Genel

Tebliğ Edilmeyen İcra Ödeme Emri Geçerli Midir?

Tebliğ edilmeyen ödeme emri, icra işleminin başlaması için kanunen geçerli olmasa da yargıtay bununla ilgili olarak geçerli olabileceğine dair açıklama yapmıştır. İcra hukuku açısından ödeme emri, icra işlemi aşamaları açısından kritik bir noktada durmaktadır. İcra kanununa göre ödeme emri, borçluya borcu hakkında bilgilendirme yapılması açısından çok önemli olmakla beraber bir usulü vardır. Ancak yargıtay borçluya bilgilendirmenin yapılmasının önemli olduğunu yani usulsüzde olsa geçerliliği olduğunu belirtmiştir. Bu durumda ödeme emri usulüne uygun olarak olmasa da tebliğ edilmelidir. Tebliğ edilmeyen icra ödeme emri geçerli değildir, usule uygun olmasa da borçluya bilgilendirme yapılması zorunludur.

Ödeme Emrinin Tebliğ Edilmesi Nasıl Gerçekleşir?

odeme emri teblig edilmesi

Ödeme emrinin borçluya tebliğ edilmesi, alacaklının icra takibi için mahkemeye başvuru yapmasından sonraki aşamadır. Ödeme emri borçluyu borçtan haberdar etmek için posta yoluyla gönderilir. Ödeme emrinde borcun kapatılması için borçluya 7 güm mühlet verilir. Aksi takdirde icra işlemlerinin başlayacağı belirtilir. Borçlu ödeme emri karşısında borcu ödeyebilir, borca itiraz edebilir ya da icra işlemi için mal beyanında bulunabilir.

Ödeme Emrinin Önemi Nedir?

Ödeme emri icra işlemlerinde borçlunun durumdan haberdar edilmesi için, önemli olmakla beraber icra işleminin başlaması açısından da zorunludur. İcra işleminin başlaması için borçlu ödeme yapmayacaksa, mal beyanında bulunması gerekmektedir. Mal beyanında bulunulmasının talebi ödeme emrinde bulunmaktadır. Ödeme emri içeriği açısından da süreç için belirleyici konumdadır. Zira ödeme emrinin içeriğinde borçlu olan tarafın itiraz hakkının bulunduğu da bildirilir. Tebliğ edilmeyen icra ödeme emri, bir yandan borçlu tarafın itiraz hakkını elinden almak olarak değerlendirilebilir. Bu da yasal olmamakla beraber ödeme emrinin önemini ortaya koymaktadır.

Yargıtayın Ödeme Emrine Yaklaşımı Nedir?

yargitayin odeme emri yaklasimi

Yargıtayın ödeme emrine bakışı, İcra ve İflas Kanunu’ndan görece farklıdır. İcra kanunu ödeme emri, ödeme emrinin tebliğ edilme biçimi, ödeme emrinin şekli ve içeriği ile ilgili net düzenlemelere sahiptir. Bununla berabee yargıtay borçlu kişiye bilgilendirme yapılmasının önemini onaylamakla beraber ödeme emrinin tebliğ edilme biçimi ve emrin şekil özellikleri hakkında yasadan farklı bir yaklaşım içindedir. Yargıtay ödeme emri gönderilmediği takdirde başka şekillerde borcun ve ödeme emrinin içeriğinin borçlu kişiye  bildirilmesi durumunda icra işleminin başlayabileceğini belirtir. Yargıtay bakışına göre bazı özel durumlar göz önüne alındığı takdirde, tebliğ edilmeyen icra ödeme emri geçerli olabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu