Genel

Tıkalı Klozet Nasıl Açılır?

Tıkalı klozeti açmak işi tesisatçılara yönelik deneyim ve tecrübeleri kapsar. Tıkalı klozet nasıl açılır denildiğinde ilk akla gelen tesisatçılar olsa da belli başlı bir takım yöntemlerle kendiniz de tıkanmış klozetleri açabilirsiniz.

Tıkanan Klozeti Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tıkanmış klozeti açarken dikkat edilecek hususlar aşağıda şu şekilde sıralanır;

  • Tıkanıklığı kendiniz açmaya çalışıyorsanız mutlaka eldiven takın.
  • Çok fazla temas etmekten kaçının.
  • Yanıcı maddeler ile fazla temas etmeyin.
  • Kimyasal maddelerden elinizi ve yüzünüzü koruyun.

Tıkalı Klozeti Açmada Paspas Yöntemi

Paspas ile tıkalı klozeti açma işlemi ile evde pompalama yaparak açmak mümkün. Eğer evde pompa yoksa paspası bir poşet ile sıkıca çevreleyin. Paspası ise sıkıca sopasına bağlayın. Tuvaletin içine doğru itin. Bu işlemi yaparken bir miktar sıcak su ve bulaşık deterjanı da ekleyin. İtme ve çekme yaparak suyu dalgalandırın. Pompayı deliğe oturtup itmeye devam edin. Bu şekilde suyun tamamen boşalmasını sağlayın su boşalması halimde tıkanıklık geçecektir.

Tel Askı İle Klozet Tıkanıklığını Giderme

Tel askı yardımı ile klozeti açma işlemi için bir tel askı gereklidir. Tıkalı klozet nasıl açılır denildiğinde akla ilk gelen uygulanması kolay olan yöntemlerden birisidir. Tel askıyı düğümlü yerinden çözüp düz hale getirin. Telin en uç kısmına tuvaleti çizmemesi için bir bez bağlayın. Tuvaleti gidere doğru itin. Gider yeri kavisli olduğu için teli ona göre yönlendirin. Tel bu sayede giderden kolayca geçecek ve tıkanıklık sorunu çözülecektir.

Tuvalet Fırçası ile Klozet Açma

tuvalet fircasi ile klozet acma

Fırça yardımı ile tıkalı klozeti açmak işlemi evde yeterli ekipman olduğu zamanlarda devreye giren bir yöntemdir. Tuvalet fırçası kimi zaman pompa görevi görebilir. İlk olarak fırçanın klozet deliğine yerleştirilmesi gereklidir. Pompa gibi içine doğru itilmeye çalışılmalıdır. Bu işlemi birkaç dakika tekrarlayarak açma işlemini gerçekleştirmek mümkün.

Kostik Soda ile Klozet Açma

Tıkanmış klozeti kostik soda ile açma işleminde kostik soda ciddi şekilde etkili olmaktadır. Ancak kullanımında dikkatli olunmalıdır. Çıplak elle temas edilmemelidir. Kostik soda ilk olarak büyük bir kovada çözülmelidir. Ancak içine su da eklenmelidir. Sadece kostik sodanın klozete dökülmesi halinde borular aşınıp patlayabilir. Bu işlem gece uygulanıp tuvaletin kapısı kilitli tutulmalıdır. Ayrıca klozet içine dökülen kostik sudan yaklaşık olarak 45 dakika kadar uzak durulmalıdır. Çok etkili bir maddedir. Bu işlem bir gece bekletilmeli ve klozet kullanılmamalıdır.

Kimyasal İlaçlarla Klozet Tıkanıklığını Açma

Kimyasal ilaç yardımı ile klozet açma işlemi çoğu kişi tarafından tercih edilir. Tıkalı klozet nasıl açılır denildiğinde akla gelen en etkili yöntemlerden birisidir. Hem daha kolay hem de daha etkilidir. Bu tür ürünler tesisatçılarda ya da nalburlarda satılır. Ürünün doğru kullanılması için talimatları okunmalıdır. Ayrıca kimyasal kullanırken sıcak su kullanılmalıdır. Sıcak sudan 5 dakika sonra kimyasal ilaç klozete dökülerek tıkanıklık giderilmiş olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu