Genel

Su Faturası İtiraz Nasıl Yapılır?

Su faturası itiraz etmek için illerde bulunan su işletmeleri genel müdürlüğüne müracaat etmek gereklidir. Su faturaları hakkında yapılacak olan itirazlar dilekçe ile gerçekleşmektedir. Fatura sahibi il veya ilçesinin bağlı bulunduğu genel müdürlüğe dilekçe vererek işlemleri başlatabilir. Dilekçe müdürlük tarafından verilmektedir. Fatura sahibi dilekçeyi yazıp müdürlüğe verdikten sonra en kısa sürede işlemleri başlatılır ve itirazı hakkında çalışmalar yapılır.

Su Faturası İtiraz Etmeden Önce Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

su faturasi itiraz dikkat edilmesi gerekenler

Su faturasına itiraz etmeden önce bilinmesi gereken bir takım hususlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Su abonesi, faturasının yüksek olmasından dolayı itirazda bulunacaksa bu durumda itiraz dilekçisini doldurmadan önce sayaçlarının üzerinde bulunan göstergeyi okumalıdır.
 • Su abonesi, fazla gelen fatura hakkında itiraz talebinde bulunacaksa faturasında hata yapılıp yapılmadığını kontrol etmelidir.
 • Su abonesi, itiraz yapmadan önce kaçak su kullanımı olup olmadığını kontrol ederek faturasına yansıyan kullanımı incelemelidir.
 • Su abonesi, faturasında herhangi bir kaçak veya okuma hatası bulamıyorsa su sayacının doğru bir şekilde çalıştığını kontrol etmelidir.

Su Faturası İtiraz Başvurusu

Su faturası itiraz başvurusunda bulunacak olan su abonesi kimlik kartı ile bağlı bulunduğu müdürlüğün Sayaç Sökme Takma birimine başvuru yapmalıdır. Başvuru sırasında gerekli dilekçe örneği ilgili memur tarafından öğrenilebilir. Başvuru yalnızca abonenin kendisi tarafından oluşturulmalıdır. Abonenin engel durumu varsa kendisine tayin edilen vasisi tarafından işlemler gerçekleştirilebilir. İtiraz yaparken su aboneleri uzun süredir sayaçlarını kullanmadıysa bu durumu ilgili memura bildirerek dilekçelerinde belirtmelidir. Ayrıca itiraz yapılmadan önce mutlaka sayaç okunmalı ve bilgisi dilekçede verilmelidir.

Online İtiraz Başvurusu Yapılabilir Mi?

Başvuru yapmak için Online hizmet kanallarının kullanımı gerçekleştirilebilir. Online hizmetlerden aboneler itiraz başvurularını yerine getirse de, müdürlüğün gerekli gördüğü durumlarda ilgili birime giderek bizzat başvuru yapmak gerekebilir. Bölgelere göre değişebilecek bir durum olan Online başvuru sürecinde istenen bilgiler eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Bilgiler internet üzerinden doğru bir şekilde girildikten sonra başvuru metni yazılmalıdır. Metin yazıldıktan sonra başvuru ilgili müdürlüğe iletilmelidir. Su faturaları hakkında itiraz başvurusunu online yapacak kişiler iletişim numaralarını daha önceden sisteme tanımlatmalıdır. Kişiler iletişim bilgilerini eksiksiz girerek geri dönüş sağlanmasında sorun yaşamamaktadır. Aboneler online başvuruları internet üzerinden gerçekleştireceği için başvuru sırasında olası internet veya elektrik kesintilerinde başvurularının iletildiğini teyit etmelidir. Su abonesi yaptığı başvuru hakkında müşteri hizmetlerini arayarak bilgi sahibi olabilir. Her ilin müdürlüğü farklı olduğundan fatura üzerinde yazan iletişim bilgileri esas alınabilir.

Online İtiraz Başvuru Yaparken İstenen Bilgiler Nelerdir?

online itiraz basvurusu

Online itiraz başvurusu yaparken abonelerden istenen bilgiler doğru ve eksiksiz bir şekilde girilmelidir. Aksi takdirde başvuru süreci başlatılmaz ve başvuru işleme alınmaz. Su abonelerinin kendilerinin doldurması gereken form ilgili müdürlüğün internet sitesinden incelenebilir. Her ilin müdürlüğü farklı olacağından su aboneleri faturalarında yazan müdürlüğün internet sitesinden Online işlemlerin yapılıp yapılmadığına bakabilir. Bu sayede Online işlemler internet üzerinden gerçekleştirilebilir. Su aboneleri Online işlemler sırasında şu bilgileri doğru olarak yazmalıdır:

 • Abonenin T.C. kimlik numarası,
 • Abonenin Adı,
 • Abonenin Soyadı,
 • Aboneye ait güncel cep telefonu numarası,
 • Güncel e-posta adresi,
 • Başvuru metni,
 • Sayacın en son çekilen fotoğrafının okunaklı bir şekilde gösterilmesi,
 • Abonenin bağlı bulunduğu ilçe bilgisi,
 • Abonenin güncel olay yeri adresi,
 • Abonenin abone numarası bilgileri eksiksiz bir şekilde girilmelidir.

Aboneler güncel bilgilerin girildiğinden emin olarak başvuru metninde açıklamak istediği itirazı kısa ve öz bir dil ile oluşturmalıdır. Su faturasına itiraz etmeden önce sayacın son halinin okunaklı bir şekilde fotoğrafı çekilip Online başvuru ekranına yüklenmesi gereklidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu