Genel

Su Faturası Ödeme Yöntemleri Nelerdir?

Su faturası ödeme işlemi şu şekillerde yapılabilmektedir:

  • Bankaların e- bankacılık hizmetleri
  • Fatura vezneleri
  • Su alınan belediyeye ait web sayfası
  • Bağlı bulunan belediyeye ait su idaresi binası

Bu merkezlerden su faturası ödemesi yapılabilmektedir. Faturanın ödenmesi sırasında yanınızda faturanın bulunması, eğer fatura yoksa abone numarasının bilinmesi gerekmektedir. Ödeme sırasında alınacak komisyon, ödeme yaptığınız yere göre değişiklik göstermektedir.

Fatura Veznelerinden Su Faturası Ödemesi

veznelerden su faturasi odeme

Su faturasını ödemek için veznelerin kullanılması durumunda, herhangi bir komisyon ödemenize gerek kalmayacaktır. Direkt olarak faturanız ile birlikte veznelere başvurarak ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ödemeleriniz sırasında kredi kartı da kullanabilirsiniz. Yapacağınız ödeme işleminden sonra size, faturanızın ödendiğine dair bir dekont verilecektir. Sonraki günlerde meydana gelebilecek bir sorunda bu dekont ile yapacağınız resmi başvurular kabul edilir.

Eğer veznelerden yapacağınız ödemelerde yanınızda su faturanız bulunmuyorsa, abonelik numaranızı ve açık adresinizi bilmeniz gerekmektedir. Adresiniz ile abonelik numaranızın uyuşması, kimlik kontrolünüzde de abonelik bilgileri görülmesi gerekmektedir. Ödeme işlemleriniz sonrasında verilecek dekontta KDV, kullanım ücreti gibi fatura detayları görülebilmektedir.

Bankacılık Hizmetlerinden Su Faturası Ödenmesi

Su faturasının ödenmesi için e- bankacılık hizmetlerini kullanmak, birlikte çalışılan banka mümkündür. Hangi bankada kredi kartınız, hesabınız veya diğer işlemlere dair bilgileriniz varsa, o banka ile ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak kredi kartından yapılacak ödeme işlemlerinde fark alınmaktadır.

Mobil bankacılık hizmetleri ile fatura ödeme için öncelikle e- bankacılık hizmetlerine girilmesi gerekmektedir. Tüm bankaların kullandığı internet bankacılığı hizmetleri üzerinden kullanıcı bilgileri girilmelidir. Ardından ana menüler içinden ödeme işlemleri butonuna tıklanmalıdır. Burada belediye ödemeleri ya da resmi ödemeler şeklinde görülecek bir seçenekte fatura ödemeleri bulunmaktadır. Sonrasında faturalar içerisinden su faturası seçilmelidir. İnternet üzerinden yapılacak fatura ödemeleri sırasında kişilerin abonelik numaralarını tuşlamaları gerekmektedir. Ardından ekranda fatura tutarı görülebilecektir. Alt kısımda bulunan Öde butonuna tıklanarak ödeme işlemleri gerçekleştirilebilir.

Faturayı bankacılık hizmetleri ile ödemek için otomatik ödeme talimatı da verilebilmektedir. Bu talimatın verilmesinin ardından her ay fatura tutarı kredi kartınızdan tahsil edilir. Otomatik ödeme talimatı, bankacılık hizmetleri ile internet üzerinden de verilebilmektedir. Bu hizmetten yararlanarak faiz gelmeden, suyunuz kesilmeden fatura ödeme işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Belediye Web Sayfasından Fatura Ödeme

belediyelerden su faturasi odeme

Belediyelerin internet sayfasından su faturası ödemek  için, bağlı bulunulan belediyeye ait internet sayfasına girilmesi gerekmektedir. İnternet sayfası üzerinde bulunan seçenekler içerisinde fatura ödeme seçeneği bulunmaktadır. Bu şekilde yapılacak ödeme işlemleri için, bağlı olunan belediyenin su faturası sistemini kullanması gerekmektedir. bazı belediyeler su kartı uygulamasını tercih etmiştir. Bu nedenle su bedeli, aylık kullanım için peşinen karta yatırılır. Bu tür kullanımlarda fatura uygulaması bulunmadığından, fatura ödemesi de gerçekleşmez.

Belediyelerin web sayfalarından yapılacak ödemeler sırasında kullanıcıların T.C. kimlik numaraları, açık adresleri, abonelik numaraları gibi bilgiler verilmelidir. Ancak bu şekilde yapılacak ödemelerde otomatik ödeme talimatı verilemez. Bir kredi kartının bilgilerinin kaydedilmesi ile fatura taksitlendirme işlemi yapılabilir.

Su İdaresi Binasından Su Faturası Ödeme

Su idaresi binalarının kullanımı ile su faturasını ödemek için herhangi bir ek ücret ödemenize gerek kalmamaktadır. Su idarelerinin vezne bölümlerinden su faturası tahsilatı yapılabilmektedir. İnternetten de yapabileceğiniz bu işlemi idarelerden yapmak, suyunuzun uzun süredir kesik olması durumunda daha hızlı açılmasını sağlamaktadır. Kesik suyun açılması ya da arıza nedenli itirazlar burada değerlendirilir. Su idaresinden yapılacak ödemelerde de abonelik numarası ve adres verilmelidir. Ödeme sonrası verilecek dekont saklanmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu