Sağlık

Taş Adam Sendromu Nedir?

Taş adam sendromu normalde vücudumuzda kemik olmayan yerlerde yeni kemiklerin var olmasıyla açıklanabilen bir hastalıktır. Latince ismi ‘’Fibrodysplasia Ossificans Progressiva’’ (FOP) olan taş adam sendromu hastalığı dünya genelinde milyonda bir olarak görülse de etkileri çok büyük bir rahatsızlık.

Taş Adam Sendromunun Özellikleri Nelerdir?

tas adam sendromu ozellikleri nelerdir

Taş adam sendrom detayları aşağıdadır:

 • İnsanlar anne karnında büyümeye ve gelişmeye başlar. Kemik gelişimi, iskelet, vb. yetişkinlik döneminin başında durur. Ancak taş adam sendrom hastası bir bireyin kemik ve iskelet gelişimi hayat boyu sürer.
 • Taş adam sendromu hastaların ikinci bir iskeleti daha oluşur.
 • Hastalık bireyin kaslarını, yağ dokularını ve tendonlarını zaman içerisinde kemiğe çevirir.
 • Taş adam sendrom nadir görülen bir hastalıktır. Doğum sonrası fark edilmeye başlar. Büyük organlar (ayak ve el parmakları, kollar, vb.) ve bozuk şekilli iskelet yapısı ile hasta kişiler hemen fark edilir.
 • Kalça ve boyun kısımlarında da bazı anormallikler gözlenebilir.
 • Hastaların bazıları anne karnında veya doğum sonrası mutasyona uğradığı için taş adam sendromuna yakalanmıştır.
 • Hastaların hareket kabiliyeti zaman içerisinde azalır.

Taş Adam Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Taş adam sendrom tanısı için:

 • Tüm taş adam sendrom hastalarının ayak parmaklarında şekilsel bozukluklar görülür.
 • El veya ayak baş parmağının diğer parmaklardan daha küçük olması.
 • Genelde 3 veya 4 yaşlarında hastalık fark edilme noktasındadır.
 • Boyun, omuz ve kalça bölgelerinde şişlik oluşması önemli bir kriterdir.
 • Harekette zorluk yaşanması.
 • Ağız bölgesi ve etrafında kemikleşmenin gerçekleşmesi.
 • Konuşmada zorluk yaşanması.
 • Yemek yemede güçlük çekilmesi.

Taş Adam Sendromunun Tarihçesi

Taş adam sendrom tarihi hakkında çok detaylı bilgi elimizde yok. Ama 17. yüzyıldan itibaren hastalığın görüldüğünü biliyoruz. Dünya üzerinde ender görülen rahatsızlıklardan biri olarak kabul edilir. Daha önceki çağlarda görülse bile kayıtlı belge olmadığı için bir şey söylemek zor. O devirlerde hasta bireylerin taşa dönüştüğü zannediliyordu.

Şu ana kadar 350- 360 civarında hastada görülse dahi taş adam sendromu hastalığını başka rahatsızlıklarla da karıştırmak mümkün. O sebeple tam olarak doğru bir hasta sayısına ulaşmak pek de olanaklı değil.

Taş Adam Sendrom Tedavisi Var mı?

tas adam sendromu tedavisi var mi

Taş adam sendrom tedavisi için birçok deney ve araştırma yapılsa da tam olarak bir sonuca ulaşılmış değil. Hastaların acı çekmesinden ötürü bilim insanları onlarla tam olarak ilgilenemiyor. Verilen bazı ilaçların hastaları iyileştirmekten ziyade daha da hastalığı körüklediği tespit edildi.

Hastanın veya yakınlarının rızasıyla hasarlı kemikler ameliyat yöntemiyle vücuttan çıkarılabiliyor. Maalesef bu yöntem kalıcı olmadığı gibi birçok hastayı da zor duruma düşürdü. Çünkü çıkarılan kemik yerine başka bir doku oluşarak tekrardan kemik türemeye başlıyor.

1999 yılında tedavi amacıyla köpekbalıklarının içerisinde yer alan skualamin adlı kimyasalın işe yarayabileceği düşünüldü. Yapılan araştırmalar ve deneyler ne yazık ki işe yaramadı. 2002’de başlatılan proje 2007 senesinde sona erdi. 2010 yılında bu hastalıkla ilgili çalışmalara devam edildi. 15 kişilik bu grup FOB hastalarını iyileştirmek için mücadele ediyor.

Uzmanlar hastalığın ilerlemesi için bir ilaç geliştirilemediğinden tam olarak yararlı olamıyorlar. Ancak hastanın ağrılarının azalması için kas gevşetici ve kortikoid tipi ilaçları önermek mümkün.

Taş Adam Sendromu ve Grip İlişkisi Nedir?

Taş adam sendromu ve grip arasındaki ilişki ölümcül boyutlara doğru yol almaktadır. Taş adam sendromu rahatsızlığı olan bir bireyin göğüs kafesi, bronşları, vb. tam olarak düzgün çalışmadığı için grip olduklarında bu bölgeleri acı çekebilir, fonksiyonlarını tamamen yitirebilir. Bu sebeple hastaların her sene grip aşısı olması gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu