Sgk - Ssk - Bağkur

2021 TC No ile Engelli Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

2021 Engelli Aylık maaşı nisan ayı itibariyle yapılmış olan açıklama sonucu tekrardan belirlenmiştir. Buna bakılarak bu yıldan itibaren verilecek olan engelli maaşları önceki yıllardan farklı olacağı gibi farklı kanallar vasıtası ile da engelli aylık maaşı sorgulama işlemi yapılabilecektir. Engelli aylık maaşı sorgulama işlemleri telefonla ya da e-devlet platformu üstünden sorgulanabilmektedir.

 

Engelli Aylık Maaşı Nedir?

Engelli aylık maaşı, devlet bütçesinden her ay engeli bulunmakta olan yurttaşların ihtiyaçlarını karşılamak için bireylere bağlanmış olan maaşın adıdır. Engelli aylık maaş tutarları kişinin engel seviye ve yüzdesine bakılarak değişmekte olup bütün engelli vatandaşlar için standart bir aylık maaş biçimi bulunmaz. Engelli aylık maaşları ve bu maaşlara yapılan zamlar da yine engel seviyesine bakılarak farklılık göstermektedir. Bu bağlamda engelli maaşları bireylerin bulunmuş olduğu il veya ilçelerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları vasıtası ile yatırılmakta ve müracaatlar da yine bu vakıflar vasıtası ile alınmaktadır. Buna ek olarak engelli aylıklarını yatıran ve düzenleyen bakanlık T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’dır. Engelli maaşlarında yapılacak değişiklikler bu bakanlık tarafınca belirlenmektedir.

Engelli Maaşları Ne Kadardır?

Engelli aylık maaş tutarı, belirli aralıklarda bakanlık tarafınca belirtilen miktarda yatırılmakta ve kişi engellilik düzeyine nazaran farklılık göstermektedir.  Buna göre 2021 senesi için engelli maaşlarında yapılmış olan düzenlemeler sonucunda yeni aylık maaş tutarları engel yüzdelerine göre şu şekilde belirlenmiştir:

 

 • Engelli sağlık raporunda %40 oranında engeli bulunmuş olduğu belirtilen bireylere 1.197,44 Türk lirası,
 • Engelli sağlık raporunda %60 oranında engeli bulunmuş olduğu belirtilen bireylere 1.197,44 Türk lirası,
 • Engelli sağlık raporunda %70 ve üstü oranında engeli bulunmuş olduğu belirtilen bireylere 1.796,17 Türk lirası,
 • Evde bakıma muhtaç olan engelli bireylerin bakım ihtiyaçlarını karşılayan bireylere ise 1.305 Türk lirası tutarında engelli aylık maaşı ödenmektedir.

Yeni getirilen düzenleme dahilinde bireylerin maaşları yalnızca alması onaylanan kimseler tarafınca alınabilecek ve aylık maaş alımları yine PTT şubeleri vasıtası ile yapılacaktır. Belirlenmiş olan bu rakamlar her sene veya belirli aralıklarla devamlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Engelli Maaşları Ne Zaman Yatacaktır?

Engelli maaşları yatırılma tarihleri bireylerin doğum tarihlerine bakılarak belirlenmektedir. Engelli aylık maaşları yine geçen senelerde olduğu şeklinde 3 aylık periyotlar halinde ödenecek olup kişilerin aylık maaş alımları için PTT şubelerine gitmeleri gerekecektir.

Engelli aylık maaş ödeme tarihleri bireylerin doğum günlerine bakılarak şu şekilde belirlenmektedir:

 • Engelli bireylerin doğum tarihlerinin son rakamları 0-5 olan kişiler, her üç aylık dönemin 5. günüde,
 • Doğum tarihi son rakamları 1-6 olan kişiler, üç aylık dönemin 6. gününde,
 • Doğum tarihi son rakamları 2-7 olan kişiler, üç aylık dönemin 7. gününde,
 • Doğum tarihi son rakamları, 3-8 olan kişiler, her üç aylık dönemin 8. gününde,
 • Doğum tarihi son rakamı 4-9 olan kişiler ise her üç aylık dönemin 9. gününde aylıklarını almaktadırlar.

Engelli Maaşları Nereye Yatırılır?

Engelli aylık maaşı hesabı engelli aylık maaş başvurusu kabul edildikten sonrasında açılan hesaplar vasıtası ile PTT bünyesinde yatırılmakta ve buradan vatandaşa dağıtılmaktadır. Bu yüzden kişiler her üç aylık süreden kendi doğum günlerine bakarak belirtilmiş olan sıra ve düzende PTT şubelerine giderek engelli aylıklarını alabilirler.

Engelli Aylık Maaşı Başvuruları Nereye Yapılır?

Engelli maaş başvurusu bireylerin adreslerine bağlı olan ve ikametlerinin bulunmuş olduğu il ve ilçelerdeki vakfa yapılmaktadır. Başvurular buradaki vakıflar tarafınca alınarak değerlendirilmek suretiyle ilgili bakanlık ve çalışma alanlarına gönderilmektedir. Başvurular direkt olarak kişiler tarafınca ve yazılı olarak yapılmak mecburiyetindedir. Kendi başvurusunu gerçekleştiremeyecek olan bireylerin başvuruları kanunî temsilciler ya da vekiller tarafınca yapılmaktadır. Başvuruyu meydana getirecek olan şahıs kanunî temsilci ise mahkemeden alınmış ilgili kararın örneği başvuru esnasında götürülmelidir. Başvurunun vekil tarafınca yapılması durumunda ise vekalet belgesi başvuru formuna eklenmelidir. Aksi halde başvurular geçersiz sayılacaktır.

Engelli Aylık maaşı Başvurusu İçin Hangi Belgeler Gerekmektedir?

Engelli aylık maaş başvuru belgeleri, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafınca belirlenmiştir. Belirlenmiş olan şartlar kapsamında başvuru meydana getirecek kişinin teslim etmesi gereken belgeler şu şekildedir:

 • Aylık başvuru formu olması,
 • Mahkeme tarafınca verilmiş karar örneği olması,
 • Vekaletname belgesinin örneği olması,
 • Özürlü raporu vermeye yetkili hastaneden alınmış olan Sağlık Kurulu Raporu olması gerekmektedir.

Başvuru esnasında bu belgelerin teslim edilmesi zorunluluktur. Bu sebeple başvuruda bulunacak bireylerin bu belgelerden ilgili olanları yanında bulundurması, başvurunun pozitif yönde sonuçlanabilmesi yönünden son derece mühimdir.

Engelli Aylık maaşı Nereden Sorgulanır?

Engelli aylık maaşı sorgulama işlemi e-devlet platformu üstünden yapılabilmektedir. Yapılacak sorgulama için kişiler ilk olarak bulundukları il ya da ilçelerdeki PTT şubeleri vasıtası ile e-devlet parolası almalıdır. Kişiler şifrelerini aldıktan sonrasında e-devlet platformu internet adresi olan https://www.turkiye.gov.tr/ adresi ziyaret edilmelidir.

Engelli Maaşı Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

İnternet sitesi üstünden sunulan hizmetlerden engelli evde bakım ödemesi sorgulama hizmeti seçilerek açılan sayfaya zaruri bilgiler girilmelidir. Bu işlemler sonucunda kişinin bu ödemeden faydalanıp faydalanamayacağı, alabileceği aylık maaş tutarı şeklinde bilgiler sorgulanabilmektedir. Bu anlamda en güvenilir ve resmî engelli aylık maaşı sorgulama işlemi e-devlet sistemi üstünden yapılacak olan sorgulama işlemidir.

Telefonla Engelli Aylık maaşı Nasıl Sorgulanır?

Telefonla engelli aylık maaşı sorgulama birkaç adımda tamamlanabilecek oldukça kolay bir sorgulama işlemidir. Kişiler bu işlem için kurulan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Alo 144 yardım hattını arayıp engelli aylık maaşı ya da evde engelli bakımı ödemelerini öğrenebilmektedirler. Bu bağlamda bireylerin yapması ihtiyaç duyulan tek şey telefonlarından 144 numarasını tuşlayarak arama gerçekleştirmektir. Yapılacak olan arama tamamıyla ücretsizdir. Kişiler 144 numarasını haftanın herhangi bir günü herhangi bir saatte arayarak sorgulama işlemi yapabilir ve lazım olan hizmetleri alabilirler.

E-devlet Engelli Aylık maaşı Nasıl Sorgulanır?

Kimlik numarası ile engelli aylık maaşı sorgulama işlemi için kullanılabilecek en hızlı ve güvenilir hizmet kanalı e-devlettir. Kişiler yalnızca T.C. kimlik numaraları ve e-devlet platformu için kullandıkları parola ile sisteme giriş yapabilmektedir. Sisteme giriş yapılması sonrasında arama çubuğuna hizmet alınacak olan kurum adı ya da almak istenen hizmet yazılarak ulaşılabileceği gibi ekranın yan kısmında bulunmakta olan bakanlık ve hizmet adları içerisinden ilgili olanı seçerek işlemlerini gerçekleştirebilirler.

İşitme Engelli Kişiler Nasıl Aylık maaş Sorgular?

İşitme engelli aylık maaş sorgulama işlemi bilinmiş olduğu üzere e-devlet platformu üstünden yapılabilmektedir. Ama sunulan yan hizmet sayesinde kişiler 0549 441 21 44 numaralı telefon üstünden yapacak oldukları arama sayesinde de görüntülü konuşma hizmeti alarak engelli aylık maaş sorgulama işlemi yapabilmektedirler. Bu numara üstünden alınacak olan hizmet hafta içi her gün saat 08:00 ile 21:00 arasında sağlanabilmektedir.

Engelli Maaşları Hangi Şartlarda Kesilir?

Engelli aylık maaşı kesilmesi belirlenmiş olan kimi durumların gerçekleşmesi neticesi oluşan bir adımdır. Bu anlamda şu durumların gerçekleşmesi durumunda engelli aylık maaşı kesilmektedir:

 • Bilgi vermeden adres değişiklik yapılmsı durumunda,
 • Özür oranının %40 ın altına düşmesi durumunda,
 • Bakıcı ile bakılanın aynı evde kalmadığının tespiti durumunda,
 • Vefat durumunda,
 • Feragat durumunda,
 • Türk vatandaşlığından çıkarılması durumunda,
 • Muhtaçlığın son bulması durumunda,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu kaydının girilmesi ve tespiti durumunda,
 • 18 yaş altı özürlü yakını için kişinin 18 yaşını doldurmuş olması durumunda,
 • Aylığın 1 sene boyunca aralıksız olarak alınmaması durumunda,
 • Fiili bakımın gerçekleşmediğinin tespit edilmesi durumunda,
 • Alınmış olan maaşın kişinin ihtiyaçları için kullanılmadığının tespit edilmesi durumunda,

2021 Engelli Aylık Maaşına Zam Yapıldı Mı?

2021 Engelli aylık maaşı zammı asgari ücrete sene başlangıcı itibariyle yapılmış olan zamla beraber işleme konmuş ve uygulanmaya başlanmıştır. Yapılmış olan zamlar bireylerin engellilik yüzdelerine bakılarak değişiklik göstermektedir. Kişiler yapılmış olan zam tutarlarını ve yeni aylık maaş tutarlarını yapacak oldukları engelli aylık maaşı sorgulama işlemi ile görüntüleyebilmektedirler.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu