Genel

Sovtaj Bedeli Ne Demek?

Sovtaj bedeli, perte çıkmış aracın sigorta ödemesi yapıldıktan sonra aracın sigorta şirketine geçmesi ve satışı ile elde ettiği miktar için kullanılan bir tanımdır. Sovtaj bedeli sigorta şirketi tarafından söz konusu aracın satışı ile alınabileceği gibi sigortalıya ödenen tazminattan da düşülebilir. Sovtaj uygulamasında söz konusu satış, perte çıkmış aracın hasar almayan kısımlarının satılması ile ortaya çıkar. Sovtaj kelime anlamı olarak zarar görmüş olan malın mal sahibinin onayı ile satışının yapılmasıdır. Ancak bu satış mal sahibi tarafından değil, sigorta şirketi tarafından yapılmaktadır. Sigortalı ve sigorta şirketinin bu konuda anlaşmalı olması gerekmektedir.

Sovtaj Bedelleri Hangi Şartlarda Oluşmaktadır?

sovtaj bedelleri hangi sartlarda olusur

Sovtaj bedeli trafikte hasar alan her araç için ve her kaza durumunda söz konusu olamaz. Sigortacılık sektöründe sovtaj bedelinin söz konusu olması için belli şartların oluşması gerekmektedir. Sovtaj bedeli aşağıda verilen şartlarda söz konusu olabilmektedir.

  • Sovtaj bedeli için söz konusu aracın perte çıkmış, ağır hasar olmuş olması gerekmektedir.
  • Sovtaj bedeli sadece sigorta şirketi tarafından uygulanabilen bir işlemdir.
  • Sigorta şirketinin sovtaj bedelinden faydalanabilmesi için sigortalıya gerekli tazminatın ödenemesi gerekir. Aracın rayiç bedelini karşılayan miktar ödendiğinde aracın kullanım hakları sigorta şirketine geç Bu durumda sovtaj bedelleri için işlem başlatılabilir.
  • Sovtaj bedelleri perte çıkmış aracın hasar görmeyen kısımları için ya da tamamının satışı ile alınabilmektedir.

Sovtaj Uygulamasının Avantajları Nelerdir?

Sovtaj bedelinin uygulaması sigorta şirketleri tarafından yapılan ve sigorta şirketlerinin söz konusu zararını en aza indiren bir uygulama olmasının yanında ülke ekonomisine de katkı sağlamaktadır. Sovtaj uygulamasının avantajları şu şekilde sıralanabilmektedir.

  • Sovtaj uygulaması ile, sigortalıya tazminat ödeyen sigorta şirketinin söz konusu zararı en aza indirilir.
  • Sovtaj uygulamasıyla pert hale gelen araç kısmen piyasada kullanılabiliyor.
  • Perte çıkmış araçların belli kısımlarının ekonomik olarak dolaşımının devam etmesi ülke ekonomisi için de avantaj oluşturmaktadır.
  • Sigorta şirketlerinin almış olduğu riskler kısmen koruma altına alınıyor

Sovtaj Bedelinin Nasıl Hesaplanır?

sovtaj bedeli hesaplama nasil yapilir

Sigorta şirketleri tarafından yapılan sovtaj bedeli uygulaması iki şekilde gerçekleştirilebilir. Perte çıkmış aracın satışı ile gerçekleşecek sovtaj bedelleri ekspertiz değeri ile hesaplanmaktadır. Piyasa değeri belirlenen aracın kime satılacağına sigortalı karar verir. Perte çıkmış araç satılmak istenmiyorsa bu durumda aracın değeri sigorta şirketinin sigortalıya yapacağı tazminat ödemesinden düşülebilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu