Genel

Tenzilli Muafiyet Ne Demek?

Tenzilli muafiyet ortaya çıkan hasar ya da zararın bir kısmının sigortalı tarafından karşılanması anlamına gelmektedir. Tenzilli muafiyet herhangibir hasar durumunda sigortalı ile sigorta şirketi arasında yapılan anlaşmayla belirlenen yüzdeliğin sigortalı tarafından ödenmesidir. Sigortalının ödemesi gereken bu yüzdelik sigorta bedeli üzerinden ya da hasar üzerinden belirlenebilmektedir. Tenzilli muafiyet kaskoda muafiyet türlerinden biri olup, bu türde muafiyet miktarı yüzdelik olarak hesaplanmaktadır.

Kaskoda Tenzilli Muafiyet Kimler Tarafından Tercih Edilmektedir?

Kaskoda tenzilli muafiyet genel olarak kasko primini rahatlıkla ödeyecek ekonomik güce sahip olmayan vatandaşlar tarafından tercih edilmektedir. Tenzilli muafiyet anlaşmasına bağlı olarak yapılan kaskolarda sigorta şirketi için söz konusu hasar durumundaki riskin azalmasına bağlı olarak ödenecek primlerde indirim söz konusu olmaktadır. Muafiyetli kaskolarda muafiyet oranı yükseldikçe prim için ödenen miktar azalmaktadır. Bununla beraber sürekli küçük hasar alan araç sahipleri için tenzilli muafiyet kaskosu önerilmemektedir.

Tenzilli Muafiyetin Avantajları Nelerdir?

tenzilli muafiyet avantajlari nelerdir

Tenzilli muafiyet kaskosunun bir takım avantajları bulunmaktadır. Tenzilli muafiyet kaskosu yaptıran vatandaşlar aşağıda verilen avantajlara sahip olmaktadırlar.

  • Tenzilli muafiyette ödenecek kasko priminde indirimlar söz konusudur. Poliçe fiyatları daha uygun olur. Tenzilli muafiyette yüzdelik arttıkça poliçe fiyatı azalmaktadır.
  • Tenzilli muafiyet durumunda küçük hasarlar için kasko şirketi aranmayacağından, hasarsızlık indiriminin devamlılığı söz konusudur.
  • Tenzilli muafiyet kaskosu yaptıran vatandaşların küçük hasarlar için çeşitli prosedürlerle uğraşmaları gerekmez.

Tenzilli Muafiyet İle  Sabit Bedel Üzerinden Uygulanan Muafiyet Arasındaki Fark Nedir?

Tenzilli muafiyet, muafiyetli kasko türlerinden biridir. Diğer muafiyetli kasko türü ise sabit bedel üzerinden uygulanan muafiyettir. Her iki şekilde de hasar sigortalı ile sigorta şirketi arasında paylaşılır. Tenzilli muafiyet uygulamasında sigortalıya düşecek miktar yüzdelik olarak belirlenirken, sabit bedel üzerinden muafiyet sigortası yapıldığında hasar ne kadar olursa olsun sigortalının ödeyeceği miktar sabittir. Tenzilli muafiyet kaskosu yapıldığında hasar durumuna göre sigortalının ödeyeceği miktar değişebilir. Sabit bedel üzerinden muafiyet uygulaması yapıldığında ise sigortalı ve sigorta şirketi tarafından ortak olarak belirlenen miktar değşmez, sigorta hasarın büyüklüğü ne kadar olursa olsun kendi payı için belirlenen miktarı öder. Bununla beraber belirlenen miktarın altında hasar oluşması durumunda sigortalı sigorta şirketinden herhangibir bedel talep edemez.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu