Banka

TEB’ten Satılık 2. El Araçlar Nelerdir?

Türk Ekonomi Bankası tarafından satışı yapılmak istenen 2.el araçlar ile ilgili tüm bilgilere TEB’in internet sitesinde icra satışındaki araçlar sekmesinden edinilebilir. Bu sayfada ayrıca satım sürecinin işleyişleri, süreç dahilinde ihaleye katılım süreçleri, satın alım sürecini takriben gerçekleştirilecek olan 2. El araç devir işlemleri gibi çok çeşitli soruya cevap bulunabilir.

TEB Tarafından Satışı Gerçekleştirilen 2.El Araçlar Nelerdir?

teb tarafindan satisi yapilan 2. el araclar

Türk Ekonomi Bankası’nın sağladığı 2.el araç satışında TEB internet sitesi üzerinden kabul ettiği teklif yöntemini kullanmaktadır. Bu bağlamda TEB kendi internet sitesi üzerinden icra kanalları ile sahip olduğu otomobil, tır, kamyon, lüks binek araçları, iş makinaları, traktörler gibi çok çeşitli vasıtayı satışa sunmaktadır. Bu araçların marka, model ihale başlangıç tutarı, plaka, ihale tarihi, renk, üretim yılı, tescil birimi, icra dairesi dosya numarası, teminat tutarı ve iletişim bilgileri internet sitesinde TEB’den satılık 2.El araç satın almak isteyen kişilere sunulur.

TEB ile Satışı Gerçekleştirilen 2.El Araçlar İçin yapılan İhaleye Katılmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?
anahtar kelime: 2.el araç satın almak için TEB’in yapmış olduğu ihaleye katılmak için yapılması gerekenler şu şekildedir:

  • Araç için daha önce belirlenmiş olan kıymet takdirinin %20’si tutarında nakit para ya da kesin ve süresiz banka teminat mektubunun TEB’e teslim edilmesi,
  • İhaleye katılacak kişinin 18 yaşını doldurmuş olması,
  • İhaleye katılacak kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması,
  • İhaleye katılacak kişiler için geçerli bir nüfus cüzdan fotokopisi (ehliye veya pasaport fotokopileri de geçerlidir)
  • İhaleye kendi adlarına değil de bir tüzel kişiyi temsil eden kişilerin temsil ettikleri kişiye ait yetki belgesi, imza sirküsü

TEB İle Satışı Yapılan 2.El Araçların İhale Süreci Nasıl İşler?

2.El satışı TEB tarafından yapılan araçların ihale süreci iki farklı şekilde gerçekleştirilebilir. İlk olarak ihaleye katılmak isteyen kişiler ihale adresinde bulunan konuma ihale saatinden önce gelerek burada tekliflerini verebildikleri gibi Adalet Bakanlığı’na ait Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi’nin internet sitesi üzerinden ihale saatinden önce olmak şartı ile tekliflerini online bir biçimde verebilirler. Fakat yapılacak olan ihale için çevrimiçi teklif verebilmek için araç için daha önce banka tarafından belirlenmiş kıymet akdinin %20’sine karşılık tutar elektronik olarak tanzim edilmelidir.  İhale başlama saatinden sonra ilk verilen teklif ile ihale otomatik olarak başlamış sayılmakta olup araç için başka bir teklif verilmemesi durumunda araç için teklifi veren kişi ihaleyi kazanan kişi olarak belirlenir. Aynı araca birden çok katılımcının teklif vermesi durumunda ise ihaleye teklif verenler arasından en yüksek tutarı veren kişi ihalenin kazanı sayılmaktadır. İhaleye teklif veren kişilerin aynı miktarda teklif vermesi durumunda ise daha önceden yatırılmış olan kıymet akdinin tanzimini ilk yapan kişi ihaleyi kazanır. İhaleyi kazanan kişi araç devir işlemleri ve bu süreci takiben tüm masrafları karşılamakla yükümlüdür bunlara ek olarak ise ilanda belirtilen orandan KDV (%1 ya da %18 tellaliye ve damga vergisi yatırır.) Aracın devir teslim işlemlerinin onayı araca icra yolu ile el koymuş İcra dairesince gerçekleştirilir.

TEB 2. El Araç Alımı Yapıldığında Araç Ne Zaman Teslim Alınır?

teb 2. el arac alimi

TEB’in 2. el araç satış ihalesi sonucunda aracın teslim alınışı satış zamanından itibaren yedi gün içerisinde geri kalan ödemenin yapılması ile olur. Aracın MTV borcunu iade almak üzere yatırılabilir. KDV ve tellaliye bedelinin ödenmesi ve tescil yazısının alınarak teslim zabıt varakası ile 2. el araç tesliminin alınması gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu