Hukuk

Tapuda Terkin Etmek Ne Demek?

Tapuda terkin etmek, tapu kütüğünde yazılı olan şerhlerin kaldırılması olarak tanımlanan hukuki bir kavramdır. Tapu kütüğünde şerh, mal sahibinin haklarını belli noktalarda kısıtlayan yazılı kurallardır. Tapuda terkin etmek mal sahibine yapılan kısıtlamaların kaldırılmasıdır. Tapu Sicil Tüzüğü’nde şerh olarak belirtilen bu kısıtlamalar farklı şekillerde yapılabilmektedir. Tapuda terkin etmek, şerh koyulan durumlarda gerçekleştirilebilir.

Tapuda Şerh Koyma Türleri Nelerdir?

tapuda serh koyma turleri

Tapuya şerh koyulması için sunulan sebepler, farklılık gösterebilmektedir. Tapuda şerh türleri şerhin koyulma sebebine göre çeşitlilik gösterir. Taşınmaz mallar için sayılabilecek şerh türleri aşağıdaki gibidir.

  • Birleştirme şehri
  • Ayırma şehri
  • Satışa engel olarak koyulan şehr
  • Oturma hakkını kısıtlayan şehr
  • İpotek olarak koyulan şehr
  • Haciz olarak Konulan şehr

Tapuda terkin etmek, koyulan şehr türüne göre değişebilir. Tapuda terkin etmenin süresi ve şartları şehr türüne göre farklılık göstermektedir.

Tapuda Şerh Koyma Kimler Tarafından Nasıl Yapılabilmektedir?

Tapuda şerh işlemini gerçekleştirebilecek kişiler sabit değildir. Mal üzerinde söz sahibi olan kişiler, alacaklılar vb. şerh koyma hakkı kullanabilmektedir. Bununla beraber şerh koyabilecek kişiler durumlara göre değişir. Mevcurt durumda söz konusu malla ilgisi bulunan ve tapu harcını ödeyen kişiler şerh koyma hakkını kullanabilmektedir.

Tapuda Terkin İşlemi Hangi Şartlarda Gerçekleşir?

tapuda terkin islemi hangi sartlarda olur

Tapuda terkin yapılabilmesi için, hukuki olarak belirtilen bir takım şartların gerçekleşmiş olması gerekmektedir. Tapuda terkin yapılması şerhin koyulma sebebinin haciz vb. olması durumunda tapu sicilinin temizlenmesi için önemli bir noktada durmaktadır. Tapuda terkin etme için gerekli olan temel şartlar aşağıdaki gibidir.

  • Terkin için yazılı beyan bulunmalıdır.
  • Terkin etmek isteyen kişinin bu işlem için yetkisi bulunmalıdır.
  • Terkin işlemi hukuki olarak temellendirilebilmelidir.

Tapuda Terkin İşlemleri Nelerdir?

Tapuda terkin işlemi, vergi dairelerinde ve emlak sektöründe de kullanılmaktadır. Kamulaştırma terkini ya da irtifak haklarında terkin işlemleri bulunmaktadır. Genellikle taşınmaz mülkler üzerinde terkin etme işlemi uygulanması, mal alım satımı üzerindeki etkisi yönünden emlak sektörüyle bağlantılıdır. Sahip olunan mülkler için devlete vergi ödendiği için malın üzerindeki kısıtlamaların kaldırılması vergi dairelerini de ilgilendiren bir noktada durmaktadır. Tapuda terkin etmek birçok noktadan farklı alanlarla etki ilişkisi içindedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu