Genel

Tıkanan Lavabo Nasıl Açılır?

Tıkanan lavaboları açmak için çeşitli kimyasal maddeler kullanılabildiği gibi bitkisel işlemler de uygulanabilir. Tıkanan lavabo için sirke olumlu sonuçlar gösteren doğal bir maddedir.

Tıkanan Lavabo Açmada Sirke Nasıl Kullanılır?

Sirke ile lavabo açmak isteyenler karbonat ile karışım hazırlamalıdır. Hem karbonat hem de sirke bir araya gelerek tıkanıkları hızlı ve kolay şekilde açar. Bunun için sıcak su kaynatılır. Ardından içine karbonat ve sirke ilave edilir. İkisi karıştırıldıktan sonra lavaboya dökülür ve belli bir sürede bekletildikten sonra lavabo eski haline gelir. Piyasada hem ucuz hem de kimyasal olarak zarar vermeyen bir yapıda olan bu iki malzeme ile düzenli şekilde temizlik işlemi yapılabilir.

Tıkanan Lavabo Açmak İçin Kimyasallar Tehlikeli Mi?

tikanan lavabo acma icin kimyasallar

Tıkanan lavaboların temizliğinde kimyasallar dikkatli kullanılmalıdır. Özellikle içinde amonyak bulunan temizleyiciler cilde büyük zararlar verebilir. Bunun yanı sıra asit bileşenli olan ve hızlıca tepkimeye girebilen maddeler ile de eldivensiz temizlik yapılmaması tavsiye edilir.

》》  İcradan Satılan Arabaları Almanın Riskleri

Ayrıca kimyasal maddelerin sadece cilt üzerinde değil, solunum sistemi üzerinde de olumsuz etkileri vardır. Uzun süre aynı havayı solumak ciğerlerde hastalıklara sebep olabilir. Bundan dolayı temizlik yapıldığı sırada evin pencereleri açık bırakılmalı ve havalandırılması sağlanmalıdır. Kısa sürede işlemlerin bitirilmesi de sağlık açısından oluşabilecek tehlikeleri eza indirmede etkilidir.

Tıkanan Lavabolara Ne Sebep Olur?

Lavaboların tıkanma sebepleri arasında içinde kalan malzemeler yer alır. Evlerde hem banyolarda hem de mutfaklarda tıkanma sorunları ile sık bir şekilde karşı karşıya kalınır. Banyolarda saç ve kılların birikmesi sonucu tıkanır. Bu yüzden duş aldıktan sonra saçlar taranırken ya da erkekler için tıraş işleminin ardından kılların elle temizlenmesi ve çöpe atılması gerekir. Aksi takdirde lavabo içinde birikir ve belli bir süre sonra suyun akmasına engel olur.

Mutfaklarda ise tıkanma sebebi yiyecek atıklarıdır. Özellikle yemek artıklarından dolayı tıkanır. Bunun için bulaşık makinesine atılmadan ya da elde yıkamadan önce tabakların içindeki yemek artıkları peçete ile birlikte çöp kutusuna atılmalıdır. Ayrıca makarna, vb. gibi yemekleri süzme sırasında da lavabolara malzemeler kaçabilir. Piyasada uygun fiyatlara satılan aparatlar bulunur. Bu aparatlar lavabo deliğine konulduğu vakit gıdaların süzgeçten içeri girmesi engellenir.

》》  Saç Rengi Açma Yöntemleri Nelerdir?

Tıkanan Lavabolar Açılmazsa Ne Olur?

tikanan lavabolar acilmazsa ne olur

Lavaboların tıkanması halinde ve sel basma durumlarına kadar ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Giderin tıkanması suyun akmasını engeller ve hazne içinde su birikir. Boşaltılmazsa hazneden dışarı taşar ve yerler ıslanır. Su sürekli olarak akıtma işlemine devam ettikçe yerlerdeki parkelere kadar zarar verebilir. Hem maddi hem de manevi olarak problemler yaşamamak adına açıcılar ile ya da pompa yardımıyla boşaltma işlemi yapılmalıdır.

Tıkanan Lavabolar İçin Bakım Nasıl Yapılır?

Lavabo bakımları düzenli olarak gerçekleştirilmelidir. Tıkanma sorunu olmazsa bile içlerindeki sararmaların giderilmesi amacı ile özellikle kremli deterjanlar ile silinmesi gerekir. Hem mutfaklarda hem de banyolarda kirlenme ve tıkanma sorunları için ayda iki defa gider açıcı kullanılması işe yarar. Evde baş edilmesi zor tıkanmalar karşısında tesisatçılar da çağrılabilir. Ayrıca bu konuda uzman olanlardan da lavabo bakımı konusunda tavsiyeler alınabilir. Lavaboların açma işlemi yapılırken boruların da temizlenmesi gerekir. Bunun için bir leğen alınır ve boru açılır. Burada evdeki vananın kapatılması oluşabilecek sel riski için son derece önemlidir. Ardından temizlenen ve içi boşaltılan boru yeniden takılır. Bu işlem ayda bir kez yapıldığında lavabolarda tıkanma durumları da tamamen ortadan kalkar. Akıcı bir şekilde su akar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu