Kredi

Topraktan Ev Alanlara KDV İadesi ve İndirimi Başvuru Yöntemi

Topraktan Ev Alanlara Katma Değer Vergisi Farkları Ödenecek

Topraktan ev alanlara Katma Değer Vergisi geri iadesi ve indirimi uygulanacak. Topraktan aldığınız evi teslim alırken arada Katma Değer Vergisi oranından doğan farkı ev sahibinin isteme hakkı bulunmaktadır. 2 yıl öncesinde topraktan ev projesine giren vatandaşlar evlerini teslim alırken arada oluşmuş olan Katma Değer Vergisi oran farkını geri isteyebilecek.

Topraktan Katma Değer Vergisi İadesi ve İndirimi Koşulları

2 sene öncesinden konut projesinden lüks konut edinmek isteyen kişiler % 18′ lik Katma Değer Vergisi ile işleme bağlı tutulmuşlardı. Şimdi ise fatura kesimlerinde devlete % 8 Katma Değer Vergisi olarak ödeniyor. Şayet yapılmış olan sözleşmede konut alımı faturanızda fiyata Katma Değer Vergisi hariç gösterildiyse aradaki % 10′ luk Katma Değer Vergisi farkını geri alabilirsiniz. Bu şekilde ise 300 bin liralık bir konut projesini teslim almak istemiş olan kişi talep etmesi durumunda 30 bin lirasını iade alabilecek.

Vatandaşlar şayet faturalarında Katma Değer Vergisi farkı oluştuğunu ve aradaki 1 milyonluk evden doğan 180 bin liralık verginin 180 bin Türk Lirası değilde % 8′ lik Katma Değer Vergisi oranına karşılık gelen 80 bin liranın yansıtıldığını görmeleri durumunda aradaki 100 bin liralarının ödemeleri şirketlerden geri alabilecek. Daha ayrıntılı bilgiler için içeriğimizi okumaya devam edin..

Projeden ev alanlar Katma Değer Vergisi farklarını şirketlerden alabilecek.

Lüks konut yapılmasında geçerli olan ve 2 sene öncede projeden ev  alan vatandaşlara yansıtılmış olan Katma Değer Vergisi oranlarındaki fark nasıl ortaya çıktı diye düşünüyor iseniz; Kdv iadesi Bu türden lüks konutlarda ve 150 m2′ yi aşan evlerin Katma Değer Vergisi ‘leri  de % 18’den % 8’ e indirilmesi ile ortaya çıktı.

Lüks sokaklarda yapımı bitmiş olan ve teslimine başlanmış olan 10 bin 530 sokaktaki bulunan evlerin teslimatındaki kesilmiş olan faturalarda  bütün ödemeler yapılmıştı % 18 Katma Değer Vergisi oranı uygulanarak kesilen faturalardan ödemeler alınmıştı. Faturaların % 18 Katma Değer Vergisi oranı uygulanarak kesilip vatandaşın bu orana bakılarak yaptığın ödemeler ile teslimat esnasında müteahhitlerin % 8 Katma Değer Vergisi uygulayarak kestiği faturaların oranları üstünden alınacak olan ödemeler birbirine uymadığından aradaki fark vatandaşın gözüne çarptı.

Projeden Lüks Konut Alanlar Katma Değer Vergisi Farkını Alabilecek

Katma Değer Vergisi oranlarından doğan fark tutarlarını ise kişi talep edebilecek. Konut kdv geri alma isteğinde bulunarak 2 sene öncesinden müteahhitin hesapladığı ve vatandaştan % 18 Katma Değer Vergisi oranı uygulayarak almış olduğu ödemelerden doğan fark alınabilecek. Projeye başlarken ev almış olan kişi ile müteahhit arasında imzalanan sözleşmede ödenecek olan konut ücreti + Katma Değer Vergisi olarak belirlenmişse aradaki % 10 puana denk gelen ödemeyi fark olarak geri talep etme hakkına sahipsiniz. Şayet fatura teslimat esnasında kesildiyse arada bu şekilde bir fark olmayacağından talep edilecek bir ödemede olmamaktadır. Bu firmalar için bu şekilde bir problem olmadığını, faturaları anlaşma tarihinde % 18 Katma Değer Vergisi uygulayarak kesen şirketlerin söz bahsi ödemeleri yapmaları gerekmektedir.

Konut Kredisi Katma Değer Vergisi İadesi Nasıl Alınır?

Yeni düzenlemeye bakılarak aşağı çekilen Katma Değer Vergisi oranlarından evlere uygulanacak % 8’lik  Katma Değer Vergisi avantajından faydalanacak olan kişiler ise geçen sene 31 Mart’a kadar başlamış olan projelerden ev alan kimselerdir, bu kimseler direk olarak Katma Değer Vergisi avantajından faydalanacak ve faturalarına bu avantaj yansıyacak.

Fatura kesimlerinde proje sözleşmesinde Katma Değer Vergisi dahil olarak ödeme yapılmış ise bu sebeple de vatandaşın fark ödeme talebi karşılıksız kalacak. Katma Değer Vergisi ‘yi bu şekilde bir sebeple geri isteme hakkına sahip olmayacak vatandaşa firmalar fark ödemesi yapmayacak.

Topraktan ev alanlara Katma Değer Vergisi geri ödenecek uygulamasından faydalanmak için projeden konut satışlarında firmalar projeye başlarken istedikleri fiyattan konut satışına hak sahipleri olduğundan şayet Katma Değer Vergisi dahil olarak fatura kesip vatandaştan çıplak konut fiyatını ve içerisinde KDVyi dahil ederek tahsil ettiyse söz bahsi fark ödemesi de yapmayacaktır. Katma Değer Vergisi dahil olarak fatura kesilmiş ise firmanın yanlış vergi uygulamasına bağlı olarak arada oluşan vergi farkını devlete ödemesi gerekmektedir. Fazladan alınmış olan verginin bu sebeple vatandaşa değil direkt devlete kısaca vergi dairesine geri yatırılması gerekmektedir.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu