Genel

Tefecilerden Alınan Paralar ve Yasal Sorumlulukları

Tefecilerden para almak, acil nakit ihtiyacının bulunduğu durumlarda gerçekleşebilen bir durum olmakla beraber Türk Ceza Kanunu‘na göre tefecilik suçtur. Tefeciliğin kanunen çeşitli yaptırımları bulunmaktadır. Tefecilik nakit bulma ihtimali olan diğer birçok yoldan daha tehlikeli olup, geri ödenmemesi durumunda çok ağır sonuçlar oluşabilmektedir. Tefeciden alınan paralar için bankalara ve piyasa şartlarına göre çok daha yüksek faiz oranları uygulanmaktadır. Tefecilerden alınan paralar herkes için tehlikeli sonuçlar yaratabileceği gibi, bu işi yapan kişiler için de cezai yaptırımlar bulunmaktadır.

Tefecilik Nedir?

tefecilik nedir

Tefecilik, yasal olmayan şekilde ihtiyacı olan kişilere yüksek faiz oranlarıyla borç para vermek olarak tanımlanabilir. Tefecilik Türk Ceza Kanunu’nda suç olarak tanımlanmaktadır. Tefeciden alınan paralara diğer kredi veren kuruluşlardan çok daha yüksek miktarlarda faiz eklenmektedir. Bu durum da paranın geri ödenemesini daha zor hale getirir. Tefeciler para verirken geri ödemeye dair herhangi bir teminat istemezler. Ancak paranın ödenemediği durumlarda zor yoluyla alabilir ve borçlu kişinin çeşitli mallarına el koyabilirler.

Tefeciden Hangi Durumlarda Nasıl Para Alınır?

İnsanlar genellikle bankalardan ya da benzeri kurum ve kuruluşlardan nakit ihtiyaçlarını karşılayamadığı durumlarda tefecilere gitmektedirler. Bankalardan kredi almak için kredi notunun yüksek olması vb. şartlara uymayan ya da gerekli teminatları gösteremeyen kişiler tefecilere gidebilmektedirler. Nakit para bulmak için bankalar dışında çeşitli alternatifler olmasına rağmen bu alternatifler çok görünür olmadığı için, insanlar tefeciye gitmeyi çözüm olarak görebilmektediler. Bununla beraber tefecilerin hiçbir teminat aramıyor olması da insanları  tefeciden para almak konusunda ikna eden noktalardan biri olmaktadır. Genellikle daha iyi bir alternatifi olmayan kişiler tefeciden para almaktadırlar.

Tefecilik İçin Yasal Olarak Verilen Suç Nedir?

tefecilige verilen ceza

Tefecilik insanların nakit ihtiyacını karşılamak için bulduğu alternatiflerden biri olsa da yasal olarak suçtur. Tefecilik yapan kişinin yakalanması ya da savcılığa şikayet edilmesi gibi durumlarda çeşitli cezai yaptırımları bulunmaktadır. Tefecilik suçu için minumun 2 yıl olmak üzere hapis cezası verilmektedir. Tefecilerden alınan paralar güvenli bir yol olmamakla beraber, hukuken tefecileri denetleyen bir kurum olmadığı için tercih edilmemesi önerilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu