bu paketleri 2918  sayılı Trafik Kanunu dahilinde verilen hizmetler içinde yer verilmiştir.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu