Sağlık

Tıkalı Burun Nasıl Açılır?

Tıkanmış burunu açmak için başvurulan birçok etkili yöntem vardır. Tıkalı burun nasıl açılır sorusu özellikle kış aylarında soğuk algınlığına yakalanan bireyler tarafından araştırılan bir konudur.

Reçetesiz Satılan Dekonjestan İlaçlarından Almak

Reçetesiz antibiyotik ilaçlarından almak da nezleye ve soğuk algınlığına iyi gelebilir. Bu tür ilaçlar nezleye yönelik bireyleri rahatlatma işlevi görür. Hem ağız yoluyla hem de burun spreyi olarak alınabilir. Reçetesiz dekonjestan ilaçlarının faydaları şu şekildedir;

 • Geniz yolarına bağlı olarak gelişen şişkinliği ve iltihabı giderir ve nefes almayı kolaylaştırır.
 • Saman nezlesi gibi alerjik rahatsızlığa iyi gelir.
 • Ağrıları azaltır.
 • Hapşırma gibi durumların sık sık yaşanmasının önüne geçer.

Tuzlu Su Spreyi ile Burun Tıkanıklığını Giderme

tuzlu su spreyi ile burun tikanikligi giderme

Burun tıkanıklığında tuzlu su spreyi uygulaması yapmak oldukça kolaydır. Bir burun spreyinin içine tuzlu suyun hazırlanıp konulması ile uygulanabilir. Su burun içindeki yanmayı azaltır ve kısa süre içinde tıkanıklığı giderir. Tuzlu su ile birlikte burun içinde yer alan bakteriler de dışarı atılır. Bu işlem için bir bardak ılık su ile bir kaşık tuz gereklidir. İkisini iyice karıştırıp lavaboya eğilerek burun içine sıkma işlemini gerçekleştirmek mümkün. Tuzlu su uygulaması günde iki ya da üç kez uygulanabilir.

Buhar Yolu İle Tıkanıklığı Azaltma

Burun tıkanıklığında buhardan yararlanma oldukça rahatlatıcı bir yöntemdir. Buharda yer alan nem ve ısı ile burun yanması azalır ve mikroplar dışarı atılır. Bu yöntem istenildiği kadar uygulanabilir. Buhar banyosu yolu ile bu işlemden yararlanılabilir. Ancak kaynayan tencerenin buharından da yararlanılabilir. Buharın iyice burun içine çekilmesi ile işlem uygulanmış olur. Çekme işlemi birkaç dakika sürecek şekilde olmalıdır. İşlem sık sık yapıldığında daha fazla etkili olur.

Bol Su İçerek Tıkanıklığı Önleme

Su içerek burun tıkanıklığını giderme yöntemi de burnu açmada etkili bir yöntemdir. Tıkalı burun nasıl açılır denildiğinde çoğu kişi tarafından tavsiyeli edilen bir yöntemdir. Bol bol sıvı tüketmek burun içindeki sıvının seyrelip dışarı kolayca akmasına yardımcı olur. Bu sayede burun kanalları da rahatlar. Ayrıca sıvıya dahil olan et suyu ve bitki çaylarının tüketilmesi de bu işleme yardımcı olabilir.

Ilık Kompres Yaparak Tıkanıklığı Giderme

Ilık kompres uygulaması ile burnu açma işlemi oldukça faydalıdır. Bir bez ve sıcak su yardımı ile bu işlem yapılabilir. Bunun için şu işlemler gereklidir;

 • Bez sıcak suya batırılmalıdır.
 • Burun deliklerine giden yol açık olacak şekilde burun üstüne konmalıdır.
 • Suyun çok sıcak olmamasına dikkat edilmelidir.
 • Bez soğumaya başlayınca tekrar ıslatılmalıdır.
 • Bu kompres uygulaması 15 ya da 20 dakika uygulanmalıdır.

Merhem Yardımı ile Burun Açma

merhem ile burun acma

Merhem kullanarak burun tıkanıklığını giderme işlemi hem kolay hem de rahatlatıcı bir yöntemdir. Özellikle mentollü merhemler burun tıkanıklığını gidermede oldukça faydalıdır. Bu işlem şu şekilde uygulanır;

 • Uyulacağı zaman uygulanmalıdır.
 • Merhem boğaza ya da göğse sürülmelidir.
 • Kağıt mendil ile sürülmesi sağlanmalıdır.
 • Sonra ise buruna götürülüp içine çekilmelidir.
 • Sabah uyanıldığı zaman merhem temizlenip yıkanmalıdır.

Yapışkan Burun Bandı ile Tıkanıklığı Çözme

Burun bandı ile tıkanıklığı giderme işlemi için yapışkan bir burun bandına ihtiyaç vardır. Yapışkan burun bandının enlemesine burun üzerine yapıştırılması gereklidir. Tam burun kemerinin üzerine gelecek şekilde yapıştırılmalıdır. Bu işlem ile burun delikleri rahatlar ve gevşer.

Baharatlı Yiyeceklerden Yararlanma

Baharatlı yiyecek tüketimi ile burun açma işlemi hem tıkanıklığı gidermekte hem de vücudu mikroplardan temizlemektedir. Tıkalı burun nasıl açılır denildiğinde en faydalı yöntemlerin başında gelir. Nezleyken vücut dirençsiz düşer. Bu yöntem ile burun tıkanıklığı giderilmekle beraber vücut baharat yardımı ile bakterilerden temizlenir. Özellikle acılı baharatlar boğazdaki mikropları öldürür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu