Hukuk

Terkin Nedir, İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Terkin kelime anlamı olarak bir şeyin üstünü silme, çizme anlamına gelmektedir. Terkin hukuki bir kelime olup vergi dairelerinde gerçekleştirilen bir takım eylemleri tanımlamaktadır. terkin kelimesi ticari şirket sözleşmeleri, tapu sicili vb. birçok yazılı belgede yapılan değişiklik için kullanılmaktadır. Hukuki olarak ele alındığında, terkin etmek tapudaki resmi evraklarda bulunan şerhlerin çizilmesidir. Şerh, tapuda söz konusu mülk için koyulan kısıtlama ya da yasakların maddeler halinde resmi defterlerde bulunması durumudur. Terkin etmek ise bu yasakların üstünün çizilmesi yani kaldırılmaları anlamına gelir.

Tapuda Terkin İşlemi İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

tapuda terkin sartlari

Tapuda terkin işlemi gerçekleştirmek için, belirlenmiş bir takım şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Terkin işlemi için gerekli şartlar aşağıdaki gibidir.

  • Tapu sicilinde terkin işleminin gerçekleşmesi için terkin talebinde bulunan kişinin mülk üzerinde hak sahibi bir kimse olması gerekir. Mülk hakkında söz sahibi kişi dışında yetkili makamların talebi ile de terkin işlemi gerçekleşebilir.
  • Kanunda terkin için belirlenen sürenin dolması gerekmektedir. Tapu sicilinde terkin işlemi için gerekli süre 5 yıl olarak belirlenmiştir.
  • Terkin başvurusu yapacak kişinin getireceği evrakların içinde şerh talebi için yazılan dilekçenin de bulunması gerekmektedir.
  • Terkin talebinnde bulunmak için tapu harcı ödemek de zorunludur. Terkin talebi için tapu harcı 20 TL’dir.

Terkin Şekilleri Nelerdir?

Tapuda terkin işlemi birçok durumda ve farklı nedenlerle yapılabilmektedir. Malların bölünmesi ya da birleştirlmesi, malların satılması, şerh borca dayalı olarak yapılmışsa borcun bitmesi gibi terkin işlemi için birçok farklı sebep olabilmektedir. Bu sebeplerden bazıları aşağıda verildiği gibidir.

  • Tapu sicilindeki değişiklik yapılmak istendiği durumlarda,
  • Tapu sicilindeki bilgilerin düzenlendiği durumlarda,
  • Rehin durumunda olan alacağın satışı için,

Terkin İşlemi Nasıl Gerçekleşmektedir?

terkin islemi nasil gerceklesmektedir

Terkin işleminin başlaması için, terkin hakkına sahip kişinin gerekli evraklarla tapuya başvuruda bulunması gerekir. Tapuya yapılan başvuru sonucunda terkin işlemine engel herhangi bir durum yoksa yetkili kişiler tarafından şerh kaldırılır. Terkin işlemi için söz konusu şerhin üstü kırmızı kalemle çizilir. Çizilen şerhin altına sarı kalemle terkin edildi yazılır, tarih atıldıktan sonra belge tapu müdürü tarafından imzalanır. Böylece söz konusu terkin işlemi gerçekleşmiş ve haklar üzerindeki kısıtlama kalkmış olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu