Birikim

Teminat Hesabı Nedir?

Teminat hesabı genellikle şirketler tarafından bir işin yapılması durumunda verilecek olan paranın garantisi altına alınması için açılan hesaptır. Teminat hesapları genellikle belli bir işi yaptırmak isteyen finansal yapılar tarafından ya da ihaleye girme durumu söz konusu olduğunda oluşturulmaktadır. Bu tür ticari anlaşma ve ihalelerde söz konusu işlemin tamamlanmasıyla beraber teminat hesabına yatırılan para geri alınmaktadır. Teminat hesabında bulunan nakitin tamamının geri alınması için söz konusu ticari işlemin planlandığı gibi gitmesi gerekmektedir. İşletmelerin teminat hesabı açması borç olarak nitelenirken, işlerin tamamlanması sonucu parayı geri almaları alacak olarak nitelenir.

Teminat Hesabı Ne İçin Oluşturulur?

teminat hesabi ne icin olusturulur

Teminat hesabı yoğunluklu olarak bir işin yapılması durumunda verilecek nakdin garantisi olarak ya da bir ihaleye girmek için teminat göstermek için açılmaktadır. Teminat hesabı açılmasındaki temel amaç yapılacak işin kuralına uygun yapılmasını sağlamaktır. Çünkü aksi bir durum gerçekleşmesi durumunda teminat hesabına yatırılan nakit geri alınamayabilir. Buna bağlı olarak teminat hesapları hem söz konusu işin başlaması için bir güvence oluşturmak hem de işin kuralına uygun olarak yapılmasını sağlamak amaçları ile oluşturulmaktadır.

》》  Vadeli Dolar Hesabı Mı? Vadesiz Dolar Hesabı Mı?

Teminat Hesabının Türleri Nelerdir?

Teminat hesabı açmak çeşitli ticari amaçlara yönelik olarak yapılmakla beraber çeşitleri bulunmaktadır. Teminat çeşitleri söz konusu iş için verilen süreye bağlı olarak değişmektedir. Teminat olarak hesaba yatırılan nakit süreye bağlı olarak dönen varlık ya da duran varlık olarak tanımlanabilir. Teminat hesabının 1 yıl ya da daha az süre için açılması durumunda, hesaptaki para dönen varlıklar içinde sınıflandırılmaktadır. Ancak 1 yıldan daha uzun süreli teminatlar için açılan teminat hesabındaki para duran varlıklar olarak değerlendirilir.

Teminat Hesbındaki Para Hangi Durumlarda Geri Alınamaz?

teminat hesabindaki para hangi durumlarda geri alinmaz

Teminat hesabındaki nakit para söz konusu işin doğru ve anlaşmaya uygun yapılması için önemli bir noktada durmaktadır. Teminatın yatırıldığı söz konusu işin doğru yapılmaması ya da çeşitli zararların ortaya çıkması durumunda teminat hesabındaki para geri alınamayabilir. İhaleler için açılan teminat hesaplarında ihaleyi kazanamayan kişi yine de teminatı geri alır. Ancak ihale sürecinde, ihalenin işleyişine ters durumlar oluşması durumunda teminat tamamen ya da kısmen geri alınamayabilir. Bunun dışında işletmelere ait teminat hesaplarındaki nakit de yükümlülüklerin tam anlamıyla yerine getirilmediği durumlarda geri alınamayabilir. Teminat hesabı söz konusu işteki ya da ihaledeki tarafların uzlaşmacı olması açısından önemli bir noktada durmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu