Sgk - Ssk - Bağkur

2021 Süt Parası Sorgulama, E Devlet, PTT Süt Parası Sorgulama (Detaylı)

2021 Süt parası sorgulama, süt parasının yatıp yatmadığını nasıl öğrenebilirim diyen kişilerin yapması gereken bir işlem. Süt parası sorgulama işlemi; Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası iletelefon numarası ile, PTT ya da Ziraat Bankası gibi farklı yollarla yapılabiliyor. Bütün bu yollarla sorgulama işlemi nasıl yapılır sizin için hazırlamış olduğumuz bu makalemizi okuyarak öğrenebilirsiniz. Ayrıca; 2021 süt parası ne kadar oldu, nasıl alınmaktadır, ne zaman yatar, nereye yatar, süt parası kaç ay alınır, süt parası kimler alır, kimlere verilmez, süt parası için gerekli belgeler neler şeklinde konu ile alakalı bütün önemli hususların detaylı cevapları da makalemizde. Bunlara ilave olarak makalemizde cihazınıza indirip doldurabileceğiniz Süt Parası Başvuru Dilekçesi de içeriyor.

2021 Süt Parası

Devlet; çocuk sahibi olmayı teşvik, nüfus artışını sağlama, bebek sahibi olan ailelere maddi destek sağlamak amaçlarıyla oldukça fazla sayıda sosyal program hayata geçiriyor. Bu bilgiler ekseninde süt parası 2008 senesinde başladı ve milyonlarca ebeveyn bu ödemeden faydalandı. Bu sosyal programlarının en bilindikleri arasında emzirme ödeneği geliyor. Halk arasında süt parası, emzirme parası gibi adlarla duyulmuş bu uygulama, 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu dahilinde yürütülüyor. 4/A (SSK) ve 4/B (Bağ-Kur) kapsamında sigortalı olan kişiler bu uygulamadan faydalanma hakkına sahip.

 

Sigortalı çalışan bayanlar ya da sigortasız eşi doğum meydana getiren sigortalı erkekler emzirme ödeneği alabilirler. Süt parası başvurusu Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlükleri ve Sosyal Güvenlik Kurumu Hizmet Merkezlerine yapılması gerekmektedir. Süt parası başvurusunu anne ve babadan sigortalı olan hangisi ise o yapması gerekmektedir. Hem anne hem babanın ikisinin de sigortalı olması durumunda başvuruyu anne yapar. Anne ve babalar süt parası ile doğum parası aynı mı gibi çelişki yaşayabilmektedirler. Doğum parası süt parasından farklı bir uygulama olmaktadır. Doğum yardımı ne kadar, nasıl alınır, kimlere verilir gibi konu hakkında bütün bilgileri aşağıda bağlantıları bulunmakta olan makalelerimizi okuyarak öğrenebilirsiniz.

Süt Parası Kimlere Verilir?

Ödemeye ilişkin verdiğimiz bu genel açıklamanın ardından şimdi de süt parası alma koşulları neler, kimler süt parası alabilmektedir, süt parası kimlere verilmez mevzusuna açıklık getirelim. İlgili kanun ve yönetmeliğe bakılarak emzirme ödeneği alma şartları;

 

  • 4/A ya da 4/B sigortası kapsamında anne ya da babadan en az birinin doğumdan önceki bir yılda en az 120 gün sigorta primi ödenmiş olması gerekmektedir.
  • 4/B kapsamında (Bağ-Kur) olanların geriye yönelik sigorta prim borcunun olmaması gerekmektedir
  • Doğumun gerçekleşmesi ve çocuğun hayatta olması gerekmektedir

 

 

Saydığımız maddelerden de anlaşılacağı suretiyle emzirme parası alabilmek için doğumun gerçekleştiği tarihte illa ki çalışıyor olmak gerekmektedir. Eğer işinizden ayrılmış ya da çıkarılmış bile olsanız, doğumun gerçekleştiği tarihten geriye doğru son 1 sene içerisinde 120 gün ya da daha fazla prim ödemeniz var ise emzirme yardımı alabilirsiniz.

Süt Parası İçin Gerekli Belgeler Neler?

 

Süt parası başvuruya dayalı bir ödeme türüdür ve otomatik ödeme şeklinde uygulama söz bahsi değildir. Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü ya da Sosyal Güvenlik Kurumu Hizmet merkezine süt parası başvurusu yaparken hazırlamanız ihtiyaç duyulan belgeler ise şu şekilde;

  • Doğumun gerçekleştiği kurumdan alınmış olan doğum belgesi gerekmektedir.
  • Nüfus cüzdanı ve fotokopisi gerekmektedir.

2021 Süt Parası Ne Kadar Oldu?

Süt parası kaç Türk Lirası olacak, her sene enflasyon rakamlarına göre Sosyal Güvenlik Kurumu tarafınca tekrardan belirlenmekte ve kamuoyuna duyurulmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu geçtiğimiz günlerde konuya ilişkin açıklamada bulundu ve pek çok ebeveynin merakla beklemekte olduğu 2021 süt parası ne kadar oldu sorusu da yanıtını bulmuş oldu. 2021 senesi süt parası ilk çocuk için 300 ikinci çocuk için 400 üçüncü çocuk için 600 olarak belirlendi.

2019 senesi enflasyon beklentileri üzerinden emzirme ödeneği ne kadar olacak bir tahmin yürütmek ihtimaller içinde. Ama enflasyon rakamının beklentilerin üzerinde çıkması oldukça sık olan bir vaziyet.

Süt Parası Sorgulama Türkiye Cumhuriyeti İle

Türkiye Cumhuriyeti ile süt parası sorgulaması e devlet kapısı üstünden e devlet parolası ile yapılıyor. Bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti ile süt parası sorgulama yapmak için ilk olarak e devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Şayet e devlet şifreniz yok ise herhangi bir PTT şubesine giderek 2 Türk lirası ücret karşılığında e devlet parolası edinebilirsiniz.

  1. Yukarıdaki linke tıkladığınızda ekranınıza açılan sayfada Kimliğimi Şimdi Doğrula sekmesine tıklayın.
  2. Bu tıklamayı yapmanız sonrasında e devlet giriş sayfasına yönlendirileceksiniz. Bu sayfada sırasıyla Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranızı ve e devlet şifrenizi ilgili kutulara eksiksiz biçimde girin Sisteme Giriş Yap sekmesine tıklayın.
  3. İlk 2 adımı doğru biçimde yaptığınızda E Devlet Sosyal Güvenlik Kurumu Şahıs Ödemesi Görüntüleme sayfasına giriş yapmış olacaksınız. Bu sayfada Başlangıç Tarihi ve Bitiş Tarihi yazan iki kutucuk görmüş olacaksınız. Başlangıç tarihi yazan kutucuğa süt parası müracaatı yaptığınız tarihi girin.
  4. Bitiş tarihi yazan kutucuğa ise günün tarihini girin ve ardından altta yer edinen Sorgula sekmesine tıklayın.

 

Yukarıda saydığımız 4 adımlık işlemi eksiksiz olarak yaptığınızda Türkiye Cumhuriyeti ile emzirme parası sorgulama işlemini tamamlamış olacaksınız. Emzirme ödeneği başvurunuz onaylandıysa bu sayfada emzirme parasının nereye, ne kadar yatırılmış olduğu gibi bilgileri göreceksiniz.

Süt Parası Sorgulama Telefon Numarası

E devlet üstünden Türkiye Cumhuriyeti ile süt parası sorgulaması yapma olanağı olmayanlar için en iyi alternatif sorgulama seçeneği telefon numarası ile sorgulama yapmak. Yazımızın başlangıcında da belirttiğimiz suretiyle emzirme ödeneği uygulamasının yürütmesi ve finansmanı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafınca yapılmaktadır. SGK iletişim numarası üstünden irtibat kurulup bilgi alınması gerekmektedir. Süt parası numarası ALO 170. ALO 170 numarasını arayarak süt parasının yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz.

 

ALO 170 iletişim hattı hakkında bir uyarıda bulunmamız gerekmektedir. Bu hat yalnızca emzirme ödeneği için tahsis edilmiş bir hat değildir. Sosyal Güvenlik Kurumu ile ilgili bütün işlemler için kurulmuş bir yardım hattı. Bu nedenle tahmin edeceğiniz üzere bu hattı her gün yüz binlerce vatandaşımız arıyor. Tahmin edersiniz ki aramalar bu denli yoğun olunca telefonda bekleme süreleri bir süre uzayabiliyor. Bu duruma aramadan öncesinde hazırlıklı olmanızda yarar var.

Ziraat Bankası Süt Parası Sorgulama

Sosyal Güvenlik Kurumu ve Ziraat Bankası arasında geçtiğimiz senelerde imzalanan protokol ile MOSİP (Mali Otomasyon Sistemi Projesi) uygulaması hayata geçirildi. Projeyle birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu kişi ödemeleri Ziraat Bankası üstünden yapılmaya başlandı. Emzirme ödeneği de Sosyal Güvenlik Kurumu kişi ödemeleri arasında içeriyor. Bu nedenle süt parası müracaatı yapanlar paralarını kolay bir şekilde Ziraat Bankasından alabiliyor. Başvurunuz onaylandıktan sonrasında paranız adınıza Ziraat Bankasına yatırılır. Nüfus cüzdanınızla beraber herhangi bir Ziraat bankası şubesine giderek sorgulama işlemi yapabilir paranızı istediğiniz zamanda çekebilirsiniz.

Eğer Ziraat Bankasında vadesiz hesabınız var ise ya da vadesiz hesap açtırıp bu hesabı e devlet üstünden sisteme tanımlarsanız ziraat bankası süt parası sorgulama işlemi için bankaya dahi gitmenize gerek kalmadan kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Bu sayede paranızı şubeye gidip sıra beklemek zorunda kalmadan herhangi bir bankamatikten çekebilir, telefon bankacılığı, internet bankacılığı ya da Ziraat Bankası cep telefonu uygulamasını kullanarak paranızı istediğiniz gibi havale ya da EFT işlemi yapabilirsiniz.

Konuya ilişkin detaylı bilgi sahibi olmak ve Ziraat Bankası vadesiz hesabı e devlet üstünden sisteme nasıl kaydolur öğrenmek için aşağıda bağlantısı bulunmakta olan makalemizi okuyabilirsiniz.

PTT Süt Parası Sorgulama

Emzirme ödeneği sorgulaması yapabilmek için diğer bir yöntem de PTT. Ama PTT süt parası sorgulaması öteki sorgulama yöntemlerine nazaran daha zahmetli. Yukarıda tarif ettiğimiz sorgulama yöntemlerini yapma imkanınız yok ise başvurulabilecek bir seçenek. Emzirme parası Ziraat bankası Şubesi olmadığı yerlerde PTT üstünden yapılıyor. Bu nedenle başvuru yaptıktan sonrasında başvurunuzu takip eden ayın 8’i ile 14’ü arasında PTT şubesine gitmeniz gerekmektedir. Herhangi bir PTT şubesine nüfus cüzdanınızla başvurarak sorgulama işlemi  yapabilir ve paranız yattıysa çekebilirsiniz.

Süt Parası Kaç Ay Alınır?

Emzirme ödeneği konusu ile alakalı olarak en fazla kafa karışıklığına ve yanlış anlamaya neden olan husus kaç ay alınır hususu olsa gerek. Bunun başlıca nedeni Sosyal Güvenlik Kurumu resmi internet sitesinde süt parasının altı aylık bir ödeme olduğu yazması. Birçok vatandaşımız bu ifadeye istinaden süt parası tutarını altı ay süresince yer ay alınacağı gibi yanlış bir kanıya kapılmaktadır. Bu kesinlikle doğru olmamaktadır. Süt parası 6 aylık bir ödemedir ancak tek seferde ve peşin olarak ödenmektedir. Şu demek oluyor ki emzirme ödeneği 1 bebek için yalnızca 1 defa alınabilmektedir.

Süt Parası Ne Zaman Yatar?

Başvuruyu yapanlar en çok süt parası ayın kaçında yatar, süt parası yattı mı sorularının yanıtını merak ediyordur muhtemelen. Yukarıda MOSİP uygulamasının hayata geçirildiğini anlatmıştık. MOSİP uygulamasının tam olarak hayata geçirilmesinin ardından Sosyal Güvenlik Kurumu kişi ödemeleri bu sistem üstünden her ayın 8’i ile 14’ü arasında yapılmaya başlandı. Şu demek oluyor ki emzirme ödeneği müracaatı yaptığınız ayı takip eden ayın 8’i ile 14’ü arasında paranız adınıza yatırılmış olur.

 

Süt Parası Nereye Yatar?

Makalemizi bu bölümüne kadar okuduysanız süt parası nereye yatar sorusunun yanıtını kolay bir şekilde bulmuşsunuzdur. Süt parası ödemesi PTT ya da Ziraat Bankası Şubesine yatmaktadır.

Bebeği olan annelere devlet süt parası, doğum parası şeklinde maddi yardımlarda bulunuyor ve ihtimaller içinde yaşanan maddi zorluklar bir nebze de olsun bu şekilde azaltılabiliyor. Ancak yeni annelerin tek problemi maddi değil normal olarak. Bebek bakımı ve sağlığı, anne sağlığı ve emzirme son derece mühim hususlar.

Süt Parasını Baba Alabilir Mi?

Ödenek hakkında sıkça sorulan sorulardan da bir tanesi bu soru. Yazımızın bu kısmına kadar çeşitli yerlerinde emzirme ödeneğinin Sosyal Güvenlik Kurumu prim ödemesi ile bağlantılığı olduğunu ifade etmiştik. Sosyal Güvenlik Kurumu prim ödemesi baba adına yapılıyorsa, şu demek oluyor ki erkek çalışıyor ve bayan sigortalı çalışan değilse süt parası müracaatı baba tarafınca yapılır. Süt parası bu sebeple baba adına yatırılır. Eğer anne ve babanın her ikisi sigortalı çalışan ise bu sefer müracaatı anne yapmalıdır. Başvuruyu meydana getiren anne olduğundan ödenek de doğal olarak anne adına yatırılır.

Süt Parası Zaman Aşımı

Süt parası almayı unuttum diyenlerin oldukça fazla endişelenmesine gerek yok. Zira süt parası zaman aşımı süresi 5 sene. Doğum yaptığınız dönemde süt parası alma koşullarını taşıyorsanız emzirme ödeneği müracaatı yapmak için geriye dönük 5 sene zamanınız var. Doğumun üstünden çok zaman geçti diyerek müracaat yapmayı ihmal etmeyin, süt parası alma süresi 5 senedir.

Memurlar Süt Parası Alır Mı?

Memurlar süt parası alabilir mi sorusunun yanıtını kamu personelleri oldukça çok merak ediyor olsa gerek. Yazımızın ilk bölümlerinde emzirme ödeneğinin 4/A ve 4/B dahilinde sigortalı olanları kapsadığını belirtmiştir. 4/C (Emekli Sandığı) dahilinde olan kişiler şu demek oluyor ki memurlar Sosyal Güvenlik Kurumundan süt parası alamazlar. Ancak bir takım kamu kurumları personeline kendi bütçesinden karşılanmak suretiyle doğum sonrasında çeşitli yardımlar verebiliyor. Bu nedenle eğer var ise uygulamanın adı emzirme ödeneğinden farklı olabilir. Bu mevzuda her devlet memurunun kendi kurumunda ilgili birime müracaat yaparak bilgi alması gerekmektedir.

Süt Parası Kimlere Verilmez?

4/A ya da 4/B sigorta dahilinde olmayanlara, 4/C dahilinde sigortalı olan kişilere, 4/B dahilinde olup prim borcu olan kişilere süt parası verilmez.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu