Sağlık

Sürekli Baş Ağrısı Neyin Belirtisidir? Hangi Hastalığa İşaret Eder?

Sürekli baş ağrısı yaşamak birçok hastalığın belirtisi olabilir. Baş ağrısı toplumda en sık görülen rahatsızlıktır. Birçok kişi zaman zaman baş ağrısı çektiğinden şikayetçidir. Bazen buna belirli hastalıklar neden olurken bazen de gündelik hayattaki kaygı ve stres sebep olur. Sürekli yaşanan baş ağrısı ise başka hastalıkları işaret ediyor olabilir ve mutlaka ciddiye alınmalıdır. Sürekli baş ağrısı yaşayan hastaların mutlaka doktor muayenesi olmaları tavsiye edilir.

Baş Ağrısı Neden Yaşanır?

Baş ağrısı şikayeti çok farklı sebeplerle yaşanabilir. Günlük hayatta en sık rastlanan şikayet baş ağrısıdır. Kişilerin gündelik sıkıntı stres durumları bile geçici baş ağrısına sebep olabilir. Hava durumunun şiddetli esen rüzgarın bile baş ağrısına sebep olduğu görülür. Bunun dışında belirli hastalıkların belirtisi olarak da baş ağrısı yaşanabilir. Migren bu hastalıklara en iyi örnektir.

Baş ağrısı genellikle ciddi bir hastalığın şikayeti olmaz. Baş ağrısı çeken kişilerin tedirgin olmasına herhangi bir neden yoktur. Özellikle nadiren yaşanan geçici baş ağrıları oldukça normaldir. Fakat sıklıkla yaşanan ve şiddetli olan baş ağrıları tehlikeli olabilir. Sürekli baş ağrısı şikayeti olanların mutlaka doktor muayenesinden geçmesi tavsiye edilir.

Sürekli Baş Ağrısı Neyin Belirtisidir?

surekli bas agrisi neyin belirtisidir

Sürekli baş ağrısı bazı hastalıkların belirtisi olabilir. Belirli sıklıklarla ya da sürekli baş ağrısı yaşamak bazı hastalıkların belirtisi olabilir. Nadiren yaşanan baş ağrıları genelde ciddi bir hastalığın belirtisi olarak görülmez. Baş ağrısı en sık rastlanan rahatsızlıklardan birisidir. Günlük stres ve kaygıya bağlı, moral bozukluklarına bağlı, hava durumuna ve gürültüye bağlı olarak baş ağrısı yaşanması olağandır.

Sürekli yaşanan ve kronik hale gelen baş ağrıları ise bazı hastalıkların habercisi olabilir. Bunların en başında migren gelir. Migren baş ağrısı atakları görülen ve baş ağrısının en yoğun yaşandığı hastalıkların başındadır. Sürekli baş ağrısı yaşayan kişilerin migren olma ihtimalleri oldukça yüksektir.

Aynı zamanda şeker ve tansiyon hastaları da baş ağrısını sık yaşayabilirler. Şeker ve tansiyon değerleri sürekli değişim gösteren yüksek veya düşük değerlere sahip kişilerde baş ağrısı çekebilirler. Şeker ve tansiyon değeri yükseklikleri ve düşüklükleri aynı zamanda değerlerin ani değişimleri baş ağrılarına neden olabilir. Değerleri sürekli değişen hastalar bu dengesizlikle baş ağrısı yaşayabilirler.

Sürekli baş ağrısının tümör belirtisi olduğu durumlar da mevcuttur. Bu çok ciddi bir rahatsızlıktır ve sürekli şiddetli baş ağrısı yaşayanların mutlaka nöroloji bölümünde kontrol olmaları gerekir. Baş ağrısı çok yaygın rastlanan bir rahatsızlık olsa da tümör ciddi hastalıkların belirtisi olduğu durumlar da vardır.

Migren Nedir?

Migren baş ağrısı şikayetine sebep olan bir hastalıktır. Hastalığın belirtisi ve şikayeti baş ağrısıdır. Migren hastaları sürekli baş ağrısı yaşamaktan oldukça şikayetçidir. bu sebeple sürekli yaşanan baş ağrılarının sıklıkla sebebi migrendir. Migren hastalığı belirtileri aşağıdaki gibidir:

  • Baş ağrısı genellikle başın tek tarafından gelir.
  • Ağrı zonklayıcı özellik gösterir.
  • Baş ağrısı orta düzeyde veya şiddetlidir.
  • Bulantı ve kusmaya neden olur.
  • Baş ağrıları krizler yani ataklar şeklinde gelir.
  • Baş ağrıları başlangıçta görme zorluğuna sebep olur.
  • Baş ağrısı şikayeti 4 ile 72 saat arasında sürebilir. Bu uzun süre aralığı da sürekli baş ağrısı yaşanması durumuna yol açar.
  • Başın hareket ettirilmesi ve fiziksel hareketler ile baş ağrısı artar.
  • Hastalar ışıktan ve sesten rahatsız olurlar.

Bu belirtileri yaşayan hastaların mutlaka doktor muayenesi olması tavsiye edilir. Bunlar sürekli baş ağrılarının en yaygın sebebi olan migrenin belirtileridir.

Sürekli Baş Ağrısı Geçer Mi?

surekli bas agrisi gecer mi

Sürekli baş ağrısı geçici olabilir fakat mutlaka doktor kontrolünden geçilmesi gereklidir. Sürekli yaşanan baş ağrılarının kendiliğinden geçmesi düşük bir ihtimaldir. Sürekli baş ağrısı şikayeti genellikle bir hastalığın belirtisidir. Bu sebeple ciddiye alınması ve mutlaka önlem alınması gerekir. Sürekli baş ağrısı şikayeti yaşam kalitesini de oldukça düşüren bir durumdur. Bu sebeple kontrole alınması gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu