İş Fikirleri

Sürü Yöneticisi Desteği Nasıl Alınır? Sertifikalı Çoban 2021

Sürü yöneticisi desteği ismi altında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafınca verilmiş olan bir destek bulunmaktadır. Sertifikaya sahip olan çobanların, çoban desteği alım koşullarını taşımaları durumunda kendilerine ödeme yapılacaktır. Her sene belirlenmiş olan tarihlerde müracaatlar alınmakta ve ödemeler bir sonraki yılda peşin olarak üreticilerimizin hesaplarına aktarılmaktadır. Sürü yöneticisi istihdam desteği için 2021 senesi ödeme tarihleri de belirlendi. Bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Sürü Yöneticisi İstihdamı Desteği Nedir?

Devlet tarafınca küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık sektöründe hizmet veren sürü yöneticilerin destekleme ödemesi yapılıyor. Hayvan çiftliği sahibi, hayvanların bakılması için sertifikalı çoban görevlendirdiğinde, bu görevli için Devletten destekleme ödemesi alınabilmektedir. Sürü yöneticisi desteğinin koşulları, müracaat şartları, kaç para ödendiği yazımızdadır.

Çoban istihdam desteği adı verilmiş olan bu destekleme hayvan sahiplerinin sürü yöneticisi istihdam etmeleri karşılığında Devlet tarafınca yapılmış olan hibe ödemelerdir. Ödenen para tutarı ve koşulları Tarım ve Orman Bakanlığınca belirlenmektedir.

Şartları Nedir?

Çoban istihdam desteklemesi 250 ve üzerinde anaç küçükbaş koyun ve keçi hayvanı olan kişilere verilir. Desteğe ilişkin koşullar şunlardır;

 1. Çobanın hayvan çiftliğinde çalışıyor olması şarttır.
 2. Desteklemeden yararlanmak istemiş olan çiftçimizin müracaat süresi içerisinde TÜRKVET’te yapılmış olan kontrollerde en düşük 250 adet anaç küçükbaş hayvanının bulunması gerekiyor.

(Anaç Nedir? Birkaç defa yavru vermiş veya yavru verecek duruma gelmiş olan hayvan anlamını taşır.)

 1. Çobana ait o sene içerisinde geçerli olan Sosyal Güvenlik Kurumu primleri, Sosyal Güvenlik Kurumu tescili olan çiftlik üzerinden kesintisiz olarak en düşük 5 ay süre ile işletme sahibi ya da çoban tarafınca yatırılmış olması gerekir.
 2. Çobanların, sürü yetiştiriciliği eğitimi almış ve sertifikalarının olması gerekiyor.

Kimlere Verilmez?

 1. Sosyal Güvenlik Kurumu Prim ödemelerini isteğe bağlı olarak yapanlar,
 2. Sosyal Güvenlik Kurumu primlerini 30 gün üzerinden tam zamanlı olarak yatırmayanlar,
 3. İşletmede istihdam edilen ama fiilen çobanlık yapmayanlar,
 4. Muhtarlar,
 5. Devlet memurları, Emekliler
 6. 18 yaşından ufaklar çoban olarak destekleme kapsamında değerlendirilemez.

Çoban Destekleme Müracaatı ve Lazım Belgeler

Müracaatlar belge bazında çiftliğin kayıtlı olduğu İl ya da İlçe Müdürlüğüne yapılmaktadır. Müracaatlar sene nihayet sona erecektir. Müracaat için lazım belgeler şunlardır;

 1. Hayvan sahibinin müracaat dilekçesi,
 2. Hayvan sahibinin kimlik fotokopisi,
 3. TÜRKVET sisteminden çıkartılan, en düşük 250 küçükbaş hayvan bulunduğunu gösteren küpe listesi,
 4. Çoban aynı sürede işletme sahibi, çiftliğin sahibinin 1. dereceden yakını ya da eşi ise, sertifikasını il/ilçe müdürlüğünden onaylanmış fotokopisi, taahhütname ve çobana ilişkin nüfus cüzdanı fotokopisi,
 5. İstihdam edilen çobana ilişkin sertifika belgesinin ve sözleşmenin İl ya da İlçe Müdürlüklerinden onaylı örneği ve nüfus cüzdanı fotokopisi,
 6. Müracaat yapılacak sene içerisinde geçerli olan sigorta primlerinin kesintisiz olarak en düşük 5 ay süreyle yatırıldığına dair Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüklerinden alınmış olan onaylı Sigortalılık Hizmet Döküm Belgesi,
 7.  Sosyal Güvenlik Kurumu primleri 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu dahilinde, istihdam edilen çoban için çalıştığı işletme üzerinden 4/a maddesi dahilinde, işletme veya işletme sahibinin birinci dereceden yakini olan çoban için ise Sosyal Güvenlik Kurumu tarafınca tescili yapılmış işletme üstünden 4/b maddesi dahilinde yatırılır.
 8. Belge bazında müracaat esnasında Sürü Yöneticisi Sertifikası ve/ya da primlerin yatırıldığına dair onaylı Sigortalılık Hizmet Döküm Belgesinin tamamlanmamış olması halinde da müracaat kabul edilecektir.  Tamamlanmamış olan belgeler müracaat meydana getiren işletme sahibi tarafınca tamamlanarak il/ilçe müdürlüklerine ibraz edilecektir.
 9. Birden fazla işletmesi olup, desteklemeden faydalanmak istemiş olan yetiştiriciler, her bir işletmesi için ayrı ayrı müracaat koşullarını taşımalıdırlar.
 10. Müracaatta istenen ve HAYGEM tarafınca belirlenmiş olan formatta ki belgeler Hayvancılık İstatistik Bilgi Sistemindeyer alan Çoban istihdam Desteği Modülünde yayımlanır.

Çoban Sertifikası Nasıl Alınır?

Çoban eğitimi Halk Eğitim Merkezleri tarafınca açılan kurslarda verilmektedir. Bu kurslara katılmış olan ve başarı ile bitirmiş olan adaylar sürü yöneticisi sertifikasına sahip olurlar. Müracaatlar Halk Eğitim Merkezlerine yapılmaktadır.

Kimler Çoban Sertifikası Alabilir?

 • Halen sürü yönetimi elemanlığı yapmakta olan ya da sürü yönetim çalışmalarını gerçekleştirebilecek eleman olmaya adaylar Sosyal güvence dahilinde alınma niteliklerine sahip olanlar
 • Emekli olmayanlar,
 • Sigortası olmayanlar,
 • Okuma ve yazma bilen ya da en düşük ilköğretim mezunu olan bedenen sıhhatli ve eğitim mevzularına ilgi ve ihtiyaç duyan kimseler.
 • Küçükbaş hayvan yetiştiricileri de kursa katılabilir.

 

Hangi mevzularda eğitim veriliyor?

 • Merada Hayvan Bakımı
 • Sürü Yöneticiliğinde Güvenlik
 • Barınak Ortamı
 • Küçükbaş Hayvan kayıt Bakım ve Islahı
 • Ufak Hayvanlarda Zapturapt
 • Küçükbaş Hayvan Besleme
 • Beslenme Hastalıkları

Kurs zamanı, süreleri ve saatleri Halk Eğitim Müdürlüklerince kurs programında belirtilmektedir. Haftalık işlenen ders saatine bakılarak gün belirlenmektedir. Tebliğde yer edinen ifadeye bakılarak kurslar en düşük 104 saatten oluşmaktadır.

Çoban Desteği Müracaatları Nereye Yapılır?

Sürü yöneticileri devlet tarafınca verilmiş olan destekten yararlanabilmeleri için geçerli olan sene içerisinde ilgili müracaat birimlerine başvurmak gerekmektedir.Bu destek her sene belirlenmiş olan tutarlarda verilmektedir. Müracaatlar bizzat yapılabileceği gibi, çobanın çalıştığı işletmenin sahibi tarafınca da yapılabilecektir.

Linke tıklayarak müracaat formunu bilgisayarınıza indiriniz. Formun ekler bölümünde yer edinen belgeleri de müracaat formuna ekleyiniz.

Doldurulan müracaat dilekçesinin şahsen Tarım İl veya İlçe Müdürlükleri’ ne teslim edilmesi gerekmektedir. Yukarıdaki lazım belgeler bölümünde yer edinen belgeleri da müracaat formuna ilave ederek ibraz ediniz.

Çoban Ücreti Ne Kadardır?

Çoban ücreti adı ile verilmiş olan istihdam desteği hayvancılık destekleri dahilinde değerlendirilmemelidir. Yukarıdaki koşulları taşıyan, sertifikalı, verilmiş olan sürede müracaat yapan ve evraklarını eksiksiz olarak teslim eden sürü yöneticilerine verilecek destek geri ödemesiz şu demek oluyor ki hibedir. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafınca belirlenmiş olan çoban istihdam destek parası miktarı ise 5 bin Türk lirası‘ dir. Bu miktar 12 aylık zaman zarfı için verilecektir. Müracaat yapanların Hayvancılık Bilgi Sistemi kayıtları teyit edilir. Koşullar uygunsa destekleme ödemesi almaya hak kazanılır.

2021 Çoban Destekleri Ödeniyor

Devlet tarafınca işletmelerin istihdam edecekleri sürü yöneticilerinin masraflarının karşılanması amacıyla halk arasında çoban ücreti olarak duyulmuş ödemenin ücreti 5 bin Türk lirası‘dir. Başvurularını icra eden ve lüzumlu koşulları taşıyarak destekleme ödemesi almaya hak kazanan yetiştiricilerimiz için ödeme tarihleri belirlenmiştir. Bu sene 7 bin 23 tane işletme çoban desteğinden faydalanacaktır. Bu da 7.023*5.000 = 35 milyon 115 bin Türk lirası ödeme yapılacağı manasına gelmektedir. Ödemeler Ziraat Bankası vasıtasıyla ile işletme sahiplerinin hesaplarına yatırılacaktır. Ödemeler tek seferde ve peşin olarak hesaplara yatırılmaktadır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu