Genel

Su Faturası Hesaplama Nasıl Yapılır?

Su faturası hesaplama işlemi müdürlükler tarafından her ay otomatik olarak hesaplanmaktadır. Su faturası hesaplama işlemlerinin doğruluğu hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişiler, faturanın hangi etmenlere göre hesaplandığını bilmek istemektedir. Bu sebeple hesaplama sırasında su abonesinin aylık tükettiği suyun metreküp cinsinden miktarı, ikamet edilen şehir ve ev tipi parametreleri hesaba katılmaktadır. Bu hesaplamalar ilk endeks ve son endeks üzerinden yapılmaktadır. Su saatinin üzerinde bulunan endeksler okunarak fatura bedeli belirlenir ve faturaya vergi vb. eklemeler yapılarak son hali oluşturulmaktadır.

Su Faturası Hesaplamasında Hangi Parametreler Kullanılır?

su faturasi hesaplama parametreleri nelerdir

Su faturası hesaplama işlemlerinde kullanılacak kalemler şu şekilde sıralanabilir:

  • Abonenin su birim fiyatı,
  • Bakım bedeli masrafı,
  • Çevre Tüketim Vergisi,
  • KDV oranı (%8) parametreleri kullanılmaktadır.

Su birim fiyatı hesaplaması her ile göre değişkenlik göstermektedir. Bu sebeple yaşanılan şehir su birim fiyatının hesaplanmasında önemli bir faktördür. Abonenin su birim fiyatı, aylık kullanılan su miktarının metreküp oranı ile çarpılarak elde edilmektedir. Bu fiyatlar her belediyenin web sitesinde bulunmaktadır. Bakım bedeli yine belediyeye göre farklılık gösterebilir. ÇTV değeri ise metreküp başına belirlenen oranla çarpılarak elde edilmektedir. Her yıl büyükşehirlerde yenilenen ÇTV değeri ayrıca hesaplanmaktadır. KDV oranı ise su kullanımlarında sabit %8 olarak belirlenmektedir. Tüm hesaplamalar yapılarak faturanın son hali ortaya çıkmaktadır.

》》  Sıkışan Fermuar Nasıl Açılır?

Örnek Su Faturası Hesaplaması

Su faturası hesaplama örneği su abonelerinin hangi işlemlerin nasıl hesaplandığını bilmek istemesi üzerine geliştirilmiştir. Kullanıcılar hangi parametreye ne kadar ücret ödeyeceğini bilmek istemektedir. Örnek su faturası hesaplaması hakkında detaylı inceleme şu şekilde açıklanabilir:

  • Her ilin aylık su tüketimi birim fiyatı belirlenir.
  • Belirlenen aylık il su tüketimi fiyatı 10 m3 olduğu düşünülürse birim fiyatı hesaplandığında 4.58 TL bir ücret ortaya çıkmaktadır.
  • Bakım bedeli için abonelerden belediye tarafından her ay değişen oranlarda ücret kesilmektedir. Bu ücret 1 m3 su miktarına oranla değişmektedir. Bu oran 4,58 TL olarak esas alınabilir.
  • Su bedeli ve bakım bedeline ek olarak %8 KDV oranı eklendiğinde 50,38 x 0,08 = 4.03 TL gibi bir rakama ulaşılmaktadır.
  • Çevre Tüketim Vergisi ise yine büyükşehirlerde her yıl farklı oranlarda belirlenmekle birlikte 2,8 TL olduğu düşünülebilir.
  • Tüm hesaplamaların ardından faturada ödenecek tutar; 45,8+4,58+4,03TL+2,8=57 TL olacaktır.
》》  Borsada Keriz Silkeleme Nedir, Nasıl Anlaşılır?

Su Faturasının Tüketim Bedelleri Hakkında Detaylı İnceleme Yapılabilir Mi?

su faturasi tuketim bedelleri hesaplama

Su faturası hakkında ayrıntılı inceleme yapmak isteyen aboneler, işlemlerini son fatura üzerinden gerçekleştirebilir. Son faturaları ile bağlı bulundukları müşteri hizmetlerini arayarak bilgi sahibi olunabilir. Ayrıca su abonesi dilerse e-devlet üzerinden tüm kullanımları hakkında detaylı tüketim bedellerini inceleyebilir. İnceleme yapmak isteyen su aboneleri e-devlet üzerinden kimlik doğrulama işlemlerini gerçekleştirerek sorgulamalarını gerçekleştirebilir. Su aboneleri dilerse tüm işlemlerini bağlı bulunduğu su müdürlüğünün Online işlemler menüsü üzerinden gerçekleştirebilir. Online işlemler üzerinden fatura bedelleri hakkında incelemeler yapılabilir, kullanımlar geçmişe dönük incelenebilir ve kredi/banka kartı ile fatura ödemesi yapılabilir.

Su Faturası Hesaplanmasında Kullanılan Parametreler Her Abone İçin Aynı Mıdır?

Su faturasının hesaplamasında kullanılan parametreler her kullanıcı tipi için farklılaşmaktadır. Kullanım tipinin konut veya iş yeri oluşu birim fiyatları değiştirebilir. Ayrıca resmi daireler, sanayi siteleri veya hastanelerde su faturası hesaplama işlemleri farklı parametreler ile yapılmaktadır. Büyük şehirlerde her ay ve her yıl yenilenen oranlar kullanılmaktadır. Bakım ücretleri belediyelerin kontrolünde değişmektedir. Bazı belediyeler aylık belirledikleri su miktarının metreküp oranının aşılması ile birim fiyatlarda artış yansıtabilir. Bu durumda o ay kullanılan su miktarının birim fiyatında değişiklik gözlemlenebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu