Genel

Swap Nedir? Swap Türleri

Swap kelime anlamı olarak takas ya da değiş tokuş etmek anlamına gelmektedir. Ekonomi alanında kullanılan anlamıyla ise finansal dünyadaki iki kişi ya da kurumun belli bir süreliğine çeşitli ekonomik araçlarını takas etmesi anlamına gelir. Swap söz konusu olduğunda taraflar çeşitli yükümlülükleri göze alarak nakit akışlarında takas yöntemine gitmektedirler. Swap bir anlaşmaya dayalı olarak yapılmakta olup, söz konusu yükümlülükler bu anlaşmaya göre belirlenmektedir. Piyasada swap için üç çeşit anlaşma mevcuttur.

Swap Türleri Nelerdir?

swap turleri nelerdir

Swap finansal dünyadaki taraflar arasında farklı çıkarlara yönelik olarak yapılabilmektedir. Ekonomik faaliyetleri bulunan taraflar arasında gerçekleşen bu swap neyin akışında değişim olacağına göre üç sekilde yapılabilir. Söz konusu swap türleri şunlardır.

  • Para ile swap işlemi yapma
  • Faiz ile swap işlemi yapma
  • Çapraz kur ile swap işlemi yapma
》》  Doğalgaz Faturası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Para swapı işlemlerinde taraflar arasında yapılan anlaşmada değiş tokuş edilecek şey nakittir. Taraflar ekonomik faaliyetleri doğrultusunda ve yaptıkları anlaşma çerçevesinde nakit akışlarında takas yöntemine giderler.

Faiz swapı olarak tanımlanan işlemlerde iki taraf arasındaki anlaşma ile faiz oranının değişebileceğine dair yapılan anlaşmalardır. Faiz swapı söz konusu olduğunda anapara sabit kalmakta, faiz oranları değişmektedir.

Çapraz kur swapı ise farklı para ve döviz kuru üzerine yapılan anlaşmaları tanımlamak için kullanılmaktadır.

Swap Neden Yapılmaktadır?

Swap anlaşmaları genellikle döviz piyasalarının çalkantılı olduğu dönemlerde risk oranını düşürmek için yapılmaktadır. Swap anlaşması yapan taraflar döviz kurlarının çok fazla oynadığı ya da öngörülemediği durumlarda zarar görmemek için söz konusu riskleri minumuma indirmek amacıyla yapılmaktadır. Herhangi bir para biriminin çok hızlı değer kaybetmesi gibi durumlarda swap işlemlerinin azaltılması gerekmektedir. Bir ülkenin para biriminin değer kaybetmesi gibi durumlarda devlet tarafından swap konusunda çeşitli uyarılar yapılmaktadır.

》》  Dekorasyon Yaparken En Çok Kullanılan Tamamlayıcı Öğeler

Swap Limiti Nedir?

swap limiti nedir

Swap limiti döviz piyasalarında bir para biriminin alınıp geri satılması olarak tanımlanmaktadır. Swap limitinde belli miktarda alınan herhangi bir döviz farklı bir zamanda aynı yere geri satılmaktadır. Farklı bir para biriminin yükselmesi durumunda elindeki döviz miktarını arttırmak isteyen kişiler tarafından swap limiti sık sık kullanılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu