Tarım - Hayvancılık

Tarım Alanında Devlet Destekleri Başvurusu ve Şartları

Tarım alanında devlet destekleri, tarımsal üretim faaliyetlerinin genişletilmesi ve ülke ekonomisine katkıda bulunması açısından önmeli bir noktada durmaktadır. Tarım Bakanlığı tarafından planlanan destekler her yıl artmakta olup, çiftçilerin üretim faaliyetleri desteklenmektedir. Tarım bakanlığı desteklerini çiftçi tanımı bünyesine giren, ÇKS belgesine sahip vatandaşlar için düzenlemektedir. Tarım alanında verilen bu destekler hibe ya da teşvik olarak verilebilmektedir. Destek türleri çiftçilerin talepleri doğrultusunda belirlenmektedir. Tarım alanında devlet destekleri çeşitli sebeplerle verilmektedir.

Tarım Alanında Devlet Destekleri Hangi Sebeplerle Verilmektedir?

tarim alaninda devlet destekleri hangi sebeple verilir

Devletin tarım alanında destek vermesi hem ülke ekonomisi hem de çiftçi vatandaşlar açısından üretimi ileri taşıyan bir hamledir. Devletin tarım desteği sağlamasının belli başlı sebepleri bulunmaktadır. Bu sebepler şu şekilde sıralanabilir.

 • Devletin tarımsal destekleri ülke ekonomisine katkı sağlamkatadır.
 • Devlet destekleri sayesinde tarımsal üretim faaliyetleri artmakta, üretim alanı genişlemektedir.
 • Tarım destekleri sayesinde genç çiftçiler piyasa içinde konum sahibi olmaktadırlar.
 • Tarım alanında devlet destekleri istihdam oranını arttırmaktadır.
 • Tarımsal üretimde sağlanan desteğe bağlı olarak ülkede yenilebilir enerji kaynakları artmaktadır.
 • Tarımsal desteklerle üretim faaliyetlerinin genişlemesine bağlı olarak doğaya dönük projeler yaygınlaşmaktadır.

Devlet Tarım Alanında Ne Tür Destekler Vermektedir?

Tarım alanında verilen devlet destekleri, tarımsal üretimin başlamasından pazara sunulmasına kadar tüm aşamalarda sağlanabilmektedir. Tarımsal destekler çok çeşitli olmaktadır. Bununla beraber genel hatlarıyla tarım alanında verilen devlet destekleri şu şekilde sıralanabilir.

 • Tarımsal faaliyetlerin üretiminde kullanılan malzemelerin temin edilmesine yönelik destekler sağlanır. Çiftçinin tohum, gübre vb. üretim faaliyetlerinde kullandıkları malzemelere kolay ulaşmalarını şağlayacak destekler verilir.
 • Üretimi yapılan tarımsal ürünlerin paketlenme, ulaşım ve insanlara sunulmasına yönelik destekler sağlanmaktadır.
 • Tarımsal faaliyetlerde kullanılan teknolojik alet ve ekipmanlara ulaşılmasına yönelik destekler sağlanmaktadır.
 • Tarımsal faaliyetlerde kullanılan sulama kanallarının yapılmasına ve geliştirlmesine yönelik destekler sağlanmaktadır.
 • Sera yapımı ve genişletilmesine yönelik kaynaklar sağlanmaktadır.
 • Yenilenebilir enerji kaynaklarını geliştirmeye ve uygulanmasını arttırmaya yönelik projelere destek verilmektedir.
 • Bitkileri çeşitlendirmeye dair yapılan araştırmalara yönelik destekler oluşturulmaktadır.

Tarım Alanında Devlet Desteklerinden Hangi Durumda Faydalanılabilir?

devlet desteklerinden hangi durumlarda faydalanilabilir

Tarım alanında devlet desteklerinden faydalanmak için, çiftçi olmak ve desteğe ihtiyaç duyulan bir proje ya da uygulama alanının olması gerekmektedir. Devlet destekleri verilirken vatandaştan ÇKS belgesi talep edilir. ÇSK belgesi olmayan kişiler tarımsal faaliyetle uğraşıyor bile olsa destek programlarından faydalanmaları mümkün değildir. Çiftçi olan her vatandaşın da teşvik ya da hibe alması mümkün değildir. Paraya ihtiyaç duyan her çiftçi destek için başvuru yapamaz. Başvuru için yatırım gerektiren tarımsal bir faaliyetin bulunması gerekmektedir. Tarım alanında devlet desteklerinden faydalanmak için çiftçi olma ve mevcut yatırım alanı gösterebilme şartlarına uyan vatandaşlar bakanlığın sayfasından her yıl yenilenen başvuru tarihlerini takip etmelidir. Bu tarihler içerisinde yapılan başvurular onaylanırsa yine bakanlık sayfasında belirtilen tarihlere bağlı olarak Ziraat Bankası aracılığı ile teşvik  ya da hibe ödemeleri yapılacaktır.

Devletin 2020 Yılı Tarım Destek Bütçesi Ne Kadardır?

Tarım Bakanlığı 2020 yılı için tarımsal faaliyetlere, 22 milyar TL bütçe ayırmıştır. Tarım alanında destek için her yıl ayrılan bütçe değişmekte ve yılın başında açıklanmaktadır. Yılın başında açılanan bütçe genellikle 2 ya da 3 farklı dönemde başvurusu onaylanan çiftçilere ulaşmaktadır. Tarım bakanlığı her yıl açıklanan bütçenin ne kadarının hangi tarımsal faaliyet için kullanıldığını ayrıntılarıyla belirtmektedir. Belirlenen bütçenin yetiştiricilere ve üreticilere nasıl pay edildiği, hangi ürünlerin yetiştirilmesinde kullanılacağı, kaç çiftçiye ne kadar düştüğü ayrıntılı olarak belirtilmektedir. Devletin bu destekleri ve oranları belirlemesinde çiftçilerin talepleri ve yoğunlaştıkları alanlar belirleyici konumdadır. Tarım alanında devlet destekleri, bütçeye ve tarımsal faaliyetlerin yoğunlaştığı alana göre yıldan yıla farklılaşmakta ve üretimin artmasıyla ekonomik kalkınmaya katkı sağlanmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu