Kredi

Tarla Tapusuna Kredi Veren Bankalar (DÜŞÜK FAİZLİ)

Yüksek limitteki kredi ihtiyaçları için bankalar ipotekli kredi kampanyaları düzenlemektedir. Sahip olduğunuz bir taşıt, konut, depo, arsa veya tarla var ise bu mal varlıklarına bankalara güvence olarak göstererek kredi çekebilirsiniz. Bankalardan tarla tapusu üzerinden kredi çekmek olanaklıdır. Yazımızda Ziraat Bankası, Finansbank gibi bankaların vermiş olduğu tarla kredilerini kaleme aldık. Hatta yapmış olduğumuz kredi hesaplamalarından da faiz oranları ve aylık taksit ücretleri ile alakalı ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Tarla İpotekli Kredi Olur mu?

Yurttaşlarımız acil nakit gereksinimlerini karşılamak amacıyla bankalara giderek kredi çekiyor. Kredi ücretleri düşük olduğunda bireysel tüketici kredilerine müracaat yapılabiliyor. Bankaların müşterilerine kredi vermek için özen etmiş olduğu birkaç husus var. Bunların başlangıcında kredi notu (tıkla, ücretsiz öğren!) geliyor. Kredi müracaatı meydana getirecek olan şahısların 5 senelik bankacılık geçmişleri bir sistem üstünden görünebiliyor. Kimse kredi almış mı, kredi kartı kullanıyor mu, borcu var mı gibi konular dikkate alınarak banka müşterilerinin kredi notları belirlenmektedir. Eğer kredi notunuz orta seviyelerde ise olağan şartlarda bankalar kefil ve teminat talep ederler.

Bankaların dikkat etmiş olduğu hususlardan bir diğeri ise gelir belgesidir. Belgelenebilir gelirinizin olmaması halinde bankalar kredi vermek istemeyecektir. Yine sahip olduğunuz taşınır veya taşınmazı güvence olarak göstermek şartı ile size kredi alma imkanı tanınmaktadır. Bilhassa kredi ve kredi kartı borçlularının artması nedeni ile bankaların çoğu ipotek koşulu koymaya başlamış oldu. Yüksek tutarlarda kredi çekmek isteyen banka müşterilerine yönelik olarak ise arsa, tarla, konut, iş yeri, depo teminatlı şahsi ve ticari kredi kampanya çeşitleri geliştirildi.

İpotekli krediler ihtiyaç kredisi olarak değerlendiriliyor. Ama bir takım bankalar esnafları desteklemek amacı ile de ipotekli kredi verebiliyor. Gerekli belgeler ile beraber bankalara giderek kredi başvurusunda bulunmanızın arkasından bankalar hakkınızda istihbarat başlatacaktır. Başlatılan istihbarat sonrasında eğer banka tarafınca kredi talebiniz onaylanır ise kredilendirilirsiniz. Bu durumda sahip olduğunuz mal varlığına tapuda ipotek konulur. İpotek işlemi sahip olduğunuz mal varlığını ne olursa olsun surette satamayacağınız manasına gelmektedir. Eğer borcunuzu ödeyemezseniz teminat olarak gösterdiğiniz mal varlığı satılarak borcun tahsilatı gerçekleşecektir.

İpotek göstermek için bir arsanız yok ise ama kredi notunuza güveniyorsanız düşük faizli ihtiyaç kredisi veren bankaların faiz oranlarını detaylı olarak inceleyebilir ve kredi müracaatı yapabilirsiniz.

Tarla Tapusu Üzerine Kredi Nasıl Çekilir?

Tarla tapusu üstüne kredi çekmek mümkündür, ama her banka buna izin vermeyebilir. İlk olarak bankaların kampanyalarını enine boyuna incelemek gerekiyor. Mesela araç ipotekli kredi kampanyası bir tek Vakıfbank’ta geçerlidir. Birazdan sizler için bu bankaları ve faiz oranlarını sırayla belirteceğiz. Kredi çekmek istediğiniz bankayı belirledikten sonra altta yazılı olan belgeler ile beraber ipotekli bireysel tüketici kredisi veren bankalara kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Zaruri belgeler ile beraber banka şubelerine giderek kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Kredi başvurusu için Lazım belgeler

 • T.C. kimlik belgesinin aslı ve fotokopisi
 • Gelir belgesi
 • Tapu
 • Ekspertiz raporu
 • Adres belgesi ile beraber başvurularınızı yapabilirsiniz.

Tarla almak istiyorsanız sahibinden.com üzerinde bulunmuş olan tarla ilanlarını inceleyebilirsiniz.

Kredi Çekmek İçin Gerekli Koşullar

Tarla ipotekli kredi çekmek için arazinin altta yazılı olan şartlara sahip olması gerekiyor.

 1. Belediye sınırları içinde olmalı
 2. Hisseli olmamalı
 3. Üzerinde ipotek olmamalı
 4. Satışa makul koşullarda olmalı
 5. Kredi notunun yüksek olması
 6. Düzenli gelire sahip olmak
 7. Kredi çekmek istemiş olan kişiye ait olabileceği gibi şahsın 3. dereceye kadar akrabalarına da ait olabilir. (eş, çocuk, anne, baba, kardeş)
 8. Bankalar arsanızın veya tarlanızın ekspertiz değerinin en fazla yüzde 50’sine kredi vereceklerdir.

Müracaat yapabilmek için tarlanızın imarlı olması gerekiyor.

Eğer tarla bu koşulları taşıyor ise altta yazılı olan banka şubelerine giderek kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Eğer tarlanızın hisseli bir vaziyeti olması veya daha evvel icralık bir vaziyet geçirmesi sebebi ile bankalar başvurularınızı reddedebilir. Aslına bakarsak bakılırsa tarlaya kredisi çekmek için temel koşul tarlanın imara açık olmasıdır. Eğer imara açık olmayan bir tarlanız var ise bu toprak parçası arazi (!) olarak değerlendirilecek ve kredi almanız olanaklı olmayacaktır.

Tarlaya Özel İmar Nasıl Alınır?

Bankalar tarafınca verilen arsa ipotekli ihtiyaç kredilerinden faydalanmak için özel imar alınması gerekmektedir. Eğer tarlanızın bulunmuş olduğu alan belediyelik ise imarı var vardır. Ama yoksa komşu tarla sahipleri ile anlaşarak imar almalısınız. Bu hususta verilen mahkeme kararları da mühim rol oynamaktadır. Mahkeme tarafınca geçit hakkına karar verilmesi gerekir. İmar alınabilmesi için ise tarlanın bütün cephesinin yola bakması gerekir. Kadastro yoluna cephe olmaması halinde komşu tarla sahiplerinden izin alarak cephe almanız gerekir. Eğer tarlaların yola cephesi yoksa ama imar kapsamında yer alıyorsa bu halde bayındır planları incelenecek ve vaziyet karara bağlanacaktır. Daha sonrasında Belediye İmar Birimi’ne müracaat ederek imar işlemlerinizi yapabilirsiniz. İmar barışı kapsamında arsanız üstünde herhangi bir yapı var ise Yapı Kayıt Belgesi de alabilirsiniz.

Ziraat Bankası Tarla İpotekli Kredi

İpotekli kredi veren bankaların başlangıcında bir devlet bankası olan Ziraat Bankası gelmektedir. Banka bir tek arsa değil, işyeri, konut  gibi mal varlıklarının ipoteği ile de yüksek tutarlarda kredi vermektedir.

Ziraat Bankası imarlı arsalara kredi veriyor.

Kredinin özellikleri

 • Yüksek tutarlardaki kredi gereksinimleri için ipotekli krediler kullanılmaktadır.
 • Vade 60 ay olarak belirlenmiştir.
 • Banka gerekli görmesi durumunda ek teminat vb. talep edebilir.
 • Krediye teminat olarak gösterilmek istenen arsaya ipotek tesis edilir.
 • Tarlanın imarlı olması şarttır.
 • Teminat olarak gösterilmek istenen tarlanın ekspertiz değerinin %50’si kadar kredi verilecektir.
 • Kredi çeken kişiye hayat sigortası da yapılmaktadır.

 

Ziraat Bankası şubelerine gerekli belgeler ile beraber giderek kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Banka başvurunuzu inceledikten sonrasında herhangi bir problem görmemesi halinde başvurunuzu kabul edecektir. Mesela teminat olarak gösterdiğiniz tarlanın ekspertiz kıymeti 100 bin Türk lirası olduğunda banka tarafınca size verilecek olan kredinin üst limiti 50 bin Türk lirası olacaktır.

Vakıfbank Arsa İpoteği Karşılığı Taksitli İhtiyaç Kredisi

Arsa(tarla) ipotekli şekilde kredi alabileceğiniz bankalardan birisi de Vakıfbank’tır. Kendinize veya yakınlarınıza ait bir tarlanız var ise banka tarafınca verilen kredilerden yararlanabilirsiniz. Düzenli kazancı olan, istihbaratı pozitif yönde sonuçlanan kimselere kredi verilir. Kredi kullanan kimselere hayat sigortası yapılır. Eğer tarlanızın imarı var ise ipotek göstererek yüksek limitlerde kredi çekebilirsiniz. 60 ay vadeli kredinin faiz oranı ise %0,98‘tür.

Kredi ücretiVadeFaiz oranıTahsis TutarıEkspertiz tutarıSenelik faiz
50 bin Türk lirası60 ay%0,98250 Türk lirası1.100 Türk lirası16.4899

Yukarıdaki tabloda kredi maliyetleri gösterilmektedir. 1,100 Türk lirası ekspertiz tutarı, 250 Türk lirası kredi tahsis tutarı ödeyerek kredi alabilirsiniz. Kredi detayları ilişkin bilgi alabilir ve derhal kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Eğer borcunuz var ise, Vakıfbank borç yapılandırma kredilerinden yararlanarak kredi ve kredi kartı borçlarınızı kapatabilirsiniz.

 

Tarla Kredisi Hesaplama

Vakıfbank tarafınca %0,98 faiz oranları ile verilen arsa (imarlı tarla) ipotekli kredi aylık taksit oranları altta yazılı olan gibidir;

Kredi ücretiVadeAylık Taksit ÜcretiToplamda Geri Ödeme
50 bin Türk lirası60 ay1.166,32 Türk lirası69.979,07 Türk lirası
100 bin Türk lirası60 ay2.332,64 Türk lirası139.958,14 Türk lirası
200 bin Türk lirası60 ay4.665,27 Türk lirası279.916,28 Türk lirası
300 bin Türk lirası60 ay6.997,91 Türk lirası419.874,42 Türk lirası
400 bin Türk lirası60 ay9.330,54 Türk lirası559.832,56 Türk lirası
500 bin Türk lirası60 ay11.663,18 Türk lirası699.790,70 Türk lirası
600 bin Türk lirası60 ay13.995,81 Türk lirası839.748,84 Türk lirası
700 bin Türk lirası60 ay16.328,45 Türk lirası979.706,98 Türk lirası
800 bin Türk lirası60 ay18.661,09 Türk lirası1.119.665,12 Türk lirası
900 bin Türk lirası60 ay20.993,72 Türk lirası1.259.623,26 Türk lirası

Yukarıdaki tablodan aylık kredi hesaplamaları ile alakalı ayrıntılı bilgi alabilir ve banka şubelerine giderek kredi müracaatı yapabilirsiniz.

Finansbank Arsa İpotekli Kredi

Ziraat Bankası ve Vakıfbank tarafınca verilen ipotekli kredileri bireysel tüketici kredisi kapsamında değerlendirmek gerekiyor. Finansbank da arsa ipotekli kredi veriyor. Ama bankanın kredi kampanyası ticari kredi kapsamında olup kobilere yöneliktir.

 

Kredinin özellikleri 

 • 120 aya varan vadeler ile kredinizi kullanabilirsiniz.
 • 1 milyon Türk lirası üst limitli kredi kullanmanız mümkündür.
 • Banka tarafınca müşterilerine makul faiz oranları sunulacaktır.
 • Bir tek Türk Lirası cinsinden kredi kullanabilirsiniz.
 • Arsa ipoteğinin yanı sıra banka tarafınca ev ve iş yeri ipotekli olarak da krediler verilmektedir.
 • Cirosu 20 milyon Türk lirası olan firmalar verilen bu kredilerden yararlanabilmektedir.
 • Teminat olarak gösterdiğiniz arsanın ekspertiz değerini maksimum yüzde 50’sine kadar kredi kullanabilirsiniz.
 • Banka tarafınca teminata bakılarak sigorta yapılması mecburi olarak kabul edilmektedir.

120 ay vadeli ve arsa ipotekli kredilerden faydalanmak için gerekli belgeler ile beraber başvurularınızı size en yakın Finansbank şubelerine yapabilirsiniz.

Bankalar tarafınca arsa ipotekli kredilerin yanı sıra ev ipotekli kredi de veriliyor. Eğer tarlanız yerine sahip olduğunuz bir konut var ise bu konutu güvence göstererek kredi çekebilirsiniz.

Sahip olduğunuz bir tarlanız var ise, ilk olarak imarı olup olmadığını kontrol ediniz. İmarsız ise özel imar alabilmek için komşu maliklerle görüşünüz. Eğer sahip olduğunuz tarla imara açıksa, hiçbir şekilde işlem yapmanıza gerek olmadan, gerekli belgeler ile beraber banka şubelerine giderek kredi müracaatı yapabilir ve yüksek tutarlarda ihtiyaç kredisi alabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu