Genel

Terkin Belgesi Nedir?

Terkin belgesi tekne sahipleri tarafından, yabancı ülke bayrağından Türk bayrağına geçmek için kullanılan evraktır. Tekne ya da yat alan kişiler ilk aldıkları zaman yasal koşulların gerektirdiği şekilde yabancı ülke bayrağı alırlar. Terkin belgesi başta yabancı ülke bayrağıyla tekne ya da yat alan kişilerin Türk bayrağına geçmesini sağlayan belgedir. Terkin belgesi tekne sahiplerinin yabancı ülke bayrağı ile ilişkilerini yasal olarak kestiklerini göstermektedir.

Deniz Araçları Neden Yabancı Ülke Bayrağı İle Alınır?

deniz araclari yabanci ulke bayragi

Türkiye’de deniz aracı almak isteyen kişiler, yasal olarak belirlendiği üzere ilk başta yabancı ülke bayrağı ile almak durumudadır. Alınacak ilk deniz aracı için bu yasal bir süreç olsa da sonrasında terkin belgesi ile Türk bayrağına geçmek mümkündür. Ancak yabancı ülke bayrağı ile gemi vb. deniz araçları almak birçok  vatandaş tarafından da tercih edilen bir noktadadır.

Deniz Araçlarında Yabancı Ülke Bayrağının Tercih Edilmesinin Nedenleri Nelerdir?

Vatandaşlar ilk başta yasal sorumluluk olarak yabancı bayraklı deniz aracı alsalar da sonrasında bu durumu değiştirmek istemezler. Özellikle deniz ticareti için alınan deniz araçları için yabancı bayraklı olanlar tercih edilmektedir. Bunun sebebi deniz aracı sahibinin yapacağı ticarette kar oranını arttırmak istemesidir. Yabnacı bayraklı orta seviye bir geminin günlük gideri ortalama olarak 6 dolar civarındadır. Ancak aynı özelliklerde Türk bayraklı geminin günlük gideri minumum 7 dolardır. Bunun yanında deniz ticareti yapan kişiler yabancı bayraklı deniz aracı kullanmanın banka ilişkilerinde fayda sağlayan bir noktada olduğunu düşünmektedir. Öyle ki bazı bankalar Türk bayraklı deniz araçlarıyla iş yapmayı tercih etmiyorlar. Bunun yanı sıra gemilerde çalışan kişiler de çeşitli uygulama farklılıkları yüzünden yabancı bayraklı gemilerde çalışmayı tercih etmektedirler. Bu sebeplere rağmen yabancı bayrak yerine Türk bayrağı tercih eden deniz aracı sahipleri bulunmaktadır.

Terkin Belgesi Nasıl Alınır?

terkin belgesi nasil alinir

Terkin belgesi almak isteyen deniz aracı sahipleri için bir takım gereklilikler vardır. Devlet başta ekonomik kaygılar sebebiyle vatandaşların Türk bayraklı deniz araçlarına geçmesini istediği için terkin belgesi almak için sunulan şartlar ağır değildir. Deniz aracı alacak olan kişiler öncelikle yabancı bir ülkede şirket kurarlar ve deniz aracı bu şirket üzeriden alınır. Terkin belgesi almak için gerekli şartlar öncelikle yabancı ülkede kurulmuş bu şirkete yöneliktir. Bu şartlar şu şekilde sıralanabilir.

  • Terkin belgesini almak isteyen kişiler yabancı ülkede açtığı şirketi kapatmak zorundadır.
  • Şirketin kapatılması için hukuki açıdan şirket üzerinde bir mal varlığının görünmemesi gerekmektedir.
  • Kapatılması gereken şirketin vergi borçları kapatılmalıdır.
  • Terkin belgeleri tekne sahiplerine ÖTV ve KDV vergileriyle ilgili olarak kolaylık sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu