Genel

Sürücü Kursu Açmak İçin Gerekenler ve Şartlar

Sürücü kursu açma işlemleri Bakanlığa yapılan yazılı müracaat sonucunda gerçekleşir. Bu tanım her ne kadar basit gibi gözükse de maalesef bu müraacatı yapmak, Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği’ne oldukça iyi bir şekilde hakim olmayı gerektiriyor. Birçok insan sürücü kursu açmak için müracaat etmesine rağmen hayal kırıklığına uğrayarak bu süreçten ayrılabiliyor. Sürücü kursu açmak isteyenlerin süreci rahat atlatabilmek adına tamamlamaları gereken sertifikalar, eğitimler, belgeler, araçlar ve ekstra malzemeler bulunmaktadır.

Sürücü Kursu Açmak İçin Gereken Eğitimler

surucu kursu acmak icin gerekli belgeler

Sürücü kursu açabilmek için alınması gereken eğitimler ve eğitim verecek olan insanların sahip olması gereken bazı belgeler mevcuttur. Bu belgeler aşağıdaki gibidir:

 • İlk Yardım dersi için: İlk Yardım Yönetmeliği doğrultusunda İlk Yardım Eğitmeni Sertifikası alınmış olması gerekir.
 • Trafik ve Çevre dersi için: En az üç yıllık sürücü belgesi almış olmak koşulu ile üniversitelerin trafik ve çevre dersi ile ilgili bölümlerinden mezun olmuş olmak. Buna ek olarak Bakanlık ya da Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından verilen Trafik ve Çevre Öğreticiliği Belgesi almış olmak.
 • Araç Tekniği dersi için: Üniversitelerin otomotiv bölümlerinden lisans ya da önlisans ile mezun olmuş olmak. Ek olarak Bakanlık ya da Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından verilen Araç Tekniği Öğreticiliği Belgesi’ne ya da Direksiyon Eğitimi Öğreticiliği Belgesi’ne sahip olmak.
 • Direksiyon Eğitimi dersi için: Üniversitelerin direksiyon eğitimi ile ilgili bölümlerinden ön lisans ya da lisans ile mezun olmak. Kişinin öğreticiliğini yapacağı direksiyon sınıfından sürücü belgesine sahip olması gerekir. Bunlara ek olarak eğitmenlik yapacak kişinin Bakanlık ya da Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından verilen Direksiyon Eğitimi Öğreticiliği Belgesi’ni almış olması gerekir.

Sürücü Kursu Açma Kotası

Sürücü kursu açabilmek için belirlenen kota Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her yıl Mart ayında yapılan açıklama ile ilçe nüfus sayıları üzerinden belirlenir. Bu açıklamada hangi ilçede kaç tane Özel Sürücü Kursu açılabileceğine dair izin belirtilir. Sürücü kursu açmak isteyenlerin öncelikle bulundukları ilçedeki sürücü kursu kotasını kontrol etmeleri gerekir. Eğer sürücü kursu açmak için gereken kotada yer bulunuyorsa kişilerin Bakanlık tarafından yayınlanan tarihler arasında başvuru yaparak sürücü kursu açma beyanı yapmaları gerekmektedir.

Başvurular tamamlanıp sonuçlandıktan sonra Milli Eğitim Bakanlığı resmi sitesinde kimlerin sürücü kursu açmaya hak kazandığı açıklanır.

Sürücü Kursu Açmak İçin Gereken Belgeler

surucu kursu acmak icin gerekenler

Sürücü kursu açmak için tamamlanması gereken belgeler üç kısma ayrılır. Bunlar kişiden istenen belgeler, kursun açılacağı binaya dair belgeler ve valilikten alınması gereken belgelerdir. Belgelerin detaylı şekli aşağıdaki gibidir:

 • Kişiden istenen belgeler:
  Dilekçe formu,
  TC kimlik numarası,
  Altı ay ya da daha fazla hapis cezası ile mahkum edilmemiş olduğuna dair yazılı adli sicil belgesi,
 • Kursun açılacağı binaya dair belgeler:
  Binanın mülkiyet durum beyanı,
  Kat malikleri kurulu muvafakat belgesi,
  Bina iş yeriyse belediye imar müdürlüğünden alınan iş yeri belgesi
 • Valilikten alınması gereken belgeler:
  Binaya dair üç tane roleve planı olan bayındırlık müdürlüğü teknik raporu
  İki İlköğretim müfettişi tarafından düzenlenmiş rapor,
  Sağlık ve sosyal yardım müdürlüğü raporu
  İtfaiye müdürlüğü raporu

Sürücü Kursu İçin Gereken Araç Sayısı Nedir?

Sürücü kursu açmak isteyenlerin sahip olması gereken araç sayısı minimum dört araçtır ve bu araçların sürücü kursu sahibi adına kayıtlı olması beklenmektedir. Buna ek olarak acil çıkış kapısı, simülasyon cihazı gibi malzemeler sürücü kursu açabilmek için istenen bazı temel unsurlardır. Kurs içinde kullanılacak olan eğitim ve sınav araçlarının sürücü kursu sahibi adına kayıtlı olması oldukça önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu